Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1929 miejsce

10 najbardziej zanieczyszczonych miast świata

Które miasta na świecie należą do najbardziej zanieczyszczonych? Zgodnie z klasyfikacją WHO nie jest to Pekin czy Szanghaj, wbrew powszechnemu przekonaniu, ale New Delhi.

Pekin. Po lewej stronie po deszczu, po prawej w ciepły słoneczny dzień w czasie smogu / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Pollution_de_l%27air#mediaviewer/File:Beijing_smog_comparison_August_2005.pngPowietrze wdychane przez 17 milionów ludzi w stolicy Indii stało się tak toksyczne, że 26 listopada podjęto nadzwyczajne środki, w tym zakazano ruchu pojazdów liczących więcej jak 15 lat. Zaczęto nawet instalować oczyszczacze powietrza na placach targowych miasta.

Spośród zanieczyszczeń atmosferycznych to właśnie PM2,5, czyli pył zawieszony w powietrzu o średnicy do niż 2,5 μm jest, według WHO, najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka.
Raporty Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegają przed długotrwałym narażeniem na działanie aerozoli atmosferycznych PM2,5. Skracają one średnią długość życia i zwiększają wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia.

Z badań jakości powietrza w ponad 1600 miastach na świecie wynika, że najbardziej zanieczyszczone miasta znajdują się w Azji.

Obecnie w New Delhi, stężenie tych cząstek wynosi 153 µg/m3. Przekracza to 15-krotnie wartości zalecane przez WHO.
Drugie, trzecie i czwarte miejsca należą również do Indii. W 2-milionowym mieście Patna, stężenie cząstek sięga 144 µg/m3, w Gwalior - 149 µg/m3 a w Raipur - 134 µg/m3.
Na piątym miejscu jest Karachi w Pakistanie - 117 µg/m3. Na szóstym i siódmym miejscu plasują się miasta pakistańskie: Peshawar - 111 µg/m3 i Rawalpindi 107 µg/m3. Na ósmym miejscu jest irański Khorramabad - 102 µg/m3. Dwa ostatnie miejsca należą znowu do Indii: Ahmedabad - 100 µg/m3 i Lucknow - 96 µg/m3

Dla porównania, średnie roczne stężenie pyłu PM2,5 wynosi 17 µg/m3 w Paryżu i 16 µg/m3 w Londynie. Francuska stolica przeżywa jednak dni, w których zanieczyszczenie drastycznie wzrasta.

Ranking najbardziej zanieczyszczonych miast zależy od ustalonego kryterium. Jeśli weźmie się pod uwagę PM10 (mniej groźny niż PM2,5), gdzie wszystkie cząstki są o wielkości 10 mikrometrów lub mniejszej, w skład których wchodzą zwykle stosunkowo obojętne chemicznie związki takie jak krzemionka i tlenki metali, to najbardziej zanieczyszczonym miastem jest pakistański Peszawar. Wartość wynosi tam 540 µg/m3! W New Delhi, stężenie 286 µg/m3, to oznacza, że indyjska stolica plasuje się na 10 miejscu miast najbardziej zanieczyszczonych PM10.

W czerwcowym rankingu przygotowanym przez le Monde trzy polskie miasta: Kraków, Warszawa i Wrocław znalazły się w dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy.

Na pierwszym miejscu jest Sofia, gdzie 320 dni w roku stężenie smogu przekracza normę. Na drugim miejscu plasuje się Mediolan - 272 dni, a na trzecim Kraków – 210 dni. Wrocław znajduje się na ósmym miejscu - 166 dni. Warszawa zajmuje dziesiąte miejsce, gdyż smog panuje tu „tylko” 152 dni w roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Niestety zbliża się zima i będzie większe zanieczyszczenie. Zakopane zimą to istna tragedia, brak wiatru i normy przekraczane kilkukrotnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze, ukształtowanie terenu ma ogromny wpływ na na utrzymywanie się zanieczyszczenia. Kraków, zwłaszcza starsza jego część, leży w niecce. Są miejsca, na przykład Aleje Trzech Wieszczów, gdzie lepiej nie chodzić na piechotę.
Za to przyjemnie jest po halnym. Wtedy powietrze jest tak czyste, że z jednego okna widzę Babią Górę, a z drugiego Tatry. Taj jest tylko kilka dni w roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moskwa ze swoim 22 PM2,5 µg/m3 nie jest tak bardzo zanieczyszczona. Może nie palą w piecach takim paskudztwem jak w Krakowie.

Uproszczenie analizy do jednego typu cząstek pozwala na precyzyjne ustalenie rankingu ale pomija problem złożoności wielu toksycznych zanieczyszczeń. Badania Green Cross Switzerland i Blacksmith Institute (http://www.worstpolluted.org/docs/TopTenThreats2013.pdf) prezentuje bardziej kompleksową analizę:
Agbogbloshie, Ghana
Czarnobyl, Ukraina
Rzeka Citarum, Indonezja
Dzierżyńsk, Rosja
Hazaribagh, Bangladesz
Kabwe, Zambia
Kalimantan, Indonezja
Matanza Riachuelo, Argentyna
Delta rzeki Niger, Nigeria
Norylsk, Rosja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z kolei w mniejszych miastach sytuacja jest bardziej dynamiczna i okresowo może być nawet gorsza.
U mnie na przykład w sezonie grzewczym, w centrum, gdy zaczną włączać piece, normy są przekraczane kilkukrotnie. W tym konkretnie, stosunkowo niewielkim rejonie. Sytuację pogarsza to, że centrum leży w kotlinie.
Reszta zależy od kierunków wiatrów, a te na szczęście ( dla tych znajdujących się po właściwej stronie ;) ) zachowują się bardzie stabilnie, niż wiatry polityczne i wiatry historii. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję. Może lepiej było nie pytać. Zielona wyspa... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moskwa ma 22 µg/m3, Kraków 40 µg/m3.
Oto 10 miast europejskich najbardziej zanieczyszczonych PM2,2:
Bulgaria Pernik
Serbia Nis
Bulgaria Sofia
Poland Sosnowiec
Poland Rybnik
Bulgaria Plovdiv
Poland Kraków
Poland Zabrze
Poland Pabianice
Poland Nowy Sacz
Bulgaria Dobrich
Italy Monza

Jeśli chodzi o Europę Zachodnią, to we Włoszech jest wiele miast bardzo zanieczyszczonych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W notowaniach nie widać Moskwy. To chyba efekt sankcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.