Facebook Google+ Twitter

10 lat istnienia zespołu Ratatam. Dublin na trasie koncertowej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-25 20:14

Ratatam przyjechał do Irlandii w ramach krótkiej trasy koncertowej, będącej częścią objazdu z okazji 10-lecia zespołu. Zaskoczeniem była więc jego wizyta w naszej szkole.

Koncert Ratatam w Polskiej Szkole w Dublinie / Fot. Grzegorz Świątkowski Studio4photoGarść informacji dla tych, którzy po niedzielnym (20 lutego) koncercie jeszcze nie mogą dojść do siebie. Zespół Ratatam powstał jesienią 2001 roku. W tym czasie zagrał kilkaset koncertów. Mówią o sobie, że „ich muzyczka” to „połączenie rocka-reggae, folku i każdego dobrego dźwięku, który w duszy gra". Od początku związani byli z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

W skład zespołu wchodzą: Barbara Jakubiec - wokal, Paweł Czachur - wokal, gitara, Jerzy Czeluśniak - wokal, gitara basowa, Waldemar Rzeszut - gitary, Seweryn Krzysztoń – perkusja, Grzegorz Nowak – skrzypce. Kto chce wiedzieć więcej, niech zajrzy na stronę Ratatam.

Zespół przyjechał do Irlandii w ramach krótkiej trasy koncertowej, będącą częścią dużej trasy z okazji 10-lecia zespołu. Zaskoczeniem była więc jego wizyta w naszej szkole! Uczniowie nie byli do końca pewni, co przyjdzie im zobaczyć. Perkusja, elektryczne gitary, skrzypce, zwoje kabli, wzmacniacze – to zapowiadało coś zgoła odmiennego od tego, do czego przywykli w szkole. I nie pomylili się.

Koncert zespołu Ratatam w Polskiej Szkole w Dublinie / Fot. Grzegorz Świątkowski Studio4photoNa początek – prezent. "Intro" - to utwór, który powstał 2 tygodnie temu. Mieliśmy okazję usłyszeć go jako pierwsi. Muzyka z polską duszą i zielenią Irlandii w tle zachwyciła wszystkich. „Konstytucje” to utwór znany bardziej rodzicom niż uczniom. Ale potem zespół porwał wszystkich na nogi utworem o tym samym tytule. I tak już zostało. Trzeba było się pozbyć krzeseł, bo najzwyczajniej w świecie przeszkadzały młodym nogom tańczyć, tupać i podskakiwać. “Duża góra”, „Fajna jedna” – wszyscy śpiewali i klaskali.

Potem „Myślę sobie że”, „Pamiętaj” i „Czułości”. Nikt już nie zwracał uwagi, że to niedziela, że pada. Zapomnieli o nudzie. Fantastyczna muzyka, liryczne, porywające serce teksty
były czymś zupełnie nowym. Epicentrum uniesień miało jednak dopiero nastąpić. „Wyluzuj czapkę” i „Będzie dobrze”, a potem „Heja Ratatam”.

Uczestników koncertu trzeba było co jakiś czas perswazją skłonić do zejścia ze sceny. Tłum falował z uniesionymi rękoma w rytmie Ratatam. Na koniec zdjęcia, podziękowania i autografy.

Artyści dali z siebie wszystko. Zespół, jakich mało na polskiej scenie, stanął na wysokości zadania. Profesjonaliści w każdym calu przyznali się jednak, że… po raz pierwszy grali dla dzieci. – To było duże wyzwanie- stwierdził solista zespołu. Gromkie brawa i okrzyki „Jeszcze, jeszcze”, udowodniły jednak, że Ratatam poradzili sobie z tym zadaniem po mistrzowsku. Prawdziwi pasjonaci z pewnością zarazili wielu spośród naszych uczniów malutką (a może dużą) miłością do muzyki polskiej, która tu, za granicą jest chyba jednak nieco niedoceniana.
Ratatam to zmienił. Jesteśmy tego pewni.

Organizatorem trasy irlandzkiej była organizacja Polish Community in Ireland, która również pragnie podziękować partnerom i sponsorom wydarzenia: studio4photo za zdjęcia z koncertów,
hotelu Isaacs w Dublinie za gościnę zespołu, oraz Łukaszowi Jamróz za profesjonalne nagranie videoclipu. Sprzęt dowieźli z Polski Tedex transport

Bogdan Węgrzynek
polskaszkoladublin

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.