Facebook Google+ Twitter

10 grudnia - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Współautorzy: Barbara Podgórska

Wg statystycznego Polaka, Polska jest państwem, w którym prawa człowieka są przestrzegane. Szary obywatel słyszy o łamaniu praw człowieka gdzieś indziej, daleko od naszego kraju.

Wie o dyktaturach afrykańskich i azjatyckich, wie o Birmie, gdzie przez piętnaście lat w areszcie domowym przetrzymywana była Aung San Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, buntuje się przeciwko publicznym egzekucjom w Chinach, potępia łamanie praw człowieka na Kubie, w Białorusi – zwłaszcza w odniesieniu do naszych rodaków, przyznaje, że brakuje prawdziwej demokracji w Rosji.

A u nas? W Polsce? Wszystko, na pozór, jest ok! Czy naprawdę? Kto zatem wie, dlaczego Polska do tej pory nie ratyfikowała Karty Praw Podstawowych. Dlaczego uchwala się prawo wprowadzające zasadę odpowiedzialności zbiorowej, jak sławetną ustawę dezubekizacyjną, którą znawcy prawa uważają, łącznie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego za dopuszczającą, za najgorszą w dziejach.

Prawami człowieka i obywatela zajmujemy się na ogół dopiero wtedy, kiedy osobiście nas dotykają problemy z ich nieprzestrzeganiem. Kiedy indziej je lekceważymy. Gdy dotyczą innych ludzi, brakuje nam empatii.

Co i rusz odżywa posądzenie o istnieniu w Polsce tajnych baz CIA, w których wymuszano, może nawet torturami, zeznania terrorystów z Al-Kaidy. Wolałbym wierzyć, że władze polskie nigdy nie wiedziały o takim procederze. Ale opinia światowa i europejska oraz wiarygodne czynniki rzecz badające są przeświadczone, że polscy politycy o procederze wiedzieli. Skoro wiedzieli, a nie protestowali, to odium zła spada na nas. Niech każdy, niezależnie od głębokiego potępienia obrzydliwych czynów terrorystów, wyobrazi sobie siebie w położeniu człowieka wożonego samolotami przez tajne amerykańskie służby po całym świecie, w celu wymuszenia zeznań. Hańba takiej cywilizacji!

Kłam głębokiemu samozadowoleniu, jakie my, Polacy, jesteśmy skłonni żywić i objawiać, zadają setki tysięcy spraw, jakie corocznie wpływają do biura Rzecznika Praw Obywatelskich i jego pełnomocników terenowych. Są to sprawy różnego kalibru i dotyczące rozmaitych dziedzin życia oraz prawa, nie zawsze słuszne i nie zawsze dotyczące praw człowieka i obywatela. Jednak te zasadne udowadniają, że z prawami człowieka i obywatela w Polsce, wcale nie jest tak różowo.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Jerzy Coras
 • Jerzy Coras
 • 12.12.2010 12:49

Przejęła mnie wyrażona na początku wyliczanki troska autora tekstu o byłych ube- i esbeków, "pokrzywdzonych" przez pomniejszenie ich świadczeń do wcale nie niższego poziomu od emerytur ofiar, tropionych i prześladowanych przez urzędy od mokrej roboty.
To tak jakby w powojennych Niemczech zostawić byłym pracownikom Hitlera, także tym z chochlą i miotłą w ręku - wyższe emerytury od uposażenia kucharzy i sprzątaczek zatrudnionych gdzie indziej.
Jakby "prawo" ustanowione przez zbójeckie organizacje na ich potrzeby, musiało obowiązywać na wieki...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Janko
 • Janko
 • 11.12.2010 21:08

Ach, ten pan Pisula, recenzent. Ten to zawsze ma celne uwagi. Komentarze w sieci także powinny być krótsze. Niektórych w ogóle powinno nie być. Ale cóż. Wolność słowa mamy, to i pan Pisula popisać sobie może.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 11.12.2010 20:03

Bardzo długi tekst. Artykuły publikowane w sieci powinny być dużo krótsze. Jednak (a zapewne jestem jednym z niewielu) przeczytałem "od deski do deski".

Autor skumulował tutaj wiele prawd (zbyt wiele, dlatego brak odzewu), które powinny być oczywiste oraz zadał kilka pytań, które wymagają natychmiastowej odpowiedzi. Odpowiedzi nie uzyska - pytania zbyt konkretne...

Podziwiam zaangażowanie i uczciwość autora. Należy do gatunku zagrożonego wymarciem.

Ukłony!

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
 z.mac.infopl@gmail.com
 • z.mac.infopl@gmail.com
 • 11.12.2010 11:27

Jednym słowem jest pani zakręcona, pani Najda!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Włos się jeży na głowie. Słyszy się od czasu do czasu o strasznych sprawach, ale jak się przeczyta to wszystko "za jednym zamachem" to w głowie się kręci. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
z.mac.infopl@gmail.com
 • z.mac.infopl@gmail.com
 • 10.12.2010 11:51

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.