Facebook Google+ Twitter

100 tys. nauczycieli straci pracę przez MEN?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-07 14:30

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, uważa, że nawet 100 tysięcy nauczycieli może stracić pracę, jeśli planowane przez MEN zmiany wejdą w życie.

Zdaniem ZNP Ministerstwo Edukacji Narodowej chce przekazać samorządom zbyt dużo kompetencji, wskutek czego pogorszy się poziom kształcenia i pracy w polskich szkołach.

Sławomir Broniarz tłumaczył, że zapowiadane przez MEN podwyżki płac zostaną zrealizowane kosztem zwiększenia czasu pracy nauczycieli nawet o 1/5. Co więcej, w rezultacie zatrudnienie może stracić nawet 20 procent nauczycieli.

Szef ZNP dodaje, że zmiany planowane przez MEN uderzą także w ucznia. Broniarz podkreśla, że przekazanie odpowiedzialności za edukację samorządom znacznie obniży jakość nauczania w polskich szkołach. Jego zdaniem, samorządy nie są wyposażone w taką kadrę i środki, które zapewniłyby właściwy nadzór nad polityką edukacyjną państwa. Szef ZNP zwrócił też uwagę, że dla części samorządowców ważniejsze niż wyniki szkół, są koszty ich utrzymania.

Na 18 sierpnia jest zaplanowane spotkanie strony rządowej z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Sławomir Broniarz zapowiedział, że jeśli rozmowy nie przyniosą przełomu w dyskusji o płacach i emeryturach nauczycielskich, władze ZNP mogą zarządzić od 1 września pogotowie strajkowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.