Facebook Google+ Twitter

1000 dni władzy. Rocznica rządów Donalda Tuska

Dzisiaj mija tysiąc dni gabinetu Donalda Tuska. Pod względem stażu jest to drugi gabinet po rządach Jerzego Buzka w historii III RP. Powstaję więc pytanie: Co udało się do tej pory zrobić?

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. / Fot. PAP/Leszek SzymańskiPlatforma Obywatelska doszła do władzy po wygranych wyborach 21 października 2007 roku, zdobywając 41,51 procent głosów. Zgodnie z niepisanym zwyczajem misję tworzenia rządu wziął na siebie lider zwycięskiej partii - w tym przypadku Donald Tusk. Koalicjantem Platformy Obywatelskiej zostało Polskie Stronnictwo Ludowe.

Pomimo dużej rocznicy rząd nie planuje specjalnych obchodów. - Naszą pracę podsumowujemy w rocznice rządu, jutro pracujemy normalnie, premier ma kilkanaście spotkań - mówi rzecznik rządu Paweł Graś, dla Dziennika Polska.

Słów kilka o rządzie

Donald Tusk / Fot. KPRM (http://www.kprm.gov.pl/files/image/donald-tusk.jpg)Rząd Donalda Tuska jest swojego rodzaju ewenementem na polskiej scenie politycznej. W historii III RP nie zdarzył się jeszcze taki rząd, którego poparcie przez trzy lata sprawowania władzy utrzymywałoby się na tak wysokim poziomie. Według badań przeprowadzanych przez CBOS, gabinet Tuska przez większość czasu utrzymuje poparcie powyżej 40%. Do tej pory podobnymi wynikami mogli pochwalić się premierzy Cimoszewicz i Marcinkiewicz, jednakże oni nie rządzili tak długo.

Wysokie notowania gabinetu Tuska, są jeszcze o tyle zaskakujące, że w ciągu ostatnich trzech lat miało miejsce kilka wydarzeń, które do tej pory odciskały mocne piętno na notowaniach poprzedników. Mieliśmy głośną sprawę afery hazardowej, pasmo powodzi, katastrofę smoleńską czy też ostatnią decyzję rządu o podwyższeniu stawek podatku VAT.

Wytłumaczniem takiego stanu, jest najpewniej względnie słaba postawa opozycji. Co prawda PiS, jako największa partia opozycyjna, stanowi dla PO duże zagrożenie i jest w stanie znacząco wpłynąć na jej losy - tej szansy jednak nie wykorzystuje. Tuż po przegranej w wyborach prezydenckich PiS powrócił do walki o symbole, o kwestie ideologiczne. Nie skupia się natomiast na merytorycznym punktowaniu swojego głównego rywala. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku SLD.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Zaraz pojawi się następny problem - emerytury. Ciekawe co wkrótce będą mówić obrońcy rządu/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przez tysiąc dni pan premier nie raczył niczego zrobić dla studiujących. Niczego! Widziałam w nim młodego, dynamicznego polityka. To było cztery lata temu. Dziś - prawie staruszek. Wyraźnie zmęczony "rządzeniem". Jego koledzy z PO zaplątani w ciemne interesy. Wstyd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnośnie długu,

To żadna nowość. Nikt z kolejnych rządów zadłużeniem się nie przejmuje. Idziemy na rzeź, jak barany. I jak sporo krajów zresztą.
Jest dużo publikacji ekonomicznych zagranicznych i jeszcze więcej krajowych. Publikacji ukazujących się nie od dziś. Ten dług nie powstał z dnia na dzień i jego analizy były dokonywane. Od lat. Ekonomistów niezależnych nikt nie słucha. A Tusk posunął się w ostatnim wystąpieniu w Sejmie nawet do ich całkowitej dyskredytacji.

Tyle, że na kredyt można żyć długo. Grecja żyła ponad 40 lat. My konsumujemy więcej niż wytwarzamy już od czasów Gierka.
Do czasu.
W tej chwili pożyczamy pieniądze na 6%. Na tyle, na ile Grecja jeszcze bardzo niedawno. A troszkę wcześniej pożyczała dużo taniej.

Nie wierzę, że jakikolwiek rząd dokona wystarczających reform.
I tak będziemy się bujać, aż pożyczkodawcy powiedzą stop. Wtedy będzie boleśnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, że jest to smutna i bolesna prawda. Inaczej - kolejka (np. w stolicy - grubo ponad tysiąc osób, sprawdzane juz pare lat temu, ale wątpie, by coś sie zmineniło); zresztą był to spory zarzut do PiS - niby tak lansujacej polityke prorodzinna, a nie umiejacej zadbać o takie podstwy nawet 9a mieli przecież wówczas także prezydenta stolicy).

Czy pani Waltz cos zmieniła, trzeba by sprawdzić. jednak szczerze watpie - predzej rodzce zapiszą dzieci do prywatnych przedszkoli, których namnozyło sie ostatnio mnóstwo, i podziekuja za takie żąłosne listy kolejkowe.

nie ma co - tylko starać sie o dzieci w naszym pięknym kraju, kiedy nawet o takie podstwy sie nie zadba. Przedszkola są chyba w gestii samorżadów, ale moze kolejny postulat do rządu - jakies dofinansowanie, by powstało wicej oddziałów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak to może i jest prawdą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli chodzi o ocenę tego rządu w skali od 1 do 6 to oceniam ten rząd na 3 minus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O skuteczności tego rządu pisałam juz trzy lata temu i chyba moje diagnozy nie odbiegają od dzisiejszej rzeczywistości.link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pewnością prawdziwe jest stwierdzenie, że ewenement polega na dużym poparciu wykazywanym przez sondaże. Wynika jednak ze społecznej wiary w sukcesy tego rządu. Gdyby media głębiej przeanalizowały te sukcesy i zaczęły przedstawiać je w prawdziwym wymiarze to krzywe zwierciadło sukcesów pękłoby jak bańka mydlana.
Szkoda, bo pokłady nadziei były ogromne. Im później to wszystko pęknie tym huk będzie większy.
Wydaje mi się, że szkoda czasu, bo nic dobrego już rząd z Tuskiem nie pokaże.
Marketingu może uczyć, to prawda

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rząd Tuska nie jest rządem fachowców. Mamy obecnie najsłabszą od lat dyplomacje. Sikorski zawiódł nie tylko Polaków, ale przede wszystkim premiera. Zupełnym nieporozumieniem jest min. Klich. W normalnym cywilizowanym kraju takiego min, zmiotło by już dawno. Min. Hall wprowadziła pewne elementy reformy edukacji a dopiero teraz dokonuje się diagnozy przygotowania szkół do przyjęcia sześciolatków. warto tez pamiętać, że ok. 5 tys. przedszkolaków pozostaje bez opieki przedszkolnej. Nie mówiąc o redukcji programów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.