Facebook Google+ Twitter

10. Era Nowe Horyzonty - co wybrać z setek filmów?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-10 21:56

Jubileuszowy 10 festiwal filmowy Era Nowe Horyzonty zaczyna się w piątek 23 lipca. Oto mój osobisty plan seansów, połączony z rekomendacjami filmów, które już widziałem, a których we Wrocławiu przeoczyć nie należy.

Festiwalowa plaża w centrum Wrocławia. / Fot. PAP/Grzegorz Hawałej Po pierwsze, zamierzam w tym roku pójść na wszystkie

Filmy konkursowe

.
Zarówno te z sekcji nowohoryzontowej, jak i z konkursu "filmy o sztuce". Pominę tylko kino polskie, z którego mam w planie jedynie "Matkę Teresę od kotów". Dlaczego tak się uwziąłem? Ano dlatego, że zwykle na konkurs chodziłem wybiórczo, a potem żałowałem (w zeszłym przeoczyłem przez to "Sell out" i "Tlen"). A także dlatego, że retrospektywy w tym roku (poza turecką, o której zaraz) nie interesują mnie tak bardzo jak w zeszłym (genialny Troell, świetne kino węgierskie). Godarda i Hasa znam, to czego nie widziałem łatwo uzupełnię dzięki DVD, a braci Quai mam chyba dość po obejrzanej niedawno premierowo Masce.

Jedynym filmem konkursowym jaki udało mi się obejrzeć jeszcze przed festiwalem jest jeden z bardziej kontrowersyjnych (według Romana Gutka przynajmniej) Trash Humpers. Relację z tego seansu zamieściłem na angielskiej wersji Filmastera: Trash Humpers (not really a review). Tu powtórzę tylko swojego SMS-a:

To film o starszych ludziach kopulujących ze złomem. To też film o indywidualistach, którzy może tego nie wiedzą, ale tworzą sztukę. Są obrzydliwi i naturalną reakcją na ich istnienie jest wstęt i strach. Ale po przełamaniu tych uczuć można dojrzeć coś więcej, coś co sugerowane jest w finale. To prawda, bohaterowie są odrażający, ale nie bardziej niż większość z nas, tych przystosowanych. Przypomniało mi to o Idiotach bon Triera. Jest tylko bardziej niszowo, z większą dawką seksu z przedmiotami.

A to trailer dostępny na YouTube:


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.