Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23560 miejsce

10 lat temu zdeorbitowano stację kosmiczną MIR

Dwudziestego trzeciego marca 2001 roku zakończyła swój blisko 15-letni żywot największa rosyjska stacja orbitalna.

Stacja orbitalna MIR na tle Ziemi. / Fot. NASATen jedyny w swoim czasie przyczółek ludzkości w kosmosie, stanowił jednocześnie największą konstrukcję człowieka, jaka kiedykolwiek poruszała się po orbicie okołoziemskiej. Związek Radziecki zbudował ją z myślą o realizacji programu Interkosmos, który miał na celu wspólną eksplorację przestrzeni kosmicznej przez państwa bloku socjalistycznego. Kiedy jednak Związek Radziecki upadł, MIR posłużył do celów naukowych i doświadczalnych również innym krajom, w tym USA.

Pierwszy, główny moduł bazowy DOS, został wystrzelony na orbitę 19 lutego 1986 roku. Służył załodze jako moduł mieszkalny i był wyposażony w zestaw urządzeń sterujących stacją oraz umożliwiających łączność z Ziemią. Posiadał 6 węzłów komunikacyjnych, do których dokowano później kolejne moduły. Ostatnim, użytym do rozbudowy stacji MIR elementem, był moduł PRIRODA, który zacumował 26 kwietnia 1996 r., dając załodze do dyspozycji oprzyrządowanie do badań nad mikrograwitacją.

Po zakończeniu rozbudowy stacja MIR posiadała masę ponad 135 ton, miała 31 metrów szerokości i 33 metry długości. W swojej 15-letniej orbitalnej karierze okrążyła Ziemię 86 325 razy, lecąc na wysokości ok. 400 km. W tym czasie wykonano na nią 39 załogowych lotów kosmicznych, w których wzięło udział 109 astronautów oraz przeprowadzono wokół niej 78 spacerów kosmicznych. Od 1995 roku, gdy podłączono specjalny moduł SDM (Shuttle Docking Module), do stacji mogły cumować również promy kosmiczne, który przywiozły w sumie 53 osoby (44 Amerykanów, 6 Rosjan, 2 Francuzów i jednego obywatela Kanady). Prom kosmiczny Atlantis wykonał 7 misji do MIRA, a Discovery i Endeavour po jednej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.