Facebook Google+ Twitter

1000 warsztatów kaligrafii od 1985 roku w TPPCH. Chiński Nowy Rok

1000 lekcji kaligrafii chińskiej zorganizował w ciągu 30 lat nieprzerwanej działalności w blisko 50 ośrodkach kultury Krakowa i Małopolski Oddział Krakowski TPPCH. Instytut Konfucjusza w Krakowie 11 II o g. 16 spodziewa się setek dzieci.

Mistrz kaligrafii z Tajwanu Liu Xinming uczy dzieci w Domu Kultury w Skałe koło Krakowa ok, r. 1999 podczas waeasztatów zorganizowanych przez OK TPPCH i WOK w Krakowie / Fot. Wiesław Adamik Na zdjęciu chiński mistrz kaligrafii Liu Xinming i polskie dzieci ok.1999 r.


[i]Pora na osobiste wspomnienie dotyczące moich kontaktów z kulturą chińską.
Pierwszym Chińczykiem, który pomagał mi prawie 15 lat w popularyzowaniu tej kultury w Krakowie był radca ds kultury Ambasady CHRL pan Tong Song Ru, bardzo dobrze mówiący po polsku. Wspominam o tym dlatego, że przygotowując w 1985 roku w prowadzonym przeze mnie kinie "Kultura" pod Baranami naukowej ogólnopolskiej sesji "Filmowe podróże do Chiń" a potem dziesiatki innych pod szyldem TPPCH przyjąłem zasadę prezentowania również obok filmów fotografii chińskiej, a nastepnie także kaligrafii.Wiesław Adamik i Tong Song Ru, 1985 r. przy wystawie fotografii z Chin / Fot. Bogdan Zimowski

Pierwsza wystawa miała tytuł "Bajkowy świat chińskiej fotografii", a pierwsze zajęcia z kaligrafii noworocznej "Bajkowy świat chińskich zwyczajów i tradycji". Setki zdjęć chińskich fotografów wyselekcjonowanych z milionów zdjęć 100.000 fotografów z Chin zachwycały krakowian i mieszkańców kilkudziesięciu ośrodków kultury w Małopolsce Zachodniej przez orawie 30 ostatnich lat. Pamiętam dobrze zdjęcie z pierwszej wystawy, które mnie do dzisiaj inspiruje, gdy patrzę fotograficznie na rzeczywistość o tytule "Mały czerwony kwiat na stoku góry Tian"...

fotoreprodukcja chińskiej fotografii / Fot. archiwum Ambasady CHRLDla uświetnienia otwarcia tych wystaw podawano czasem przygotowywane na oczach widzów chińskie pierożki a potem lubiane przez dzieci banany w cieście po chińsku bez jajka i cukru ale z miodem. I niemal od początku wernisaż składał się z mojej analizy pięknego noworocznego oryginalnego kalendarza chińskiego wydanego przez Ministrestwo Kultury CHRL. Kalendarze te zawdzieczałem panu Tong Song Ru i oczywiście pytałem go o chińskie podpisy i przepiękne kaligrafie na nich. Potem zaprosiłem w 1985 roku do Krakowa polskiego malarza i kaligrafa Stanisława Tworzydło. Spróbowałem sam kaligrafować. I uczyć dzieci i młodzież od przedszkoli po licea elementów chińskiej kaligrafii świątecznej. Przedszkolaki z Jaworzna nie chciały tego dnia pójść ani na obiad ani spać. Ale ze stu sposobów kaligrafowania słowa fu (szczęście) opanowałem tylko 10. Były to setki może nawet tysiąc tego typu zajęć elementarza kaligrafowania. Bywalo że i tysiąc dzieci malowało chińską kaligrafię po obejrzeniu w kinie na kilku seansach sprowadzonego nowego filmu chińskiego.
Liu Xinming udziela lekcji kaligrafii / Fot. Wiesław Adamik Pod koniec lat 90 ych spotkałem w Krakowie Liu Xinminga wielkiego mistrza kaligrafii z Tajwanu który wtedy był studentem Studium Językowego UJ, któremu pomogłerm wraz z restauratorem Tan Yaolin zorganizowac autorską pierwszą w dziejach Krakowa wystawę kaligrafii. Mistrz sporo nas w Krakowie nauczył w sztuce kaligrafowania zresztą zobaczcie zdjęcia ...

Nieporozumienia wokół 'wigilii" Chińskiego Nowego Roku. Czym jest dla Chińczyków i ich prastarej tradycji?


Swoje przemyslenia na temat święta Chińskiego Nowego Roku zawarłem w artykule w marcu 2003 roku (Roku Kozy) na lamach podbeskidzkiego "Nowego Forum Gospodarczego" a także w latach 1987 - 1997 na łamach "Echa Krakowa". Ukazał się w tym okresie specjalny numer krakowskiego kwartalnika filmowego "Powiększenie" wydawanego "Pod BaranamI" poświecony kinu, fotografii i szerzej obecnosci kultury chińskiej w Krakowie - numery są dostępne w książnicach narodowych.


Od roku 2000 stawiam także chiński horoskop dla Polski i polskich artystów. Generalnie Rok Kozy (Owcy) zawsze groził wprawdzie jakimś indywidualnym pechem czy potknięciem dla osób urodzonych pod tym znakiem ale oznaczał np. wyciszenie zbiorowych konflitków zbrojnych, epidemii itp. Tak było w latach 2003/2004 gdy epidemia SARS uniemożliwiła wyjazd do Chin aż dwóm ekipom polskich filmowców, z gotowym filmem "Quo vadis" Jerzemu Kawalerowiczowi i opóźniła realizację o rok filmu "Kochankowie Roku Tygrysa"z Michałem Żebrowskim. Dobrze pamiętam jak prognozowałem aktorowi - nie pojedzie w daleką podróż za to kupi dom. W Zakopanem!

A teraz wiecej szczegółów o Nowym Roku Chińskim:

Chińska restauracja w Pekinie / Fot. Wiesław Adamik"Chińczycy wychodzą o północy z domów lub salek restauracyjnych i wystrzeliwują w niebo race, które zresztą sami przed wiekami wynaleźli. Powitanie roku związane dawniej z kultem przodków, było spotkaniem całej rodziny na uroczystej kolacji w domu, dziś zamienia się trochę w zwykłe ucztowanie, zwłaszcza na emigracji w restauracjach, rzadko w taneczne pas, bo to nie europejski Sylwester. Dla Chińczyków to coś w rodzaju sutej wigilii. Jak by się uprzeć to można znaleźć jeszcze inne analogie. Tyle tylko, że Nowy Rok chiński jest ruchomy.
Delegacja chińska w krakowskiej restauracji Bei Jinh 2009 / Fot. Wiesław AdamikNa przykład horoskopy i wróżby nabierają wtedy mocy, co roku, z racji wkroczenia pod patronat kolejnego zwierzęcia. Z Roku Konia weszliśmy tym razem w Rok Kozy. Podobno tamtejsi astrologowie twierdzą, że kto się urodzi w Roku Kozy, nie odniesie wielkich sukcesów w życiu. Chyba, że stale będzie odczyniał złą wróżbę. Odczyniamy wrzucając w każdym 7 dniu miesiaca Roku Kozy do miski z wodą, wycięta z papieru figurkę zwierzęcia, pod którego znakiem dana osoba się urodziła. Dwanaście zwierząt patronuje dwunastu kolejnym latom, rok po roku, potem cykl się powtarza. Te znaki chińskiego "zodiaku" mają wpływ na charakter, osobowość i zdolności urodzonego pod nim człowieka, wskazują, z kim najlepiej wejść w związek małżeński. Dobrze jest na przykład urodzić się pod znakiem Smoka, Psa lub Konia, źle Kozy lub Szczura. / Fot. Wiesław Adamik
Z chińską kelnerką na obrzeżach Pekinu / Fot. Wiesław Adamik Rok Kozy oznacza zawarcie pokoju w miejscach konfliktów. W Roku Kozy los będzie sprzyjał artystom i kulturze.
Chińska delegacja zwiedza kopalnie soli w Woeliczce 2009 / Fot. Wiesłąw AdamikChińczycy dekorują sklepy i domy kolorowymi romboidalnymi lub prostokątnymi papierami pomalowanymi czerwoną i złotą farbą ze słowem fu, czyli szczęście. I pięknie kaligrafują: wszystkiego najlepszego, szczęścia w roku Kozy... Z okazji Chińskiego nowego Roku obchodzonego na Wschodzie na przełomie stycznia i lutego, kaligraficznie wypisane życzenia, pojawiły się na murach i papierowych dekoracjach w wystawach sklepów. Także na wielu budynkach pojawiają się jako element dekoracji elewacji i jako komentarz polityczny.
Chiński Karnawał trwa dwa tygodnie, kończy go parada lampionów, chińskich lamp oświetlonych "smoków". Na południu Chin na przykład w Kantonie, gdzie jest już bardzo ciepło, jest to Święto Kwiatów. W ogóle chiński nowy rok to Święto Wiosny."( W. Adamik "Chiny i Świat w Roku Kozy".


Obchody Chińskiego Nowego Roku pod WawelemW poprzedniej części artykułu napisałem jak bedzie wyglądał wieczór 17 II 2015 roku w Krakowie. Tego wieczora Chińczycy i miłośnicy kultury i tradycji tego kraju powitają nadchodzący Chiński Rok Kozy.

Pora podać dokładniejszy program wielu noworocznych imprez - spotkań z kulturą i innymi dziedzinami zycia z Chin pod Wawelem w lutym. Koordynatorem gł. obchodów jest w tym roku krakowski Instytut Konfucjusza.

Uroczystości noworoczne zaczęły się już ... 7 lutego w krakowskim kinoteatrze "Wrzos"

Plakat uroczystościw kinie 'Wrzos": afisz uroczystosci / Fot. archiwumInstytut Konfucjusza informuje także o następujących noworocznych imprezach 11 II, 19 II i 28 II w Krakowie:

11 II 2015 r.:

godz. 16.00 - zajęcia z kaligrafii i języka chińskiego dla dzieci
godz. 17 i 18 - wykłady na temat chińskich zwyczajow noworocznych


godz. 19.00 Koncert zespołu tańca i muzyki Filharmonii z miasta Shanghai (Auditorium Maximum UJ) - brak zaproszeń!


Od 19 lutego po wernisażu tego dnia w Muzeum Narodowym, na którym wystąpi z córkami wybitna pianistka Man LI Szczepańska do lipca zobaczymy eksponaty zwiazane ze świętem chińskiego Smoka; 28 lutego w Instytucie Konfucjusza odbędzie się Dzień Chińskiej Medycyny.

Cały tekst: http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,17372362,Najwieksze_w_Polsce_obchody_chinskiego_swieta_beda.html#ixzz3RK0AnIsM

 / Fot. Wiesław AdamikNie mogę "przemilczeć" jak to robią niektórzy działalności "noworocznej" od 30 lat Oddziału Krakowskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko Chińskiej.

Wiceburmistrz Chonquingu nad mapą drugiego co do ludności po Meksyku miasta świata / Fot. Wiesław AdamikDr ZDzisław Góralczyk były ambasador RP w Pekinie i prezez ZG TPPCH wręcza wicebuemistrz Chonquingu upominek / Fot. Wiesław AdamikNa oficjalnym bankiecie w Chonquingu 2009 / Fot. Wiesław AdamikTowarzystwo Przyjaźni Polsko-Chińskiej Oddział Krakowski

(30 lat nieprzerwanej działalności 1985 - 2015)

11 lutego 2015 roku od godz. 17 do 18.30 najstarsi stażem członkowie Oddziału Krakowskiego Towarzystwa Przyjażni Polsko Chińskiej w tym prof. Jerzy Jacek Zalasiński zapraszają do restauracji ORIENTALNEJ "Ha Long" w Krakowie ul. Św. Marka 23 na dyskusję panelową przy chińskim menu, które zamawiamy we własnym zakresie, wszystkich chętnych do zapisania się do towarzystwa. Będzie wielu specjalnych gości w tym znanych polskich artystów.

Ilość miejsc ograniczona! Proszę o zgłaszanie udziału telefonicznie 660 453 492 redaktor WIESŁAW ADAMIKJesli ktoś chce opowiedziec o swojej podróży do Chin, szkole języka chińskiego, świętowaniu "po chińsku", feng shui oraz spotkaniach zwłaszcza z seniorami w CHRL i innvch krajach Azji zapraszamy szczególnie! Kolejne spotkanie TPPCH w Ha Long jest planowane 11 marca nr.

Polecamy stronę restauracji orientalnej HA LONG ul. Św. Marka w Krakowie/przecznica do ul. Floriańskiej obok hotelu ELEKTOR: https://www.facebook.com/RestauracjaOrientalnaHaLong
Dania wietnamskie i chińskie są w niej smaczne i niedrogie!


Man LI Szczepańska pianistka / Fot. Wiesław Adamiklogo / Fot. TPPCHMan LI Szczepańska wkuluarach/ Powitanie Chińskiego Nowego Roku Smoka, krakowskie Kini Kijów 2008 / Fot. Wiesław Adamik


Oficjalna strona krakowskiego TPPCH jest w facebooku a informcje o niektórych spotkaniach takze na stronie oficjalnej ZG TPPCH. W tym portalu było od 2013 roku ok 20 relacji z tych spotkań i koncertów polsko chińskiej pianistki Man Li Szczepańskiej KLIKNIJ W TAG Man Li Szczepańska , sztandarowej postaci krakowskiego TPPCH od 2009 roku.
Managerem i gł organizatorem koncertów pianistki jest Jan Szczepański tel. 532 785 667Pianistka Man Li Szczepańska podczas koncertu w Czańcu 11 XI 2014 r. / Fot. Wiesław AdamikJustyna Harris Man LI Szczepańska podczas wystepu 11 XI 2014 r. / Fot. Wiesław AdamikMan Li Szczepańska i red. Wiesław Adamik z grupą Chińczyków po zwiedzeniu krakowskiej synagogi / Fot. archiwum Wiesława Adamika
Man Li jest doskonałą tłumaczką z chińskiego na polski i angielski!!! / Fot. Wiesław AdamikPianistka Man LI Szczepańska jest znakomitą poliglotką i jidush opanowałaby w 2 miesiuace! / Fot. Wiesław AdamikPianisyka Man LI Szczepańska jako tlumaczka delegacji chińskiej w 2009 roku / Fot. Wiesław AdamikWybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W sferze kultury na Powitanie Chińskiego Nowego Roku Kozy 2015 najwięcej działo się i dzieje w lutym w Krakowie!
Clipy które pokazują wydarzenia do 11 II...

https://www.youtube.com/watch?v=VaYaHOmcq0g&index=4&list=UUHkjPPll97IaUExgFceUGnA

A przed nami 17 II w restauracjach orientalnych i 19 II o 18 - wernisaż wielkiej wystawy "Smok Chiński" w Muzeum Narodowym w Krakowie - gra Man Li Szczepańska i występują jej córki Awaz Lila i Miranda Konstancja - wstęp zaproszenia z MN

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niebawem ciekawa relacja z pierwszych uroczystości powitania Chińskiego Nowego Roku Kozy w Krakowie w W24 a na razie zmieniane okienka na wideoklipy z 11 II 2015 r. https://www.youtube.com/watch?v=Mkn9YiAly3M&list=UUHkjPPll97IaUExgFceUGnA&index=25

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.