Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17752 miejsce

100. rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej w Słomnikach

" Pragnę życzyć wszystkim (..) aby Polska się umacniała, aby polska niepodległość, odzyskana w 1918 r., ponownie odzyskiwana 25 lat temu, była źródłem naszej dumy i naszej radości " powiedział w Oleandrach Prezydent RP Bronisław Komorowski

Od 1981 roku mieszkańcy gminy Słomnik każdego roku witają „Kadrówkę”.

Pomnik poległych i pomordowanych przez okupanta niemieckiego w Słomnikach. W ścianę wmurowana jest tablica z datami 1939 i 1945 oraz napisem: "Poległym i pomordowanym przez o / Fot. Barbara FigurniakI Kompania Kadrowa od zakończenia powstania styczniowego była pierwszym regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.Komendant Józef Piłsudski 1915 rok. / Fot. Nieznany 6 sierpnia 2014 r. do Słomnik, jak każdego roku zawitała "Kadrówka", aby ponownie uczcić rocznicę wymarszu z 1914 roku. Wówczas na na rozkaz Józefa Piłsudskiego I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów. Żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach. Wyzwolili z rąk rosyjskich Słomniki, Miechów, Jędrzejów i Chęciny.

Oleandry sierpień 1914 rok. / Fot. NieznanyKadrówka 1928r. / Fot. NieznanyMarsz w 1939r. / Fot. Nieznany
12 sierpnia 1914 r.doszli do do Kielc. Dla uczczenia rocznicy wymarszu "Kadrówki" w 1924 r. z inicjatywy byłych legionistów ustanowiono Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Coroczny marsz odbywał się aż do 1939 roku, w którym brała udział młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim oraz żołnierze Wojska Polskiego. Marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.

W 1981 roku powróciły do tej idei środowiska niepodległościowe ziemi krakowskiej i kieleckiej. Jako forma patriotycznej demonstracji Marsz był silnie zwalczany przez komunistyczne władze. Stan wojenny nie powstrzymał zapału organizatorów Marszu. Uznany za demonstrację niepodległościową, obserwowany był przez komunistyczne służby specjalne.

6 sierpnia 2014 roku " Kadrówka" dotarła do Słomnic. Marsz zorganizował Związek Piłsudczyków we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Urzędem Miasta Kielce. Około 700 uczestników wyruszyło w środę rano z krakowskich Oleandrów, gdzie w uroczystym apelu przed wymarszem przemawiał prezydent RP Bronisław Komorowski.
"...Pragnę serdecznie życzyć wszystkim, aby na tej drodze nieśli i przeżywali wspomnienia nie tylko marzeń naszych dziadów i pradziadów, ale również aby wszyscy nieśli ze sobą marzenia o tym, aby Polska się umacniała, aby polska niepodległość, odzyskana w 1918 r., ponownie odzyskiwana 25 lat temu, była źródłem naszej dumy i naszej radości (...) trzeba pamiętać o początku drogi, ale trzeba również umieć przeżywać tę niepodległość, którą dziś się cieszymy, z której jesteśmy dumni... ".

Wkroczenie Moment wkroczenia

Orkiestra Miejska "Echo" pod batutą kapelmistrza Dariusza Szewczyka powitała " Kadrówkę" krótkim koncertem, po czym wszyscy odśpiewali " Jeszcze Polska nie zginęła ...."
Alicja Biczysko- Dyrektor MGCK w Słomnikach jako organizator uroczystości 100.rocznicy Marszu "Kadrówki" w Słomnicach przywitała wszystkich gości. Następnie do uczestników marszu oraz wszystkich mieszkańców Słomnik przemówił burmistrz Urzędu Miejskiego w Słomnikach Paweł Knafel, który wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Słomnikach Piotrem Wasikiem wręczyli najbardziej zasłużonym „kadrowiczom” statuetki- z popiersiem J. Piłsudskiego projektu artysty Arkadiusza Kusza.

 / Fot. Barbara FigurniakZgromadzonych gości powitała Alicja Biczysko z Miejsko Gminnego Centrum Kultury w Słomnikach. / Fot. Barbara FigurniakWręczanie nagród. / Fot. Barbara Figurniak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Myślę, że to interesująca ciekawostka, że właśnie u progu I wojny światowej zawitał - przed stu laty - do Oblęgorka (gdzie dziś gospodarzy pan Jerzy Sienkiewicz) oddział legionistów, by złożyć hołd autorowi "Trylogii". Tymczasem jego prawnuk odegrał jedną z głównych ról podczas obchodów rocznicy wymarszu tychże Legionów w Krakowie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za dopełnienie i odpowiedź. Ogromnie miło spojrzeć na rozmach obchodów stulecia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonała relacja! Wspaniale zilustrowana i świetnie opisana!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest on, Jerzy Sienkiewicz, a gdybyś widziała jak szabelką wywijał, jak panuje nad koniem, z jaka gracją wprowadził "Kadrówkę" na Rynek....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adrianno, wstawię je za moment. Musiałam w pośpiechu to przeoczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, moją uwagę przyciąga zdjęcie wyróżnione, które widnieje na stronie głównej materiału, ale niestety zabrakło dla niego miejsca w tekście. Byłoby mi miło spojrzeć na nie bliżej, bo odnoszę wrażenie, że przedstawia prawnuka Henryka Sienkiewicza z Oblęgorka, pana Jerzego. Wygląda na to, że uczestniczył w uroczystości jubileuszu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta uroczystość zapadnie na długo w mojej pamięci. Brałam udział w ważnym wydarzeniu 100 - lecie to wielka sprawa. Przede wszystkim ogromne wrażenie zrobił na mnie moment wkroczenia " Kadrówki " na Rynek. Dumne , mądre konie, stąpające z gracją, szabla prowadzącego błyszcząca w słońcu, a za nimi długi, niekończący się szpaler maszerujących. Potem wszyscy, jak jeden mąż głośno zaśpiewaliśmy " Jeszcze Polska nie zginęła.." Orkiestra dodawała piękna i ważności tym chwilom. Moja uwaga skupiła się także na dzieciach wychowywanych w duchu patriotycznym od maleńkości. Słomniki to wyjątkowe miasto, bo mieszkają i zarządzają nim wyjątkowi ludzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z ogromną radością powitałam ten rocznicowy materiał. Dziękuję, Basiu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.