Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5241 miejsce

10 głównych zasad dobrego CV

Porady na temat pisania CV można znaleźć coraz częściej. Niestety, nie idzie to w parze ze spadkiem liczby gaf lub niedociągnięć, jakie obserwują pracownicy ds. rekrutacji. Oto zbiór 10 przykazań, które stanowią klucz do stworzenia co najmniej poprawnego Curriculum Vitae.

Za oknem lato, mniej lub bardziej gorące, wysoka temperatura panuje też na rynku pracy. Byli studenci, świeżo po obronie prac magisterskich, wyruszają na poszukiwania pracy, absolwenci liceów pragną zarobić sobie na wakacje lub studia zaoczne, uczniowie szukają pracy dorywczej na parę tygodni. Wszyscy bez wyjątków zobowiązani są do napisania CV, magicznej przepustki w świat przyszłej kariery. Wydaje się, iż to żadna filozofia usiąść przed ekranem komputera i wystukać na wirtualnym papierze swoje dane. I tu pojawia się problem…

Nawet przy rekrutacji na stanowisko podrzędnego pracownika CV jest studiowane bardzo dokładnie; musi być skonstruowane tak, by zachęcało do osobistego kontaktu z kandydatem. Liczy się nie tylko to co, ale i jak jest w nim zamieszczone. Czasami nawet doskonałe kwalifikacje nie przysłonią błędów, które dyskwalifikują kandydata już w przedbiegach.

1. Nigdy nie wysyłaj dokumentów aplikacyjnych z adresu e-mailowego, który brzmi śmiesznie lub małostkowo. Żaden buziaczek@xx.pl, amorek@xx.pl, anulka@xx.pl, blondyna@xx.pl, monster@xx.pl i tym podobne nie zostaną potraktowane poważnie, mimo najlepszych kwalifikacji. Przed szturmem na rynek pracy załóż sobie osobne konto, twoje imię i nazwisko powinno stanowić jego login jankowalski@xx.pl. Proste, mało pretensjonalne, ale profesjonalne rozwiązanie.

2. Zdjęcie powinno być jak najbardziej aktualne, pokazujące twój obecny wygląd. Nie ma sensu wysyłać zdjęcia kiedy byłaś brunetką, skoro teraz masz włosy blond, kiedy miałeś brodę skoro już ją zgoliłeś. Fotografia powinna być zrobiona w zakładzie fotograficznym, a nie przez mamę, tatę, koleżankę (chyba, że to profesjonaliści). Chcesz tego czy nie, wygląd liczy się dla przyszłego pracodawcy, szczególnie, gdy aplikujesz na stanowiska, które wymagają kontaktu z innymi ludźmi. Zadbaj o to byś prezentował(a) się odpowiednio. Niekoniecznie, musisz wysyłać zdjęcie z plaży w nowym bikini, albo te z ostatnich świat Bożego Narodzenia, z którego nożyczkami obciąłeś krewnych tak, by wyeksponować swoja osobę (nie ma się z czego śmiać, takie zdjęcia naprawdę się zdarzają!). Jeśli fotografia wstawiana jest na CV z pliku, pamiętaj, by podczas zmniejszania lub powiększania nie straciła pierwotnego kształtu (nie była zbyt rozciągnięta, zamazana, wypikslowana).

3.Selekcja danych z zakresu doświadczenia zawodowego, przebytych szkoleń i umiejętności jest niesamowicie ważna. Powinna być dostosowana do profilu stanowiska, o które chcemy się ubiegać. Nie warto chwalić się wszystkim! Ba, nawet nie wolno. Jeśli posiadasz rozległe kwalifikacje w różnych, czasem skrajnych dziedzinach, owszem, świadczy to z pewnością o twojej elastyczności. Jeśli jednak potrafisz wybrać z nich te które mogą być atrakcyjne z punktu widzenia pracodawcy i pod kątem pozycji, którą chcesz zająć świadczy to o twoich umiejętnościach selekcji i analitycznego myślenia. Po co budować profil zawodowy, w którym znajdzie się informacja o przebytym kursie nakładania żelowych paznokci, jeśli starasz się o stanowisko konsultanta ds. sprzedaży? CV nieuporządkowane i nadmiernie chaotyczne, z którego trudno wyciągnąć kluczowe informacje zniechęca.

4. Osoby młode, dopiero rozpoczynające swoje poszukiwania pracy powinny do sprawy podejść trochę inaczej. Trudno tu o jakąkolwiek selekcję, gdyż często nie ma z czego selekcjonować. Pusta kartka z podstawowymi danymi nie jest jednak rozwiązaniem. W takiej sytuacji można wypisać, nawet bardzo odbiegające od siebie, typy prac dorywczych czy tymczasowych, które się podejmowało. Warto pochwalić się odbytym wolontariatem, praktyką, stażem, wymienić kursy i szkolenia. Świadczy to o ogólnej aktywności kandydata, który być może nie ma konkretnych zawodowych dokonań, ale próbował swoich sił tu i tam, nie siedział bezczynnie, co jest plusem. I w tym wypadku, jakaś selekcja jednak obowiązuje i wspomniany kurs nakładania paznokci żelowych niekoniecznie musi znaleźć się w CV (no chyba, że aplikujesz na stanowisko kosmetyczki).

5. Nie zmyślaj w CV – szydło wyjdzie z worka prędzej czy później. Po co zaczynać karierę zawodową z etykietką oszusta?

6. Długość CV nie powinna przekraczać 1 strony, w uzasadnionych przypadkach może wykraczać poza tą normę. Nikt nie będzie czytał kilku stron o każdym kandydacie jeśli ma do przejrzenia ponad 100 zgłoszeń! Krótka forma tego dokumentu sprawia, że ma być rozbudowana wizytówką. Osoba dokonująca selekcji kandydatów musi mieć możliwość porównania jednego CV z drugim, stąd jego wystandaryzowana forma.

7. Pamiętaj o dodaniu formuły [„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 o ochronie danych osobowych, Dziennik Ustaw Nr 133 Poz. 883)”, w przeciwnym razie twoje podanie nie zostanie nawet rozpatrzone. Pamiętaj także o zmianie nazwy firmy, do której aplikujesz, gdy ta występuje w formule.

8. Kiedyś aplikacje trzeba było składać osobiście, dziś zazwyczaj wysyła się je mejlem, przepływ informacji jest wtedy szybszy, co oszczędza czas zainteresowanych. Plik z CV załączany do wiadomości elektronicznej trzeba odpowiednio nazwać (np.CV, curriculum vitae…itp.), możesz w nazwie użyć swojego nazwiska (CV Kowalski.doc) lub imienia i nazwiska, ale nie samego imienia (CV Sandra.doc) lub (CVsandrunia.doc)

9. Jeśli idziesz zanieść dokumenty osobiście przygotuj się do tej wizyty.Mimo, iż trwać będzie być może ułamek sekundy, w najlepszym wypadku papiery przyjmie pani sekretarka. Już wtedy zaczynasz kreować swój wizerunek. A co, jeśli sekretarka jest na urlopie, a CV odbierze sam dyrektor ds. personalnych? Ubierz się schludnie, ale bez wybitnej elegancji. Nie wbiegaj do miejsca pracy jak burza lub prosto z basenu w klapkach – to będzie dowodem na to, że nie traktujesz oferty pracy poważnie i robisz coś „przy okazji”.

10. Zwróć uwagę na rubrykę "zainteresowania", która często występując na końcu CV, jest pomijana i wypełniana od niechcenia. To jednak od niej często zaczyna się rozmowa kwalifikacyjna. Gdy wymienione w niej hobby jest nietypowe, na pewno zwróci uwagę czytającego CV i sprawi że Cię zapamięta. Nie wymyślaj jednak niczego nadzwyczajnego na siłę, to grozi wpadką już na wstępie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli lubisz słuchać muzyki i podróżować, tak jak większość kandydatów, nie ma w tym nic złego. Warto może sprecyzować czego lubisz słuchać najbardziej lub jakie kraje odwiedzać, takie konkrety świadczą o zdecydowaniu.

Napisanie porządnego CV nie trwa 5 minut i wymaga dokładnej analizy swoich predyspozycji, doświadczeń i umiejętności. Zainwestuj trochę czasu i energii w ułożenie odpowiedniej wersji tego ważnego dokumentu, a włożony w to wysiłek zwróci się w przyszłości z nawiązką.
Powodzenia!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

wszystkie zamieszczone w artykule informacje nie są moim wymysłem, ale zostały zebrane na podstawie rozmów i wymiany doświadczeń z osobami profesjonalnie zajmującymi się rekrutacją.
do Agata: 1 strona ŚREDNIA objętość CV, jednak może ono być trochę krótsze lub dłuższe w zależności od tego co ma do zaoferowania osoba aplikująca na dane stanowisko, w punkcie 6 chciałam ostrzec przed nadmiernym rozbudowywaniem CV, do którego ma skłonność wielu kandydatów, chodzi o rozsądny umiar, a nie skracanie na siłę
do rskarzynski: dziękuję za przydatne linki do artykułów wyjaśniających zawiłości prawne ustawy o ochronie danych osobowych, dalej jednak twierdzę, iż jeśli firma w ofercie zawarła zapis o dołączeniu klauzuli kandydat powinien spełnić ten wymóg, w przeciwnym razie proces rekrutacji w stosunku do aplikującego nie powinien chyba postępować

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do grzesie2k: jestem doradcą zawodowym i na podstawie rozmów z pracownikami działów personalnych firm z całej Polski wiem, że zdjęcie - nawet jeśli nie jest "żądane" - przydaje się przy aplikacji. Nie mogę powiedzieć, jak wygląda ta kwestia od strony prawnej (nie jestem ekspertem), ale wiem, co jest dobrze przyjętą praktyką. Jednym słowem, lepiej zdjęcie wysłać niż o nim zapomnieć. Wymóg ten często nie jest formalnie zapisany, ale istnieje w polityce rekrutacyjnej firm.
W USA zdarzają się podobno procesy dotyczące zasadności wymogu dodawania zdjęcia do CV - powodem jest obawa o dyskryminację ze względu na wygląd - ale w większości przypadków w Polsce przy braku zdjęcia kandydata zachodzi obawa, że coś jest nie tak: zapomniał? wstydzi się?
Także lepiej nie buntować się i dodawać eleganckie, dobrze skadrowane zdjęcie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj Sylwio, muszę się sprzeciwić:
pkt. 7 - ponieważ zajmuję się zagadnieniami dot. ustawy o ochronie danych osobowych, co jest powiązne z kodeksem pracy (w tym wypadku), to:
1. Brak formuły NIE może dyskwalifikować CV. Formuła jest wymagana w przypadku, gdy rekrutacja prowadzona jest przez firmę zewnętrzną lub zakres danych zbieranych i przetwarzanych przez przyszłego pracodawcę wykracza poza art. 22(1) Kodeksu Pracy.
2. W przypadku gdy zachodzi wyjątek z pkt. 1, klauzula, którą podałaś jest błędna. Dlaczego? Ponieważ błędne jest odwołanie do dziennika ustaw, brak celowości (dokładnej) przetwarzania danych, brak informacji o administratorze danych...
To dwa najpoważniejsze błędy.
Jeżeli jest ktoś chętny poczytać, to zapraszam:
http://nomadowyblog.blogspot.com/2008/08/przyjmowanie-pracownika-dane-osobowe.html -- perfidna autoreklama
http://olgierd.bblog.pl/wpis,przetwarzanie;danych;osobowych;przy;rekrutacji;do;pracy,13034.html - świetny blog prawniczy i art o klauzuli
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/29135,czy_firma_moze_zadac_od_kandydata_na_pracownika_wszystkich_danych_osobowych.html - artykuł radcy prawnego nt. zakresu danych

Te trzy odnośniki dadzą (moim zdeniem) pełniejszy obraz problemu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do punktu drugiego: czy żądanie zdjęcia jest aby legalne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wyobrażam sobie zmieszczenia CV na jednej stronie :) Samo wpisanie wykształcenia i dotychczasowych miejsc pracy zajmuje więcej. Moje aplikacje zawsze były dłuższe i zawsze byłam wypytywana o zawarte tam szczegóły :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.