Facebook Google+ Twitter

100 lat temu urodził się Czesław Miłosz

30 czerwca 1911 roku w Szetejniach (dziś Litwa) urodził się polski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jak w Polsce, na Litwie i na całym świecie obchodzone są jego setne urodziny?

W Polsce, Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji, USA, na Litwie, we Francji oraz wielu innych krajach, rok 2011 ogłoszono Rokiem Miłosza.

Polska

Grób pisarza w Krypcie Zasłużonych na Skałce w Krakowie. / Fot. Mariusz Kubik (CC 3.0)W Krakowie od dwóch lat odbywa się Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza. Poeta spędził w tym mieście ostatnie 11 lat swojego życia. Zamieszkał w nim po powrocie do kraju w 1993 roku. Tłumaczył to tym, że jest to najbardziej zbliżone polskie miasto do Wilna. Na setne urodziny Miłosza zostali zaproszeni wszyscy krakowianie. Będą oni mogli skosztować cytrynowego tortu urodzinowego. Imprezę zorganizowało Muzeum Narodowe. W czasie jej trwania zostanie odsłonięta niezwykła instalacja HAIKU. Oprócz symbolicznego tortu, przed budynkiem na al. 3 Maja zaplanowano także wspólne słuchanie poezji oraz konkursy z książkowymi nagrodami. Impreza zaczyna się o 12.15.

30 czerwca otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, tuż przy granicy z Litwą, gdzie poeta spędzał w dzieciństwie wakacje. Wydarzenie to zostało wpisane do programu inauguracji polskiej prezydencji w UE, jako "Wigilia Prezydencji". Wezmą w nim udział prezydent Bronisław Komorowski i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Do Krasnogruda zjadą się również znawcy i miłośnicy poezji Miłosza z całego świata. Organizatorzy przygotowali widowiska i panele dyskusyjne.

Więcej o nobliście: 100. rocznica urodzin Czesława Miłosza

Rodzinny dom Czesława Miłosz na Litwie / Fot. Hugo.arg (CC 2.0)

Litwa

Uroczystości na Litwie zostały zainaugurowane w niedzielę, gdy odsłonięto tablicę pamiątkową na dziedzińcu Uniwersytetu Wileńskiego. Oprócz życiorysu i płaskorzeźby poety, na grafitowej tablicy wykuto początek wiersza, który Miłosz napisał na emigracji: "Nigdy od ciebie, miasto, nie mogłem odjechać…".

Sejm Litwy uczcił jubileusz specjalnym posiedzeniem, na które zaproszono m.in. ambasadora Polski w Wilnie - Janusza Skolimowskiego. Dwa dni przed setną rocznicą poety, w litewskim parlamencie otwarto również wystawę pt. "Czesław Miłosz. Stulecie poety". Można na niej zobaczyć nieznane zdjęcia poety. Chociaż wystawa mocno podkreśla powiązania Miłosza z Litwą, jej współorganizatorem jest także polska placówka dyplomatyczna. Wyjątkowa rocznica nie może dzielić, gdyż sam pisarz wielokrotnie podkreślał historyczne i kulturalne podobieństwa pomiędzy Polską i Litwą.

Świat

Czesław Miłosz w 1986 roku / Fot. MDCarchives (CC 3.0)W drugiej połowie roku Instytut Adama Mickiewicza wyda 250 tys. audiobooków z utworami Miłosza. Wiersze czytają w kilkunastu językach gwiazdy światowego filmu i teatru. Będą one dołączane do zagranicznych czasopism i wydań wierszy poety w Madrycie, Londynie, Berlinie, Brukseli, Paryżu, Pekinie, Tokio, Mińsku, Kijowie i Moskwie.

Przez całe lato londyńczycy będą mogli czytać wiersze Czesława Miłosza na billboardach w metrze. W dniach 3 i 4 października w Madrycie odbędzie się dwudniowa konferencja poświęcona pisarzowi. Spotkania poetów, wystawy i konferencje naukowe z okazji setnych urodzin Miłosza zaplanowano także na Białorusi i Węgrzech.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawa postać, niezwykła osobowość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.