Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100. rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej w Słomnikach

Barbara Figurniak
Barbara Figurniak
Pomnik poległych i pomordowanych przez okupanta niemieckiego w Słomnikach. W ścianę wmurowana jest tablica z datami 1939 i 1945 oraz napisem: "Poległym i pomordowanym przez o
Pomnik poległych i pomordowanych przez okupanta niemieckiego w Słomnikach. W ścianę wmurowana jest tablica z datami 1939 i 1945 oraz napisem: "Poległym i pomordowanym przez o Barbara Figurniak
" Pragnę życzyć wszystkim (..) aby Polska się umacniała, aby polska niepodległość, odzyskana w 1918 r., ponownie odzyskiwana 25 lat temu, była źródłem naszej dumy i naszej radości " powiedział w Oleandrach Prezydent RP Bronisław Komorowski

Od 1981 roku mieszkańcy gminy Słomnik każdego roku witają „Kadrówkę”.

I Kompania Kadrowa od zakończenia powstania styczniowego była pierwszym regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. 6 sierpnia 2014 r. do Słomnik, jak każdego roku zawitała "Kadrówka", aby ponownie uczcić rocznicę wymarszu z 1914 roku. Wówczas na na rozkaz Józefa Piłsudskiego I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów. Żołnierze "Kadrówki" obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach. Wyzwolili z rąk rosyjskich Słomniki, Miechów, Jędrzejów i Chęciny.

12 sierpnia 1914 r.doszli do do Kielc. Dla uczczenia rocznicy wymarszu "Kadrówki" w 1924 r. z inicjatywy byłych legionistów ustanowiono Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Coroczny marsz odbywał się aż do 1939 roku, w którym brała udział młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim oraz żołnierze Wojska Polskiego. Marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.

W 1981 roku powróciły do tej idei środowiska niepodległościowe ziemi krakowskiej i kieleckiej. Jako forma patriotycznej demonstracji Marsz był silnie zwalczany przez komunistyczne władze. Stan wojenny nie powstrzymał zapału organizatorów Marszu. Uznany za demonstrację niepodległościową, obserwowany był przez komunistyczne służby specjalne.

6 sierpnia 2014 roku " Kadrówka" dotarła do Słomnic. Marsz zorganizował Związek Piłsudczyków we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa i Urzędem Miasta Kielce. Około 700 uczestników wyruszyło w środę rano z krakowskich Oleandrów, gdzie w uroczystym apelu przed wymarszem przemawiał prezydent RP Bronisław Komorowski.
"...Pragnę serdecznie życzyć wszystkim, aby na tej drodze nieśli i przeżywali wspomnienia nie tylko marzeń naszych dziadów i pradziadów, ale również aby wszyscy nieśli ze sobą marzenia o tym, aby Polska się umacniała, aby polska niepodległość, odzyskana w 1918 r., ponownie odzyskiwana 25 lat temu, była źródłem naszej dumy i naszej radości (...) trzeba pamiętać o początku drogi, ale trzeba również umieć przeżywać tę niepodległość, którą dziś się cieszymy, z której jesteśmy dumni... ".

Orkiestra Miejska "Echo" pod batutą kapelmistrza Dariusza Szewczyka powitała " Kadrówkę" krótkim koncertem, po czym wszyscy odśpiewali " Jeszcze Polska nie zginęła ...."
Alicja Biczysko- Dyrektor MGCK w Słomnikach jako organizator uroczystości 100.rocznicy Marszu "Kadrówki" w Słomnicach przywitała wszystkich gości. Następnie do uczestników marszu oraz wszystkich mieszkańców Słomnik przemówił burmistrz Urzędu Miejskiego w Słomnikach Paweł Knafel, który wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Słomnikach Piotrem Wasikiem wręczyli najbardziej zasłużonym „kadrowiczom” statuetki- z popiersiem J. Piłsudskiego projektu artysty Arkadiusza Kusza.

Statuetki oraz dyplomy otrzymali: Jan Józef Kasprzyk, Antoni Piekałkiewicz, Andrzej Fischer, Wojciech Lesiak, Jakub Kalisz, Adam Słupek, Piotr Pasiński, dr Piotr Kopiński, Marian Stachera – najstarszy uczestnik Marszu oraz Jakub Pacholski – najmłodszy „kadrowicz”.

"WOLNOŚĆ TO DAR, KTÓRY TRZEBA PIELĘGNOWAĆ A NIE TYLKO POSIADAĆ". Po tych słowach Burmistrz miasta został uhonorowany przez reprezentację "Kadrówki".

"za wieloletnią współpracę, za gościnę, której doświadczamy co roku (..) chcemy uhonorować Pana w imieniu Marszu I Kompanii Kadrowej Odznaką Marszu Szlakiem Kadrówki , wzorowanej na odznace I Kompanii Kadrowej, nadaną w okresie międzywojennej 149 żołnierzom " Kadrówki" (..) Na Pańskie ręce tę odznakę przekazujemy, ale jest to również odznaka dla społeczności Słomnik, którą Pan, jako Burmistrz reprezentuje. Dziękujemy Wam Państwo bardzo serdecznie, że jesteście z nami i że tak licznie w tym roku witacie nas w Słomnikach. Jest to dla nas bardzo ważne, bo wtedy mamy świadomość, że trud nie idzie na marne."
W jakich okolicznościach 100 lat temu w Słomnikach rodziła się wolna Polska, opowiedział zgromadzonym dr. Przemysław Wywiał z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Jego opowieść była niezwykle ciekawa, więc z ogromnym zainteresowaniem i uwagą została wysłuchana przez mieszkańców Słomnik.
Dla mnie osobiście, uczestniczenie w tej uroczystości było wielkim zaszczytem i wzruszeniem. Poznałam wielu wspaniałych ludzi oraz wysłuchałam pięknej historii, wiążącej na cały wiek I Kampanię Kadrową ze Słomnikami.

Miejsko - Gminne Centrum Kultury w Słomnikach dla licznie zgromadzonej społeczności gminy przygotowało śpiewniki z pieśniami legionowymi. Śpiewali wszyscy od najmłodszych do najstarszych mieszkańców, a ich głośny i radosny śpiew roznosił się gromkim echem po ulicach tego urokliwego miasteczka.
W uroczystości brała udział niezliczona ilość dzieci i młodzieży. Najmłodsze z nich ochoczo wręczały śpiewniki "Kadrówce" i tym samym zaprosiły do wspólnego śpiewania pieśni legionowych. Mali "wolontariusze" wypełnili swoją misję perfekcyjnie. Wzbudzili ogromny podziw, zainteresowanie i uśmiech na twarzach obecnych tam osób.

"
Jak długo w sercach naszych
Choć kropla polskiej krwi,
Tak długo w sercach naszych
Ojczysta miłość tkwi.."
(Pieśń Słomnik)

Uroczystości uświetniła wystawa fotografii, ukazującą codzienne życie słomniczan. Zorganizowało ja MGCK w Słomnikach. Wystawa obejmuje 30 dużych fotografii przedstawiających codzienne życie mieszkańców, widoki miasta i jego panoramę, otwarcie linii kolejowej i nowego dworca (1937) z udziałem prezydenta RP Ignacego Mościckiego, pożar miasta w r. 1934 i powódź w r. 1937).Nieopodal tych uroczystości stał dumnie "Dąb Niepodległości". Został posadzony 10 lat temu, kiedy przez Słomniki przechodził Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Była to wówczas 90. rocznica Marszu.
Ten rocznicowy Marsz upamiętniony został w szczególny sposób , bowiem we wszystkich miasteczkach znajdujących się na trasie posadzono dęby. A oto słowa uczestników : "Chcemy zaznaczyć naszą obecność w Słomnikach i wszystkich miasteczkach kwaterunkowych, sadząc "Dęby Niepodległości" i tym samym tworząc swoisty szlak. Pierwszy zasadziliśmy w Michałowicach, drugi w Słomnikach"

W dniu 6 sierpnia 2014r. na uroczystości obecni byli także Przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach Piotr Wasik, radni: Ewa Kaszuba, Irena Podsiadło, Marek Jędrychowski, Grzegorz Płażek, przedstawicielki KGW z Prandocina, Wysiołka, Polanowic, Smrokowa, sołtysi, członkinie Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych z Ratajowa.

Zawitała także pani Maria Rajda, która oprócz innych pieśni pięknie śpiewa piosenkę "Kadrówka"
"...RADUJE SIĘ SERCE , RADUJE SIĘ DUSZA GDY PIERWSZA KADROWA NA MOSKALA RUSZA.;."

Ne można w tej relacji pominąć Parafii św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Goszczy. Opiekę nad nią sprawują księża diecezjalni, zaś proboszczem od 1997 jest ks. Andrzej Orlikowski. To właśnie on od 1981 roku gromadzi i otacza opieką całą dokumentację dot. wszystkich przemarszów "Kadrówki". Jak zwykle, obecny był także na tej uroczystości. Przybył z aparatem fotograficznym i utrwalił każdy ważny moment.
Na jego stule widniał napis "BÓG HONOR OJCZYZNA"

W Słomnikach odbyły się ponadto zawody strzeleckie w nowej strzelnicy w budynku starej szkoły. Ich organizatorem był Miejsko- Gminny Związek Stowarzyszeń Kultury Fizycznej. W zawodach wzięło udział 46 zawodników, a medale i puchary wręczał podczas uroczystości Łukasz Czapla – wielokrotny złoty medalista w strzelaniu do ruchomej tarczy. Organizatorami byli głównie Andrzej Boczkowski oraz Piotr Ciszewski, którym należą się słowa uznania.
Wielkie brawa i podziękowanie dla "Kadrówki", Urzędu Miejskiego w Słomnikach, Miejsko - Gminnego Centrum Kultury w Słomnikach, Proboszcza Parafii w Goszczy Andrzeja Orlikowskiego oraz wszystkich mieszkańców Słomnik i okolic, którzy biorą udział w takich uroczystościach.

Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Marka Sowy - Marszałka Woj. Małopolskiego oraz Pawła Knafela- Burmistrza Gminy Słomniki. TVP Kraków, Radio Kraków oraz Głos Słomnik zapewniły patronat medialny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto