Facebook Google+ Twitter

10 kroków do zrujnowania sobie kariery

Wszyscy mamy prawo do błędów w pracy. Niektóre z nich mają jednak potężny kaliber i mogą przekreślić naszą dotychczasową karierę. Oto lista dziesięciu kroków, które mogą zahamować nasz rozwój zawodowy.

Romans z przełożonym grozi ostracyzmem ze strony zespołu / Fot. Akpa1. Romans z przełożonym lub podwładnym – w obie strony, bardzo niebezpieczny.

Romans z przełożonym grozi ostracyzmem ze strony zespołu i – jeśli przełożony znajdzie po jakimś czasie inny obiekt zainteresowania – zwykle kończy się żałośnie. Romans z podwładnym jest jeszcze bardziej niebezpieczny – grozi oskarżeniem o molestowanie seksualne i sprawą w sądzie. Obie sytuacje mogą się odbić negatywnie na karierze zawodowej, a wyrobiona dzięki nim tzw. „opinia” wlec się za kandydatem, jak przysłowiowy ogon z firmy do firmy. Zdarzają się oczywiście wyjątki, czyli poważne związki, które rozpoczęły się w pracy, albo osoby, które uczyniły z romansów z szefem skuteczny sposób na pięcie się po szczeblach kariery. Romanse w pracy są jednak zawsze ryzykowne.

2. Częste zmiany pracy

Osoby, które nigdzie nie potrafią zagrzać miejsca są postrzegane jako nielojalne wobec pracodawcy, nastawione na szybką karierę, takie, które nie wiedzą, czego chcą od życia. Częste zmiany pracy mogą też sugerować, że żaden pracodawca nie chce na dłużej zatrzymać u siebie pracownika, czyli … coś z nim jest nie tak. Wątpliwości mogą też budzić częste zmiany specjalizacji. Każdy ma prawo do zmiany decyzji o przebiegu drogi zawodowej, jednak wielokrotne przeskakiwanie z jednej dziedziny w drugą może budzić podejrzenia, że potencjalny pracownik zna się na wszystkim i… na niczym, jest niekonsekwentny lub niestabilny emocjonalnie.

3. Podważanie autorytetu szefa

Pozornie ułatwia zdobycie aprobaty kolegów, jednak prędzej czy później kończy się poważnymi konsekwencjami – szef dowiaduje się o takim postępowaniu i reaguje … w adekwatny sposób. Przy zmianie pracy nie radzę prosić go o referencje.

4. Rozsiewanie plotek, donoszenie, oczernianie współpracowników przed szefem dla własnych korzyści

Niektórzy szefowie wykorzystują donosicieli do zdobycia informacji o tym, co dzieje się w firmie, jednak większość z nich takich osób nie toleruje. Bywają też przełożeni, którzy na podobne sytuacje reagują natychmiastową konfrontacją donosiciela z osobą, której donos dotyczy. Nawet jednak, jeśli trafimy na przełożonego, który chętnie nadstawia ucha na mniej lub bardziej prawdziwe opowieści o współpracownikach, w dłuższej perspektywie kończy się to zwykle izolacją ze strony zespołu, psuje atmosferę i znacznie utrudnia pracę. Jeśli zaś mamy szefa, który nie toleruje podobnych postaw, może się to odbić bardzo poważnie na karierze w firmie.

5. Rzucanie pracy, gdy nie mamy innych propozycji zatrudnienia

Każdemu zdarzają się trudne sytuacje – konflikty z przełożonymi, współpracownikami, klientami. Nie warto jednak ulegać emocjom i rzucać pracy z dnia na dzień. Wprawdzie rynek w tej chwili sprzyja zmianom zatrudnienia – ofert, zarówno w Polsce, jak i za granica jest bardzo dużo – jednak zawsze lepiej zapewnić sobie płynne przejście z jednej firmy do drugiej. Palenie za sobą mostów nigdy nie popłaca. Gdy nie mamy pracy, przyjmujemy często oferty w sposób nieprzemyślany, a to skończyć się może wpadnięciem w prawdziwy kanał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

Może w Redakcji ktoś podpada i chcą delikatnie zwrócić uwagę osobie, która nie zmywa naczyń po sobie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst sprzed 3 lat i w dodatku kompletnie oderwany od rzeczywistości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.10.2010 20:19

Joasiu, jesteś jedyna:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fakt:(, nie zauważyłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ja dobrze widzę, że na główną ląduje tekst sprzed 3 lat? I to jeszcze z wagą 30? Jakiś żart?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alu:), pięć zielonych łapek nie dam. Jednemu tylko to dane, ja nie mogę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.10.2010 16:28

Teraz tylko wykuć na pamięć, super!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie???????? Tutaj????????? (zdziwiona :) )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Alu, ręką i klawiaturą stawiam Tobie 5*. Komentarz zbyteczny:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Irek :)
Autorka niezalogowana, pewnie dyskusji nie podejmie.

Norbert dziwi się, czy artykuł można publikować bez pełnej rejestracji,
a mnie dziwi, jak ten artykuł został zaktualizowany, kiedy Autorka nielogowana od lutego b. r.
offline (24 luty 2010 12:48)
2007-06-26 15:58, aktualizacja: 2010-10-10 14:21:54

Autorce komentowanego tekstu 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.