Facebook Google+ Twitter

10 maja odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Tykocinem

10 maja wszyscy interesujący się rycerstwem i historią mieli okazję na własne oczy zobaczyć, jak przebiegała bitwa w Tykocinie. Była to impreza upamiętniająca zwycięstwo wojsk polskich nad siłami szwedzkimi.

 / Fot. Krzysztof Kundzicz/CC 3.010 maja w Tykocinie, w województwie podlaskim odbył się turniej rycerski i jednocześnie ósma z kolei rekonstrukcja historycznej bitwy. Ze względu na entuzjazm ludzi, tykocińska impreza nazywana jest przez wielu w regionie "podlaskim Grunwaldem".

Siedemnastowieczne wydarzenie miało miejsce w pobliżu odbudowanego zamku. W bitwie wzięli udział artylerzyści, rajtarzy, pospolite ruszenie, jazda pancerna, piechota węgiersko-polska oraz regimenty muszkieterów i pikinierów.

Na widzów czekało wiele atrakcji. Osoby zainteresowane historią mogły posłuchać wykładów o wojskowości, a także opowieści o dziejach wielokulturowego Podlasia.

Ci, którzy jednak zamiast słuchać woleli patrzeć, mogli obejrzeć zrekonstruowany z detalami obóz wojsk Rzeczypospolitej, pokazy walk i musztry, a także ćwiczenia w sztuce wojennej oraz pojedynki. Prawdziwi podróżnicy poszukujący nowych wrażeń z przyjemnością zwiedzali zamek oraz przechadzali się po zorganizowanym przy nim jarmarku.

Bitwa pod Tykocinem miała miejsce 13 lipca 1657 roku. Tykocin oblegany był już dwa miesiące wcześniej przez siły złożone z pospolitego ruszenia szlachty łomżyńskiej, wiskiej i podlaskiej. Do tej pory jest ona upamiętnieniem zwycięstwa wojsk polskich nad siłami szwedzkimi i radziwiłłowskimi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.