Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8941 miejsce

10 mitów o funduszach inwestycyjnych

Zgodnie z prospektami reklamowymi funduszy inwestycyjnych, są one stworzone po to, aby człowiek bez wiedzy inwestycyjnej mógł łatwo inwestować na różnych rynkach, wybierając akceptowalny dla siebie poziom ryzyka. Czy na pewno tak to działa?

 / Fot. Wiesław Zajiczek

Mit 1. Fundusze są stworzone po to, aby każdy mógł inwestować, nie mając wiedzy inwestycyjnejFundusze są stworzone po to, aby osoby nimi zarządzające, mogły zgromadzić spory kapitał od osób nieświadomych realiów inwestycyjnych. Osoby zarządzające funduszami, pobierają prowizje zwykle niezależne od wypracowanych zysków tylko od wielkości wpłaconych środków. Zatem podstawowym celem funduszu inwestycyjnego jest zgromadzenie jak największych środków w jednostkach funduszu. Warto zwrócić uwagę na niektóre artykuły medialne. Część z nich koncentruje się na tym, ile środków pozyskały TFI, a nie ile wypracowały zysku. W niektórych funduszach zarządzający dostają premie roczne za wyniki funduszu, ale są one jedynie dodatkiem do zysków z podstawowej działalności. Każdy może kupić jednostki funduszu inwestycyjnego, ale takie kupno niekoniecznie musi być inwestowaniem.

Mit 2. Każdy może wybrać akceptowalny poziom ryzykaCzłowiek bez jakiejkolwiek wiedzy inwestycyjnej nie jest w stanie ocenić, co jest ryzykowne, a co nie. Jest wymóg prawa, aby przed zakupem jednostek funduszów, wypełniona została ankieta obrazująca tolerancję klienta na ryzyko. Przeciętny człowiek nie wie, że największe ryzyko w funduszach stanowi on sam - gdy cena jednostki spadnie gwałtownie, strach każe mu sprzedać jednostki w najbardziej niekorzystnym momencie. Gdy ceny jednostek idą w górę, zyski często parzą i ludzie zbyt szybko wychodzą z funduszu, aby już pochwalić się znajomym, ile to zarobili. Największym ryzykiem związanym z funduszami nie jest skala wahań cen jednostek, ale zachowanie niedoświadczonego inwestora.

Mit 3. Fundusze akcji są niebezpieczne a fundusze obligacji i pieniężne - bezpieczneZarządzający mierzą ryzyko inwestycyjne związane z funduszami tzw. odchyleniem standardowym stopy zwrotu, czyli miarą wahań stopy zwrotu z funduszu wokół pewnej wartości średniej bądź pokrewnymi wskaźnikami zmienności. Wskazują, iż fundusze akcyjne zwykle mają większe wahania niż fundusze obligacji. Rzadko podkreśla się, że średnie stopy zwrotu są tzw. średnimi kroczącymi, tzn. sama wartość średniej stopy zwrotu zmienia się w czasie i zależy silnie od okresu, dla którego była liczona. Fundusz o mniejszej skali wahań (odchylenia standardowego) może być bardziej ryzykowny niż fundusz akcji, gdyż może mieć opadającą w długim terminie średnią kroczącą stopę zwrotu. Zatem to nie zmienność, lecz analiza trendów, informacji gospodarczych i zachowanie inwestora mają wpływ na to, czy jego inwestowanie jest bezpieczne. Wszystko zależy od jego działania i zarządzania ryzykiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Kamila
  • Kamila
  • 07.03.2011 14:21

Najlepiej na początku skorzystać z pomocy doradcy, tam wszystko nam wytłumaczą i dobiorą ofertę do naszych oczekiwań...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Press
  • Press
  • 07.03.2011 10:54

Teraz to na wszystkim trzeba się znać nawet na głupiej lokacie. Więc to nie nowina. Ważne że na fundach można więcej zarobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Porky
  • Porky
  • 06.03.2011 17:42

Przecież nie ma co się od razy zrażać do funduszy. Tylko robią krecią robotę w tym artykule. Wiadomo że trzeba trochę wiedzieć ale tą wiedzę zawsze można zdobyć jeśli nie samemu to z pomocą znajomych czy specjalistów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaja
  • kaja
  • 04.03.2011 21:13

no dobra a jak ktos bardzo chce inwestowac a nie ma wiedzy fachowej? co wtedy, przeciez lokaty nie dosc ze marnie oprocentowane to jeszcze wycofuja te bezbelkowe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodajmy do tego uśrednianie, portfele modelowe, fundusze aktywnej alokacji itd. Dokładnie to samo pokazuję od 2 lat na szkoleniach dodatkowo tłumacząc skąd wzięły się te mity inwestowania. Dlaczego mity? Ponieważ nie wytrzymują spotkania z faktami. Szczegółowe raporty na temat części tych mitów znaleźć można w naszych raportach: www.opiekuninwestora.pl/raporty

Nie znaczy to, że fundusze to zły wybór. Nie. Fundusze to świetny sposób na pomnażanie pieniędzy, pod warunkiem, że potraktujemy je jako inwestycję. Nie jako lokatę.

pozdrawiam,
Remigiusz Stanisławek
trener inwestycyjny

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się!
Pozdrowienia.
A. M.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.