Facebook Google+ Twitter

10. Konferencja UEFA dla trenerów. Dokąd zmierza futbol?

Takiego natężenia trenerskich znakomitości nie było w Polsce nawet na Euro 2012. Przez trzy ostatnie dni warszawski hotel Hilton był gospodarzem 10. Konferencji UEFA dla Trenerów Europejskich Drużyn Narodowych.

Briefing prasowy podsumowujący konferencję. / Fot. Bartosz ZasławskiVicente del Bosque, Cesare Prandelli, Joachim Loew, Paulo Bento, Fabio Capello i pozostałych 48 selekcjonerów stawiło się do dyskusji o przyszłości piłki nożnej poprzedzonej analizą Euro 2012. - Nie ma na świecie drugiej takiej konferencji. Pozwala ona każdemu trenerowi zrozumieć, w jakim miejscu futbol się znajduje i w jakim kierunku zmierza - wyjaśniał cele spotkania były trener polskiej kadry Jerzy Engel.

Punktem kulminacyjnym było wtorkowe Final Four Forum, z udziałem szkoleniowców półfinalistów Euro 2012. Liczne panele dyskusyjne (brali w nich udział również asystenci, dyrektorzy techniczni i menadżerowie reprezentacji) obejmowały taką tematykę jak m.in. nowe trendy i tendencje w futbolu, konkurs rzutów karnych jako najbardziej sprawiedliwy sposób rozstrzygnięcia meczu w fazie play-off czy wymiar kary za tzw. "professional foul" (faul w sytuacji sam na zawodniku wychodzącym na czystą pozycję). Organizatorzy zaznaczali, że te trzy dni są bezcenne dla wymiany doświadczeń i konfrontacji rożnych filozofii. - Stąd płyną dyrektywy, tu rodzą się pomysły, które następnie są przekazywane do piłkarskiej centrali - tłumaczył Engel.

Drogę ewolucji piłki nożnej wskazał trener mistrzów świata i Europy Vicente del Bosque: "Staje się coraz bardziej globalna, coraz trudniej definiować styl poszczególnych drużyn, bo wszyscy przyjmują podobne wzorce". Wśród nich wymienił posiadanie piłki, przejmowanie inicjatywy i kreatywność. Selekcjoner Hiszpanów uchylił rąbka tajemnicy swojej strategii: "Linię obrony ustawiam wysoko, bo to oznacza, że trzeba mniej sił poświęcić na odbiór, mniej biegać".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.