Facebook Google+ Twitter

10. Maraton Pisania Listów Amnesty International

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-10 14:00

W ten weekend Polacy napiszą 100 tys. listów w obronie praw człowieka.

W dniach 12 i 13 grudnia (sobota - niedziela) od południa do południa, w całej Polsce, przez 24 godziny każdy będzie mógł napisać odręcznie, własnymi słowami list w obronie kilkunastu konkretnych osób, których prawa zostały złamane. W ten właśnie sposób członkowie i sympatycy Amnesty International, podczas 24-godzinnego Maratonu Pisania Listów, w ponad 170 miejscach w całej Polsce będą domagać się zwolnienia więzionych za przekonania i zaprzestania prześladowania obrońców praw człowieka. Tegoroczny Maraton Amnesty International odbędzie się w 38 krajach na całym świecie.

W tym roku Maraton organizujemy już po raz 10., dlatego będziemy pisać w niezwykłych miejscach i ze szczególnymi ludźmi. Pisanie uroczyście zainaugurujemy 12 grudnia w sobotę w samo południe w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Dzięki Amnesty International Pałac Kultury i Nauki wraz z Lożą Stalina (dla wielu symbole komunistycznych represji) staną się na całą dobę miejscami, z których będziemy słać apele o przestrzeganie praw człowieka. Będzie z nami bohaterka tegorocznego Maratonu Tatiana Tyszkiewicz, Białorusinka skazana na ograniczenie wolności za udział w pokojowej demonstracji. Przybędzie także były opozycjonista Mirosław Chojecki, więzień sumienia Amnesty International w latach 80.

W tym roku Maraton po raz pierwszy wypłynie na wody Morza Bałtyckiego. Listy w obronie praw człowieka będzie można pisać podczas rejsu promu Stena Line z Gdyni do Karlskrony. Podczas 24 godzin do pisania listów przyłączą się ludzie w różnym wieku: uczniowie ze szkolnych grup Amnesty International, studenci na uniwersytetach oraz, po raz pierwszy, seniorzy na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Będziemy pisać zarówno w kawiarniach, klubach i na squatach, jak i np. w biurze poselskim Tadeusza Cymańskiego w Malborku. W Bydgoszczy Maraton organizować będzie Sławomir Dutkiewicz, w latach 1987-88 więziony za odmowę służby wojskowej przez władze PRL.

12 i 13 grudnia każdy list będzie ważny, gdyż od pojedynczych listów zależeć będą losy m.in. Rity Mahato z Nepalu, działaczki na rzecz kobiet, której wielokrotnie grożono śmiercią, jak i Nguyena Van Daia prawnika i obrońcy praw człowieka z Wietnamu skazanego za prowadzenie wrogiej propagandy przeciwko państwu. W tych dniach zapraszamy wszystkich do wsparcia naszej akcji, czyli do przyjścia na 10. Maraton Pisania Listów Amnesty International! W tym roku wpierać nas będą również operatorzy komórkowi. Aby pomóc przy wysyłce listów można wysłać SMS o treści “List” pod numer 72515. Całkowity dochód z akcji przeznaczymy na wysyłkę listów w obronie więźniów sumienia i obrońców praw człowieka. Koszt SMS to 2,00 zł + VAT. Operatorzy Era, Heyah, Play, Orange, Plus i Sami Swoi zrzekli się całości przychodów z SMS-ów. Amnesty International pragnie podziękować za wsparcie Maratonu oficjalnym partnerom akcji: firmie kurierskiej Siódemka, Stena Line, Poczcie Polskiej oraz patronom medialnym wydarzenia portalowi onet.pl i AMS.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 12.12.2009 13:31

Być może dlatego, że np w zeszłym roku listy można było pisać głównie na terenie UJ - Collegium Novum, Auditorium Maximum. A tu nagle widzę kultowe miejsca Krakowa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, ja pierwszy raz o tym słyszę a już po raz dzięsiąty to się odbywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.