Facebook Google+ Twitter

1000-letnie rządy PiS?

Macierewicz i Mojzesowicz nie podzielili rządu, a Lepper nie robi gwaltownych ruchów. Koalicja chce rządzić 8 lat. Ma na to takie same szanse, jak na rozpadnięcie się w przyszłym tygodniu. Czyli w zasadzie nie wiadomo jakie...

fot. MWMEDIAJak podały media, PiS chce rządzić 8 lat. Nie jest to wielkie zaskoczenie. Podejrzewam, że chciałby rządzić nawet 12. Jest to jednak plan o tyle poważny, że pierwszy raz od upadku komunizmu może się powieść.

PiS silny Unią

Największym "darem niebios", jaki PiS dostał wraz z objęciem rządów, jest możliwość rozdzielania unijnych środków. Przeprowadzony sprawnie i skutecznie proces może sprawić, że Unia Europejska, której PiS był tak nieufny, "wygra mu wybory". Szkoda przy tym, że partia rządząca w dalszym ciągu traktuje Brukselę tak instrumentalnie. Jarosław Kaczyński, który kreuje się na wielkiego polityka, mógłby przełamując niechęć, postarać się pokonać kryzys przywództwa w UE i przedstawić wizję jej rozwoju. Pod warunkiem, że nie byłaby to wizja stopniowego rozpadu lub metafora krowy, którą Polska doi z wszystkich wymion.

Aby jednak odnieść sukces w podziale unijnych środków, niezbędne jest wygranie wyborów samorządowych. Dlatego tak ważna była zmiana ordynacji. PiS chce dać jasny przekaz, że to ta partia, a nie PO, z którą działacze lokalni pewnie nieraz chętnie by współpracowali, zmienia Polskę. Jest to o tyle ważne, że jednoczesna marginalizacja koalicjantów sprawia, iż cały splendor przypadnie partii Jarosława Kaczyńskiego. Przejawem budowania silnej pozycji jest choćby ostatni pakt z PSL-Piast (Podkański, Kuźmiuk, Wojciechowski i inni), wydawałoby się niepotrzebny. Jest to oczywiście pakt o znaczeniu tylko symbolicznym, obrazuje niemniej kierunek działania lidera PiS.

Kto kogo ogra?

PiS gra na samodzielne zwycięstwo w kolejnych wyborach parlamentarnych. W sytuacji, w której koalicja może się rozpaść pod byle pretekstem, jest to działanie jak najbardziej uzasadnione. Andrzej Lepper, by nie dać się stłamsić przez PiS, a zarazem za bardzo splamić jego niepowodzeniami, musi koalicję w którymś momencie opuścić. Jeżeli z działań partii Jarosława Kaczyńskiego faktycznie nic sobie nie robi, popełnia wielki błąd. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że Lepper też gra, a swój ruch przedstawi w odpowiednim czasie. Celem podstawowym jest bowiem prezydentura.

Wywrotowa wydaje się koncepcja, w której Lepper zostaje wystawiony na prezydenta jako wspólny kandydat PiS i Samoobrony. Wobec faktu, że Lech Kaczyński nie wykazuje przesadnych ambicji do rządzenia przez dwie kadencje i takiego założenia nie można jednak wykluczyć. Trzeba raczej oczekiwać, że koalicja dotrwa do końca tej kadencji, a Lepper porzuci ją wraz z nowymi wyborami bądź tuż przed, argumentując swoje działanie trudnościami we współpracy z PiS.

Wszystkie drogi prowadzą do...

Wtedy zaś PiS rozpocznie samodzielne rządy lub z konieczności powróci do koncepcji POPiS. Oczywiście możliwe jest także, że koalicja rozpadnie się wcześniej, choć, jak już wiadomo, nie za sprawą Macierewicza (swoją drogą, ciekawe jak może wyglądać pisemne upomnienie, które, jak powiedział min. Radosław Sikorski, Macierewicz zapamięta do końca życia...), a prawdopodobnie także nie przez Wojciecha Mojzesowicza (ze względu na zawał serca posła PiS, wygląda na to, że "sprawa rozwiąże się sama"). Ostatnim możliwym scenariuszem jest wyborcze zwycięstwo PO, którego przecież nie można wykluczyć. Taki rezultat wyborów będzie jednak tylko zasługą PiS i ewentualnie koalicjantów. Tyle że wtedy także wracamy do przymierza POPiS.

Nieustanne mówienie przez koalicjantów o możliwości rozpadu koalicji sprawia wrażenie nic niewartego straszaka. W interesie żadnej z partii koalicyjnych nie leży bowiem teraz zerwanie sojuszu. Czy dotrwa on jednak do kolejnych wyborów i czy je przetrwa to pytanie otwarte. Bardziej prawdopodobna jest w tej chwili odpowiedź negatywna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

qwerty
  • qwerty
  • 28.08.2006 22:37

pakt z PSL-Piast bynajmniej nie jest symboliczny - to raczej "bat na Romana"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.