Facebook Google+ Twitter

100 tysięcy złotych za list Adama Mickiewicza

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-04 16:45

100 tysięcy złotych za list Adama Mickiewicza zapłacił kolekcjoner z Mazowsza. Nieznany wcześniej list wieszcza został sprzedany podczas aukcji antykwarycznej w Krakowie.

List ma zaledwie kilka zdań, jest napisany po francusku i datowany na lata 40. dziewiętnastego wieku. Poeta informuje w nim przyjaciela o swoim kiepskim samopoczuciu i zapowiada przekazanie informacji o stowarzyszeniach religijnych. Odnalezienie listu jest według specjalistów dużą sensacją, bo ostatni taki rękopis Mickiewicza pojawił się w 2004 roku.

Cena wywoławcza listu wynosiła 20 tysięcy złotych, ale licytacja natychmiast nabrała tempa. O list walczyło troje konkurentów.

Nabywca listu prosił o niepodawanie swojego nazwiska. Żartował, że na potrzeby mediów nazwie się "kapitanem Nemo". Kolekcjoner pochodzi z Mazowsza, ma 53 lata, jest przedsiębiorcą.

Zbiera cenne starodruki, dokumenty i rękopisy oraz broń. Nabywca listu zapewnił dziennikarzy, że kupił list Adama Mickiewicza do swojej prywatnej kolekcji, i że rękopis nie opuści Polski ani nie zostanie sprzedany. List wieszcza może jeszcze jednak zmienić właściciela - zgodnie z ustawą o muzeach może go odkupić, za cenę wylicytowaną - na przykład Biblioteka Narodowa.

Według specjalistów - rękopisy Mickiewicza są bardzo rzadkie. O wiele częściej odnajdują się rękopisy Byrona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.