Facebook Google+ Twitter

10 listopada poznamy Ambasadorów Polszczyzny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-03 22:32

10 listopada w Katowicach podczas uroczystej gali poznamy Ambasadorów Polszczyzny. Wyróżnieni otrzymają statuetki ozdobione symbolem gęsiego pióra. Tytuł jest przyznawany za wybitne zasługi w krzewieniu pięknej, poprawnej i etycznej polszczyzny.

Wicemarszałek Senatu i członkini Rady Języka Polskiego Krystyna Bochenek wyjaśnia, że osoby wskazywane przez kapitułę mają być punktem odniesienia dla innych. Przypomina, że co roku są przyznawane nagrody za wybitne kreacje aktorskie i reżyserskie, zatem trzeba też stworzyć "modę na na język polski", który łączy nas wszystkich. Tytuł Ambasadora Polszczyzny przyznaje Kapituła wyłoniona z członków Rady Języka Polskiego oraz osób spoza Rady, zaproszonych przez członków jej Prezydium.

W gronie nominowanych znalazło się 15 osób. Profesor Andrzej Markowski - przewodniczący Kapituły podkreśla, że wybór nie był łatwy, bo problemem było określenie kryteriów. Stąd są wśród nich osoby znane i mniej znane, ale propagujące piękną polszczyznę od dawna.

W tym roku Kapituła uhonoruje Ambasadorów po raz pierwszy. Tytuł zostanie przyznany w pięciu kategoriach: Ambasador w Mowie, w Piśmie, poza Granicami Kraju, Młody Ambasador Polszczyzny oraz Ambasador Polszczyzny Regionalnej. Wśród nominowanych są: arcybiskup Tadeusz Gocłowski, Jacek Fedorowicz, Janusz Głowacki, Maciej Stuhr, profesor Dorota Simonides oraz Zespół "Trebunie Tutki".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pierwszym człowiekiem, który powinien zostać uznany za krzewiciela pięknej polszczyzny jest Robert Stiller. Chwała mu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.