Facebook Google+ Twitter

100 dni rządu Jarosława Kaczyńskiego - podsumowanie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-10-20 15:53

Rząd Jarosława Kaczyńskiego nie wybija się na tle wcześniejszych. Obecna Rada Ministrów przyjęła mniej ustaw i rozporządzeń. Wczoraj, w 99 dniu swojego urzędowania premier podsumował swoje dotychczasowe dokonania.

Kaczyński przekonywał, że dotrzymuje słowa i realizuje program Polski solidarnej. W zapomnienie odeszło jednak hasło taniego państwa.

Premier Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej podsumowującej 100 dni funkcjonowania rządu. Fot. (kb) PAP/Bartłomiej Zborowski– Rząd działał w bardzo trudnych warunkach, ale dotrzymujemy słowa i realizujemy program. Przyspieszenie zostało podjęte – zaczął podsumowanie premier Jarosław Kaczyński. Trudno jednak mówić o przyspieszeniu. Pod względem liczby projektów ustaw, które zostały przyjęte przez Radę Ministrów przez cztery ostatnie rządy, obecny plasuje się na czwartym miejscu. W ciągu 100 dni rządowi Kaczyńskiego udało się przegłosować 48 ustaw. Najlepiej pod tym względem wypada rząd Kazimierza Marcinkiewicza – 58 i Leszka Millera – 52 projekty. Jeśli chodzi o rozporządzenia – rząd Kaczyńskiego wypada najgorzej.

fot. Mateusz AleksandrowiczPremier nie chciał mówić o porażkach, wyliczył jednak sprawy, z których jest zadowolony. – Prospołeczny budżet, w którym utrzymano 30 - miliardową kotwicę budżetową i podział środków unijnych z zachowaniem zasady solidarności – mówił Kaczyński. Przypomniał także zlikwidowanie Wojskowych Służb Informacyjnych oraz utworzenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To jest jednak zasługa rządu Marcinkiewicza - ustawa o CBA została przyjęta w czerwcu tego roku.

W podsumowaniu nie zabrakło też polityki zagranicznej. Premier podkreślił, że nasza dyplomacja działa bardzo aktywnie. – W ciągu tego stosunkowo krótkiego czasu spotkałem się z 40 ważnymi politykami zagranicznymi. Bardzo aktywny był również resort spraw zagranicznych – mówił Kaczyński. – Doprowadzimy też do wybudowania trzech milionów mieszkań – zapewniał premier. Przez ostatni rok powstało ponad 100 tysięcy takich lokali. Jeśli to tempo się utrzyma, na zrealizowanie tego zadania rząd będzie potrzebował ponad 25 lat.

Cel premiera na następne miesiące to budowa „normalnego państwa”. – Nam nie chodzi o żaden cud, tylko o dobrze funkcjonujące polskie państwo. Chcemy, żeby to był kraj, w którym obowiązuje zasada, jaką można określić jako zwycięstwo prawdy. Niestety w III RP kłamstwo triumfowało w sposób zupełnie niesłychany – zakończył Kaczyński.

Pierwsze pytanie do premiera dotyczyło idei taniego państwa. Hasło to znikło nawet z tytułu umowy koalicyjnej. – Zmierza do tego reforma finansów publicznych i służby cywilnej – odpowiedział premier po chwili ciszy.

Wczorajsza uroczystość różniła się znacznie od fety, jaką zgotował z okazji swojej „studniówki” Kazimierz Marcinkiewicz. Wówczas odbyło się specjalne posiedzenie Rady Ministrów w pełnym składzie. Wczoraj Jarosław Kaczyński powiedział, że podjął decyzję, by tylko on sam pojawił się na podsumowaniu prac rządu. – Jeśli ktoś jest z czegoś bardzo zadowolony to znaczy, że jest bardzo niedobrze – powiedział premier.

MK (APP)

Posłuchaj jakie oceny rządowi Jarosława Kaczyńskiego wystawiają polscy politycy.

Dla Jana Rokity z Platformy Obywatelskiej pierwsze 100 dni rządu to czas stracony na polityczne awantury i przepychanki.

Zdaniem Wojciecha Olejniczaka, szefa SLD rządy PiS zniechęcają wyborców do polityki.

Z kolei poseł Ligi Polskich Rodzin Wojciech Wierzejski, optymistycznie postrzega najbliższą przyszłość gabinetu Kaczyńskiego.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

a dla mnie to było 100 dni walki o to aby utrzymac sie na stolkach i zeby utrzymac jak nawiecej wladzy w rekach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dla mnie to było 100 dni walki o większość w sejmie a nie jakichkolwiek działań i rządów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.