Facebook Google+ Twitter

106 młodych naukowców uhonorowano stypendiami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-25 15:34

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uhonorowała stypendiami 106 młodych naukowców. Przyszli doktorzy i ci, którzy doktorat już obronili, otrzymali po 24 tysiące złotych. To siedemnasta edycja programu START, który ma pomóc laureatom w rozwoju kariery naukowej.

Prezes Fundacji profesor Maciej Żylicz poinformował, że do konkursu zgłoszono 872 wnioski. Wyróżniono jedynie 12 procent. Prym wiodą nauki ścisłe. Wśród wyróżnionych osób najwięcej jest fizyków, matematyków i chemików.

Laureat doktor Rafał Kuś z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego bada aktywność elektryczną mózgu. Chce ułatwić kontakt ze światem osobom całkowicie sparaliżowanym. Jak mówi, na razie testy przeprowadza na sobie i swoich współpracownikach, ma jednak nadzieję, że w przyszłym roku w badaniach wezmą udział także ci, którzy nie poruszają nawet powieką.

Polonista Maciej Rak zajmuje się z kolei frazeologią gwarową. I przybliża to, co górale sądzą o życiu. Ma nadzieję, że gwara podhalańska nie będzie zanikać.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Grażyna Pawelska-Skrzypek żałuje, że w Polsce niewiele osób wybiera karierę naukową. W Unii Europejskiej jesteśmy na szarym końcu. Co roku przybywa nam niecały procent dziewcząt naukowców i zaledwie pół procent mężczyzn. Gorzej wypadają tylko Węgrzy.

Laureaci mogą wykorzystać pieniądze w dowolny sposób. Grono wszystkich stypendystów siedemnastu edycji liczy ponad 1800 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.