Facebook Google+ Twitter

10 książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Rozpoczęła się trzecia edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. Finałową piątkę poznamy 4 kwietnia, a zwycięzcę - 11 maja podczas Warszawskich Targów Książki. Wśród dziesięciu publikacji nominowanych do nagrody znajdują się trzy książki polskich autorów.

GNU Free Documentation License, Version 1.2 / Fot. Mariusz KubikSpośród nich aż siedem zostało opublikowanych nakładem wydawnictwa Czarne. Jest to trzecia edycja konkursu. Pierwszym laureatem został francuski dziennikarz i korespondent wojenny Jean Hatzfeld za reportaż "Strategia antylop", drugą edycję wygrała białoruska dziennikarka Swietłana Aleksijewicz za tom "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety".

Organizatorami wydarzenia są miasto stołeczne Warszawa, oraz "Gazeta Wyborcza". Na zwycięzcę czeka 50 tys. zł, a w przypadku, gdy nagroda przypadnie autorowi zagranicznemu, uhonorowany zostanie także tłumacz książki na język polski (15 tys. zł).

W tym roku do nagrody zgłoszono 72 tytuły. Spośród nich jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szejnert wybrało 10.

W niedzielę, 4 marca, minęła 80. rocznica urodzin patrona nagrody. Ryszard Kapuściński był wybitnym reporterem, fotografem i poetą, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonym polskim autorem. Nagroda jego imienia jest formą wyróżnienia i promocji najbardziej wartościowych publikacji reporterskich, które podejmują ważne problemy, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie, ale jej celem jest także uhonorowanie publicysty, zwanego „cesarzem reportażu”, mieszkającego w Warszawie ponad 60 lat.

Jonathan Littell „Czeczenia, rok III”

Najnowsza książka autora jest owocem podróży, którą odbył w 2009 roku, do kraju położonego na północnym Kaukazie. Z rozmów autora z napotkanymi ludźmi wyłania się obraz niepodległego kraju, w którym żyje się całkiem normalnie, jednak co jakiś czas ktoś znika, jakby zapadł się pod ziemię, a ludzie mają dziwne wypadki. Littel jest amerykańskim pisarzem urodzonym w 1967 roku w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie. Jego przodkowie opuścili Polskę pod koniec XIX wieku. Za swoją powieść „Łaskawe” otrzymał m.in. prestiżową francuską nagrodę Goncourtów.

Jacek Hugo–Bader „Dzienniki Kołymskie”

Internauci zarzucają autorowi, że jego opisy nie mają wiele wspólnego z rosyjską rzeczywistością. „Czytając Badera, ma się wrażenie, że na Syberii samo przejście na drugą stronę ulicy to wyczyn godny super bohatera. Niestety, to zwykła ściema. Byłem, sprawdziłem” - komentuje na stronie wydawcy ozi. Publicysta jest związany od 1990 roku z „Gazetą Wyborczą”. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Grand Press (w latach 1999 i 2003). W 2003 roku był nominowany do Nagrody Nike za „W rajskiej dolinie wśród zielska”.

„Farby wodne” Lidia Ostałowska

„Farby wodne” to spokojny reportaż z piekła, książka, której nie można zapomnieć" – powiedziała Irena Grudzińska-Gross, historyk literatury i publicystka. Pisarka, poprzez przytoczenie historii młodej studentki, Diny Gottliebovej, autorki portretów wykonanych na zlecenie doktora Mengele, mówi o zagładzie europejskich Romów i powojennych zawirowaniach. Gottliebova była czeską Żydówką, wraz z matką trafiły najpierw do podobozu Familienlager Theresienstadt, a później do Auschwitz-Birkenau. Paradoksalnie praca dla Mengelego okazała się zbawienna, ponieważ transporty terezińskie skierowano do komory gazowej. Wielowątkowy reportaż porusza trudne tematy i pokazuje jak zagmatwane bywają ludzkie losy.

Suketu Mehta „Maximum City. Bambaj”, przeł. Marta Bręgiel–Benedyk

Polski wydawca opisuje książkę jako „porywającą podróż w głąb tętniącej życiem metropolii będącą metaforą współczesnego człowieka i jego życia w tłumie.” „The Economist” obwołał tę publikację książką roku 2004. Znalazła się w finale do nagrody Pulitzera. Suketu Mehta opisuje swoje rodzinne miasto – Bombaj. Jego slumsy, nocne kluby, domy publiczne, ale także luksusowe apartamenty gwiazd Bollywood i apartamenty wpływowych ludzi. Jest to tło dla ukazania dramatycznych losów mieszkających tam ludzi. Książka jest połączeniem reportażu i dziennikarskiego śledztwa. Autor, który dotarł między innymi do ważnych polityków, płatnych zabójców i podziemnego światka przestępczego, pokazuje nam Bombaj z najgorszej strony.

Filip Springer „Miedzianka. Historia znikania”

Autor opisuje losy Miedzianki, miasta nazywanego przed 1945 Kupferberg (wcześniej – Koppferberg). Było to niegdyś jedno z trzech najwyżej położonych miast w Prusach, miało siedmiowiekową tradycję. Dziś jest to zrujnowana wieś. Springer szuka odpowiedzi na pytanie: „dlaczego?”. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan? A może opowieść o szkodach górniczych została wymyślone przez władzę jako przykrywka dla niewygodnych faktów? Autor od pięciu lat współpracuje z mediami lokalnymi i ogólnokrajowymi jako dziennikarz i fotoreporter. Specjalizuje się w reportażu społecznym i fotoreportażu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ciekawe sugestie powyzej, a ja gratuluję i dziękuję za rzetelny materiał, czy z Gazety Wyborczej czy nie dobra lteratura obroni sie sama, nagrody nagrodami, a opinia czyelnikow jest jednak najwazniejsza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla wyjasnienia Ryszard Kapusciński przez całe swoje pełnoletnie życie był związany z miejscami gdzie można było najwiecej zarobić. Dokładnie jego działalność nie jest do końca wyjaśniona. Np. pobyt w Stoczni Gdańskiej tak przyjazd jak też wyjazd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ela
  • ela
  • 08.03.2012 22:20

Po 89 roku Ryszard Kapuściński czuł się najbardziej związany właśnie se środowiskiem Gazety Wyborczej. W jego towarzystwie dorastało nowe pokolenie reportażystów. Zapewne wiedza o konkursie tez jest najpowszechniejsza wśród dziennikarzy tego otoczenia wiec co w tym dziwnego?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gajowy Marucha
  • Gajowy Marucha
  • 08.03.2012 18:11

Sporo nominowanych osób jest związanych z "Gazetą Wyborczą". Ciekawe, czy to tylko przypadek?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.