Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7201 miejsce

10 lat temu zmarł Grzegorz Ciechowski - poeta, muzyk, Obywatel G.C.

22 grudnia mija kolejna rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. Dokładnie dziesięć lat temu muzyk niespodziewanie zmarł na zawał w szpitalu po zorganizowanej w trybie nagłym operacji tętniaka aorty.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Grzegorz_Ciechowski_by_Dorota_Dziekiewicz-Pilich.jpg&filetimestamp=20090812201311 / Fot. Dorota Dziekiewicz-Pilich, domena publicznaCiechowski urodził się w 1957 roku w Tczewie, gdzie skończył szkołę. Później studiował polonistykę w Poznaniu. Występował w chórze i zespołach: Nocny Pociąg i Jazz Formation. W 1979 roku przyłączył się do zespołu Res Publica, który w 1980 roku zmienił nazwę na Republika.

Zespół wzbudził zainteresowanie swoim oryginalnym brzmieniem i niebanalnymi tekstami, które Ciechowski sam pisał. Była to jego próba wypowiedzenia się. Do 1986 Republika na czele z Ciechowskim nagrała swoje największe przeboje: "Kombinat", "Gadające głowy", "Sexy Doll", "Śmierć w bikini",
"Układ sił", "Telefony" i "Biała flaga".

Już wcześniej atmosfera w zespole zaczęła się psuć i Republika rozpadła się. Ciechowski zaczął karierę solową jako "Obywatel G.C.".
Kolejne płyty i kolejne przeboje min. "Nie pytaj o Polskę" i "Tak... tak... to ja". Z biegiem lat muzyka Ciechowskiego była coraz bardziej osobista i łagodniejsza.

Życie Ciechowskiego było związane poezją i muzyką, które skutecznie łączył. Artysta pisał tez muzykę do filmów i udzielał się też jako producent muzyczny.

Jego śmierć zaskoczyła wszystkich: rodzinę, przyjaciół i fanów, którzy czekali na wydanie kolejnej płyty. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 24.12.2011 13:43

a kiedy bedzie koncert pamięci klenczona najwybitnejszego zespołu polskiego bo w końcu zapomną o czerwonych gitarach !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To był tęniak aorty.
Przyczyną śmierci był zawał po operacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń
kalinowski
  • kalinowski
  • 22.12.2011 17:57

CIECHOWSKI STUDIOWAŁ W TORUNIU!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marcin Kaźmierski
  • Marcin Kaźmierski
  • 22.12.2011 11:20

Od Republiki wszystko się zaczęło. Panie Grzegorzu - wilki szacunek. Brakuje mi Pana (*)(*)(*)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.