Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13459 miejsce

100 lat dla Ireny Santor

Niezapomniana piosenkarka Irena Santor kończy dzis 75 lat. I jak sama śpiewa "Tych lat nie odda nikt", lecz każdy może przyznać, że nie były to lata stracone.

Przygoda ze śpiewem Ireny Santor zaczęła się już w dzieciństwie. Śpiewała w szkolnym chórze i
Solenizantka / Fot. Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawyod razu zwrócono uwagę na jej głos. Jedna z nauczycielek poprosiła Zdzisława Górzyńskiego, ówczesnego dyrygenta opery w Poznaniu o przesłuchanie swojej uczennicy. Ten zaś poznał się na głosie młodej dziewczyny i dał list rekomendujący ją założycielowi Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze".

W "Mazowszu" śpiewała w latach 1951-1959. Potem odeszła i zaczęła samodzielną karierę. O jej koncertach i sukcesach można by mówić i mówić. Liczne występy, nagrody, sława. To wszystko jest bardzo ważne i cenne, jednak Irena Santor zdobyła coś jeszcze ważniejszego, wręcz najważniejszego dla artysty - miłość ludzi. Uwielbiana jest do dziś dnia. Jej piosenki znają starsi i młodsi.

"Powrócisz tu", "Każda miłość jest pierwsza", "Walc Embarras", "Złoty pierścionek" i wiele innych utworów, których ludzie nadal słuchają i które podziwiają.Warto też zwrócić uwagę charytatywną działalność Ireny Santor.

W 1991 roku oficjalnie zakończyła życie artystyczne. Zapowiedziała, że nie będzie już występowała na żywo, ale że nie odmówi udziału w imprezach charytatywnych. Jak się okazało, mimo tak radykalnego stwierdzenia co pewien czas uszczęśliwia nas swoim śpiewem.

Co do imprez charytatywnych - brała udział np. w: akcji pomocy powodzianom powodzi tysiąclecia (1997), w koncercie charytatywnym Pokonamy fale, w Warszawie (2005), wspomaga Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko.

100 lat! / Fot. ed g2s

Irena Santor była i będzie wzorem kobiecości.

Radosna, subtelna, czarująca, skromna. Co tu dużo mówić - dama polskiej piosenki. Czego można życzyć takiej kobiecie w dniu jej urodzin? Zdrowia - bo bez niego nic nie można zdziałać, szczęścia - bo wtedy żyje się łatwiej, a na dokładkę wielu kolejnych urodzin byśmy mogli się nacieszyć tak cudownym głosem (jeśli w ogóle jest możliwe nacieszenie ucha taką muzyką).

Jeśli ktoś chce się przyłączyć do życzeń i dodać kilka słów od siebie to zapraszam!

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Irena_Santor

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niesamowity talent:)5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda. Osobowość wyjątkowa. Dama Polskiej Piosenki. Piękny głos . Wszystkiego Najlepszego.
PS. Moje dzieci znają polskie kolędy dzięki Pani Irenie Santor,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.