Facebook Google+ Twitter

10 marca w Polsce obchodzony jest Dzień Mężczyzn

- Dzień Mężczyzn? A to jest taki dzień? - tak reagowały kobiety pytane przeze mnie o to, kiedy według nich przypada Dzień Mężczyzn. Prawie nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że Dzień Mężczyzn istnieje. I jest obchodzony właśnie dzisiaj - 10 marca.

Sonda

Czy słyszałaś/słyszałeś o Dniu Mężczyzn?

www.sxc.hu/Na licencji Creative Commons / Fot. PayBlakeTak jak obchodzimy Dzień Ojca, Dzień Matki, Dzień Teściowej, Dzień Chłopaka, czy też Dzień Kobiet, tak i święto mężczyzn ma w kalendarzu swoje miejsce. W naszym kraju obchodzone jest właśnie dziś - 10 marca. Tradycja obchodzenia tego święta została zapoczątkowana 10 lat temu, prawdopodobnie w odpowiedzi na Dzień Kobiet, który świętowaliśmy dwa dni wcześniej.

Dzień Mężczyzn - kilka słów o historii święta wszystkich panów - kliknij

W Polsce mało kto wie o tym, że Dzień Mężczyzn istnieje. - Słyszałam o Dniu Chłopaka... Wiem, że jest we wrześniu, ale Dzień Mężczyzn? - mówi Milena, studentka z Płocka. Dlatego mężczyźni powinni i nawet czują się dyskryminowani. Kobiety walczą o swoje prawa, co sprawia, że mają ich w niektórych przypadkach więcej niż mężczyźni. Przykładem może być urlop ojcowski, czy też prawa ojca.

Przy Dniu Kobiet napięcie na początku marca zawsze sięga zenitu. Gdzie się nie pójdzie, tam się o nim słyszy. Nawet w domu atakują nas wtedy reklamy na stronach internetowych, czy też SMS-y zachęcające do kupowania prezentów w postaci dzwonków czy tapet dla pań. Przy Dniu Mężczyzn nie doświadczamy takiej wrzawy.

O kim myślą warszawianki, słysząc słowo: mężczyzna? - kliknij

Dziś jest Dzień Mężczyzn. / Fot. JANUSZ WÓJTOWICZ Słowo Polskie Gazeta WrocławskaDzień Mężczyzn w niektórych krajach obchodzony jest w inne dni. Na przykład na Malcie - 2 lutego, w Rumuni swoje święto mężczyzn obchodzili wczoraj - 9 marca, a Norwedzy - 9 września. Natomiast w Rosji obchodzone jest 23 lutego. Było przed laty świętem Armii Radzieckiej. Tam, w swój dzień, wszyscy panowie mają wolne od pracy. Jest to dla Rosjan na tyle powszechne, iż kobiety muszą pamiętać o złożeniu życzeń swym partnerom lub kolegom. Niektórzy zostają również obdarowani kwiatami i prezentami.

10 marca obchodzimy Dzień Mężczyzn. Jak uczcić ten dzień? Garść pomysłów - kliknij

Być może aktywne obchodzenie tego dnia przyjmie się w Polsce i z czasem będzie coraz bardziej popularne, lecz na razie o mężczyznach najczęściej pamiętają tylko sklepy internetowe, które oferują paniom prezenty, jakie mogłyby kupić nam z tej okazji...

Czy warto świętować Dzień Mężczyzn? Zapraszamy do udziału w sondzie na stronie głównej!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (50):

Sortuj komentarze:

Marek
 • Marek
 • 10.03.2012 16:52

Nie ma swięta kobiet ani swięta mężczyzn.Jest tylko dzien kobiet i mężczyzn a to duża różnica.Jak cos nowego wejdzie w życie to już się nie podoba kobietom.A może by tak zlikwidowac walentynki.Przecież ten dzien jest amerykanskim plagiatem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mariusz
 • Mariusz
 • 10.03.2012 13:57

10 = wypłata to i jest dzień mężczyzn =D.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkiego naj... Drodzy Panowie! :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rodzaj ludzki – o Anieli!-
i w tej kwestii ktoś podzielił.
Od lat wielu... nie pamiętam -
Panie mają swoje Święto.

Egalite`- rzekli Panowie -
mieli rację, tak ja powiem.
Krzywda ta już wyrównana
10. marzec – to Dzień Pana!

Komentarz został ukrytyrozwiń
dorota s
 • dorota s
 • 06.03.2012 07:47

to w takim razie gdzie jest dzień dziewczyny?małe i duże panie obchodzą8 marca,mal ii duzi panowie 30 września1:1.A tu nagle się mężczyzna obraża,zenie złożyłam mu życzeń 10 marca?a skąd mam wiedzieć?nigdy tak nie było.ktoś sobie wymyślił,wpuścił w internet i...

Komentarz został ukrytyrozwiń
sandi dandi
 • sandi dandi
 • 10.03.2011 20:07

W Polsce nie istnieje tradycja obchodzenia tego święta. Niektóre media próbują jednak je wprowadzić od kilku lat, proponując datę 10 marca. Data nie jest przypadkowa. W tym dniu w polskim Kościele katolickim i ewangelickim obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty (oficjalnie do 1969). Prawdopodobnie lokalnie Dzień ten świętowany był już przed 2000 rokiem w miejsce zniesionego wspomnienia męczenników.

Komentarz został ukrytyrozwiń
robsik12
 • robsik12
 • 10.03.2011 19:12

I znowu dyskryminacja Kobiet :(( my mamy jedno święto a Panowie okazuje się że mają swoje święto 2 razy w roku, co za nie sprawiedliwość...Kto to wymyślił????

Komentarz został ukrytyrozwiń
moje?
 • moje?
 • 10.03.2011 17:38

nic nie przebije dnia bez tuska

Komentarz został ukrytyrozwiń
smiglo
 • smiglo
 • 10.03.2011 17:37

jak zwykle chodzi o kasiure. To napędza biznes. Tak samo jak walentynki, dzień kobiet i inne

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iza
 • Iza
 • 10.03.2011 17:26

według mnie bezsens. My mamy dzień kobiet, panowie - dzień chłopaka. Po co do tego jeszcze dzień mężczyzn? Czy słyszeliście kiedyś o dniu dziewczyny? Nawet jeśli tak (bo być może jest taki dzień) to czy go się obchodzi?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.