Facebook Google+ Twitter

100 mln zł na poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-20 18:17

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczył 100 milionów złotych dotacji na poszerzenie Białowieskiego Parku Narodowego. Ministerstwo Środowiska chce, by park ten zajmował prawie połowę polskiej części Puszczy Białowieskiej, czyli ponad 30 tysięcy hektarów. Obecnie zajmuje zaledwie kilkanaście procent.

Dwa warianty rozszerzenia Parku Narodowego i zasady korzystania miejscowej ludności z tego terenu zaproponował zespół ekspertów - powołany przez ministra środowiska. Własną koncepcję rozszerzenia Parku mogły przedstawić również same gminy. Jedynym warunkiem jest, by po zmianach Park Narodowy obejmował nie mniej niż 30 tysięcy hektarów - wyjaśnił minister środowska.

Profesor Maciej Nowicki powiedział, że czeka do 15 września na propozycje gmin dotyczące tego, jak miałyby przebiegać granice oddzielające Białowieski Park Narodowy od lasów państwowych.

Przyznane 100 milinów zostanie przeznaczone na rozwój infrastruktury, ochrony środowiska i turystyki w dziewięciu gminach powiatu Hajnowskiego - między innymi przebudowę sieci wodociągowej i ujęć wody, modernizację wysypisk odpadów komunalnych i udogodnienia dla turystów, na przykład ścieżki rowerowe.

Minister Środowska obiecał, że od mieszkańców gmin położonych na terenie Parku Narodowego nie będą pobierane opłaty za wstęp do lasu. Mieszkańcy gmin mogą bezpłatnie korzystać z jagód, grzybów i ziół na terenie Parku, poza rezerwatami przyrody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.