Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18787 miejsce

10 najlepszych filmów 2014 roku. Ranking zupełnie subiektywny

Poniższy ranking dziesięciu najlepszych filmów 2014 roku jest całkowicie subiektywny. Aż 6 na 10 wyszczególnionych w nim tytułów to produkcje polskie. Świadczy to tylko o tym, że mieliśmy do czynienia z dobrym rokiem dla rodzimego kina. Poznajcie top 10 filmów 2014.

Zobacz też: Premiery kinowe 2015. Najbardziej wyczekiwane filmy nadchodzącego roku

 / Fot. materiały prasowe10. "Bardzo poszukiwany człowiek"

"Bardzo poszukiwany człowiek" jest jednym z ostatnich filmów ze zmarłym w tym roku Philipem Seymourem Hoffmanem. Ta adaptacja książki Johna Le Carrego nasuwa od razu skojarzenie z inną ekranizacją, filmem "Szpieg" z 2011 r., w którym mogliśmy zobaczyć m.in. Gary'ego Oldmana. Obraz Antona Corbijna to niestety nie ta liga, co nie zmienia faktu, że można go śmiało umieścić w zestawieniu. Produkcja pokazuje walkę z terroryzmem z jednej strony i jej społeczne koszty z drugiej. Film warto obejrzeć także ze względu na europejski kontekst i fabułę osadzoną w Niemczech.

9. "Pod mocnym aniołem"

Nie znoszę sposobu obrazowania świata Wojciecha Smarzowskiego. Mimo to oglądam jego filmy. "Pod mocnym aniołem" pokazuje w bardzo przejaskrawiony sposób stosunek Polaków do alkoholu. Gdy patrzyłem na tę naturalistyczną wiwisekcję przypominał mi się napis na murze, który widziałem kiedyś w Szczebrzeszynie: "Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale". Myśl tę ukuł bł. Bronisław Markiewicz. Film Smarzowskiego z doskonałymi rolami Roberta Więckiewicza, Jacka Braciaka czy Kingi Preis dobitnie pokazuje, że czczony przez katolików błogosławiony miał sporo racji.

8. "Furia"

Film "Furia" z Bradem Pittem to doskonały przykład na to, jak łatwo zepsuć potencjalnie wybitne dzieło. Porównywana do "Szeregowca Ryana" historia czołgistów dowodzonych przez sierżanta Dona "Wardaddy" Colliera dobrze pokazuje dramat wojny, a w dwóch czy trzech scenach wbija w fotel doskonałym uchwyceniem złożoności relacji między wrogami. Cóż z tego. "Furia" mogła znaleźć się na czele tego zestawienia, ale ląduje dopiero na ósmym miejscu przez naiwną, nierealistyczną i nieprzemyślaną scenę finałową. Film jednak warto zobaczyć mimo tej wady.

7. "Miasto 44"

"Miasto 44" to film długo oczekiwany. Brakowało w naszym kinie produkcji o powstaniu warszawskim nakręconych z hollywoodzkim rozmachem. Być może da się wymienić przykłady filmów o bardziej wyrafinowanej narracji, ale trudno znaleźć obraz tak doskonale operujący językiem zrozumiałym dla młodzieży. "Miasto 44" to film o młodych i dla młodych. Pełen popkulturowych odniesień, z atrakcyjną muzyką i drobiazgowo oddanymi detalami.

6. "Jack Strong"

Historia pułkownika Ryszarda Kulińskiego to wspaniały materiał na film sensacyjny. Władysławowi Pasikowskiemu udało się zaprezentować postać Jacka Stronga właśnie w takich barwach. Obraz zgrabnie prezentuje dramatyzm położenia Kuklińskiego, a Marcin Dorociński oddaje stan jego ducha. Wspomnieć też należy, że scena pościgu po ulicach Warszawy jest jedną z najlepszych scen tego typu w polskim kinie.

5. "Ida"

"Ida" to film, który premierę miał w 2013 r., ale z racji jego walki o najważniejsze nagrody filmowe: Złote Globy i Oscary, która zakończy się w 2015 r., śmiało można go umieścić w tegorocznym podsumowaniu. Obraz Pawlikowskiego to kameralna opowieść. Reżyser zderzył ze sobą dwa światy: cynicznej komunistki i nowicjuszki zakonnej. Łączy je mroczna tajemnica z przeszłości. Na uwagę zasługuje świetna rola Agaty Kuleszy, która wcieliła się w postać byłej stalinowskiej prokurator Wandy Gruz.

4. "Grand Budapest Hotel"

"Grand Budapest Hotel" to film zabawny, nietuzinkowy i inteligentny. Historia konsjerża hotelu w Republice Żubrówki i jego pracownika o wdzięcznym przezwisku Zero dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie. Ralph Fiennes zaprezentował się brawurowo w roli Gustava H.

3. "Interstellar"

Po projekcji filmu "Interstellar" zaniemówiłem. Ten zmiażdżony przez zwolenników maksymalnego realizmu obraz, to piękna opowieść o pozycji człowieka we wszechświecie i zgubnych dążeniach ludzkości. Christopher Nolan wzniósł się na wyżyny kunsztu i stworzył film z filozoficznym dnem. Nie jest to oczywiście wielka czy nowatorska filozofia. Całości dopełniają mistrzowskie zdjęcia i doskonała rola Matthew McConaughey'a.

2. "Bogowie"

Trudno tworzyć filmy biograficzne. Łatwo wpaść w nich w tony hagiograficzne lub potępieńcze, w zależności od tego kto jest ich bohaterem. Łukaszowi Palkowskiemu udała się trudna sztuka sportretowania postaci Zbigniewa Religi w czasie, gdy zmagał się z najtrudniejszym wyzwaniem swojego życia, jakim był przeszczep serca. Religa w filmie "Bogowie" nie jest bohaterem pomnikowym. Ma wady, nałogi, trudny charakter. Dzięki temu jest prawdziwy. Tomasz Kot w roli kardiochirurga wysoko postawił poprzeczkę. "Bogowie" to produkcja przesycona humorem i bardzo poważna jednocześnie.

1. "Powstanie Warszawskie"

Film "Powstanie Warszawskie" promowany był jako "pierwszy na świecie dramat wojenny non fiction". Obraz zmontowany ze 122 taśm filmowych zapełnionych przez żołnierzy Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej robi piorunujące wrażenie i wyciska łzy. Na ekranie widzimy autentycznych warszawiaków, ich cierpienie i śmierć, wolę walki i apatię. To najbardziej wstrząsający film, jaki widziałem w życiu. Nie jestem do końca pewny czy powinien znaleźć się w zestawieniu, biorąc jednak pod uwagę siłę jego oddziaływania zdecydowanie zasługuje na pierwsze w nim miejsce.

Zobacz też: Premiery kinowe 2015. Najbardziej wyczekiwane filmy nadchodzącego roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wow - liczba odsłon tego art. robi wrażenie w nowym roku... filmy może już mniej ale pierwsze miejsce o Powstaniu Warszawskim to jest to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

/Łukaszowi Palkowskiemu udała się trudna sztuka sportretowania postaci Zbigniewa Religi w czasie, gdy zmagał się z najtrudniejszym wyzwaniem swojego życia, jakim był przeszczep serca./

Rafał, a skad to wiesz, czy się udała, czy nie ?
Musiałeś być, nie przymierzając, Aniłoem Stróżem Religi. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.