Facebook Google+ Twitter

100 lat na cześć rodzinnych domów dziecka

Fundacja Świętego Mikołaja obchodzi 100 rocznicę założenia pierwszego rodzinnego domu dziecka. Prowadzona już od 4 lat kampania społeczna przynosi efekty, choć wiedza na temat tego typu placówek jest ciągle ograniczona.

W 1900 roku ożenił się z Alicją Mayer. Na świat przyszedł syn – Tadeusz. Jednak po trzech latach Alicja  / Fot. materiały Fundacji Świetego Mikołajazmarła. Nie poradził sobie z utratą żony. Tadeusza oddał na wychowanie swojej siostrze, a sam wyjechał na studia do Danii i Szwajcarii. Dziś nazywany wzorem ojca i opiekuna. Przez wielu ludzi kojarzony z lepszym życiem i uważany za wzór. Kazimierz Jeżewski – twórca tzw. Gniazd Sierocych, czyli pierwowzoru rodzinnych domów dziecka. W Polsce obchodzona jest 100 rocznica założenia pierwszej tego typu placówki.

Hoża 9, Stanisławczyk i Wioska


W trakcie studiów Jeżewski zainteresował się metodą działania szwajcarskiego pedagoga Pestalozziego, który prowadził zakład wychowawczy na własnych terenach ziemskich, ucząc sieroty praktycznych zawodów. Praca miejscowego Towarzystwa Pestalozziego we Fryburgu zainspirowała go do stworzenia projektu Gniazd Sierocych. Wrócił do kraju i rozpoczął od powołania prototypu domu dziecka przy ulicy Hożej 9. Pod opieką przybranej matki wychowywało się tam 10 dzieci. To jednak nie wystarczyło. Jeżewskiemu marzyła się placówka, której podstawą będzie wielodzietna rodzina poświęcająca się pracy dla wspólnego dobra. W 1908 roku, nieopodal Przemyśla, w Stanisławczyku założył pierwsze Gniazdo Sieroce, potem kolejne aż do pomysłu powstania Wiosek Sierocych. Rodzicom, decydującym się stworzyć rodziny zastępcze, zaproponował pomoc fachowych instruktorów, opiekę i nadzór. W zamian oczekiwał wychowania sierot i przystosowania ich do wykonywania pracy zawodowej. W ten sposób stworzył System Gniazd Sierocych.

Pomóż Rodzinnym Domom Dziecka


 / Fot. Materiały Fundacji Świętego MikołajaOd 2004 roku nieprzerwanie Fundacja Świętego Mikołaja prowadzi akcję na rzecz rodzinnych domów dziecka. Kampania „Grunt to rodzina” ma na celu propagowanie tej idei, ale też wsparcie finansowe. Pozyskane w ramach działań Fundacji środki są wykorzystywane na realizację projektów takich jak kursy językowe, szkolenia, zajęcia wyrównawcze. W 2007 roku zostało dofinansowanych 69 pomysłów z dziedzin nauki, kultury, sportu, rekreacji, itp. Dla organizatorów ważna jest też edukacja społeczeństwa w zakresie możliwości założenia własnej placówki oraz sposobów wsparcia finansowego. Kampania wykorzystuje większość z dostępnych środków przekazu, od telewizji, radia, prasy, internetu po działania marketingowe, reklamę zewnętrzną, Public Relations i system SMS, aby dotrzeć do możliwie największej grupy odbiorców.

Dzieci i pieniądze


Jest sporo powodów, dla których rodzinne domy dziecka są lepsze od państwowych placówek. Zdecydowanie ograniczona liczba dzieci (w rodzinnych domach dziecka może ich być najwyżej 8) pozwala rodzicom skupić się na każdym z nich indywidualnie. Każdy wychowanek poza tym, że ma rodziców, ma też rodzeństwo. Uczy się dbać o środowisko, w którym się wychowuje, dzieli się obowiązkami. Poznaje czym jest odpowiedzialność, a w zamian otrzymuje wsparcie stałych opiekunów. Okazuje się, że jest jeszcze jeden ważny powód – koszty. Utrzymanie wychowanków rodzinnych domów dziecka może być nawet dwukrotnie tańsze od wychowanie w państwowych ośrodkach. Wynika to z braku kosztów administracyjnych czy infrastrukturalnych.  / Fot. Materiały Fundacji Świętego Mikołaja

Ideą Kazimierza Jeżewskiego było stworzenie takich warunków dla sierot, które byłyby zbliżone do wychowania w normalnej rodzinie. I choć obchodzimy stulecie powstania takich placówek, to w Polsce są one nadal niezbyt popularne. Działania kampanii społecznej Fundacji Świętego Mikołaja zwiększają zainteresowanie tym zagadnieniem. Powstają też inne organizacje zajmujące się propagowaniem idei rodzinnych domów dziecka m.in. Fundacja Ernst&Young czy Fundacja Przyjaciółka. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Fundacji Świętego Mikołaja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.