Facebook Google+ Twitter

10 najważniejszych wydarzeń technologicznych 2014. Ranking całkowicie subiektywny

Tegoroczny ranking 10 najważniejszych wydarzeń w świecie nowych technologii zestawia premiery smartfonów, inteligentnych zegarków, zmiany personalne w koncernach, ataki hakerskie z wydarzeniami stokroć ważniejszymi: możliwą cyberwojną z Koreą Północną, pierwszym lotem kapsuły Orion i misją Rosetta. Być może takie top 10 to karkołomne przedsięwzięcie. Warto jednak spróbować podsumować mijający rok.

Zobacz też:10 najlepszych filmów 2014 roku. Ranking zupełnie subiektywny


https://flic.kr/p/jeamFJ / Fot. DLR German Aerospace Center/CC BY 2.010. Tegoroczne premiery smartfonów

Sony Xperia Z3, Samsung Galaxy S5, HTC One M8, LG G3, Nexus 6 - to tylko niektóre smartfony, które pojawiły się na rynku w tym roku. Żaden z nich nie wyróżnił się na tyle, by zasłużyć na osobną pozycję w rankingu. Pojawiły się w nim grupowo, bo coroczne premiery nadal przyciągają uwagę miłośników gadżetów.

9. iPhone 6 i 6 Plus

Czy iPhone 6 lub 6 Plus jest lepszy niż urządzenia wymienione w punkcie dziesiątym? Nie! Dlaczego więc oba tegoroczne modele znalazły się wyżej? Bo Apple wreszcie zrozumiał, że kurczowe trzymanie się wyświetlaczy o małych rozmiarach nie przysporzy mu klientów. 5,5-calowy iPhone 6 Plus, i 4,7-calowy iPhone 6 wpisują się w rynkowy standard. Wreszcie.

8. Android 5 Lollipop

Zmiany jakie wprowadził Google w swoim systemie zasługują na miejsce w rankingu. Przede wszystkim za tzw. Material Design, nowe wzornictwo, które czyni z najpopularniejszego systemu mobilnego na świecie również system przejrzysty i piękny. Przy okazji nowej edycji Androida nowy wygląd i interfejs zyskały aplikacje Google: Gmail, Kalendarz, Mapy, YouTube i wiele innych. Pojawiły się również nowe. Na uwagę zasługuje program do obsługi poczty Inbox oraz aplikacja SMS/MMS - Messenger.

7. Przejęcie przez Microsoft firmy Mojang

Ogromne koncerny chętnie dokonywały w 2014 r. zakupów. Apple np. przejął przedsiębiorstwo Beats Electronics, którego założycielem byli Dr. Dre i Jimmy Iovine. O wiele ciekawsze wydaje się jednak przejęcie firmy Mojang przez Microsoft. Jej nazwa być może mówi niewiele przeciętnemu internaucie. Co innego produkt, który za 2,5 mld dolarów przejął koncern z Redmond. "Mincecraft" to światowy fenomen. Stworzona przez Markusa Perssona gra znalazła miliony fanów na całym świecie. Zakup świadczy o tym, że producent systemu Windows przechodzi zmiany pod wodzą nowego prezesa.

6. Satya Nadella szefem Microsoftu

Na początku lutego Microsoft ogłosił, że nowym szefem koncernu został Satya Nadella. Ten 47-letni Hindus pracuje w firmie od 1992 r. i odpowiadał za usługi "chmurowe". Już sam fakt, że ze stanowiska firmy ustąpił Steve Ballmer wzbudził nadzieje na to, że Microsoft zrozumie wreszcie trendy rynkowe. Koncern pod wodzą nowego szefa zmienia się. Dowodem na to było choćby wdrożenia pakietu Office na iPada. To mały ruch, ale symboliczny i dowodzący, że Nadella obrał nowy kierunek. Testem jego przywództwa będzie premiera Windowsa 10, która nastąpi w 2015 r.

5. Technologie noszone

Smartwatche, czyli inteligentne zegarki przebijają się do świadomości konsumentów. Pytanie, czy to to koncerny technologiczne kreują sztuczną potrzebę jest wtórne w sytuacji, gdy prezentacja niedostępnego jeszcze zegarka Apple wzbudziła tak wiele emocji. Producenci pracują ciężko nad coraz lepszymi urządzeniami. Interfejs Android Wear otworzył nowe możliwości. Bez względu na sensowność i użyteczność technologii noszonych, wkrótce będą one rozpalały zmysły konsumentów bardziej niż nowe smartfony i tablety.

4. Wyciek intymnych zdjęć celebrytów

Jaki ma wpływ na społeczeństwo wyciek intymnych zdjęć celebrytów do sieci? Czy między nagimi zdjęciami Jennifer Lawrence, Kirsten Dunst czy Avril Lavigne, a zwykłym posiadaczem smartfonu istnieje jakiś związek? Owszem! Po pierwsze kradzież, której dokonano uświadamia nam dobitnie, że w sieci w bardzo ograniczonym zakresie jesteśmy w stanie ochronić własną prywatność. Po drugie - być może ważniejsze - warto przypomnieć słowa jednej z ofiar ataku, wspomnianej już Jennifer Lawrence". "To przestępstwo seksualne" - mówiła aktorka w wywiadzie dla "Vanity Fair". "Nie pozwoliłam ci patrzeć na moje nagie ciało" - zwróciła się do przestępcy, który wykradł jej fotografie i upublicznił je.

3. Atak na serwery Sony Pictures

Atak na serwery Sony Pictures ma dwa wymiary. Pierwszy z nich ma związek ze stratami finansowymi koncernu i raczej nie powinien budzić współczucia. Sony nie zabezpieczyło własnych danych, przez co cały świat dowiedział się, jakie plany ma firma, jakie filmy powstaną, z kim prowadzone są rozmowy. Drugi wymiar sprawy jest ważniejszy i może doprowadzić do reperkusji międzynarodowych. Chodzi o wstrzymanie premiery komedii "The Interview", traktującej o zamachu na przywódcę Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Kim Dzong Una. Sony uległo groźbom zamachów terrorystycznych na kina. FBI twierdzi, że za atakiem hakerów stoi Korea Północna. Pierwsza wątpliwość jaka się rodzi dotyczy zasadności wycofywania filmu z kin na tak specyficzne "życzenie" północnokoreańskiego dyktatora. Wątpliwości budzi też szybka kapitulacja samego koncernu. A efekty? Prezydent USA zapowiedział "proporcjonalną odpowiedź" w "dogodnym miejscu i czasie'.

2. Wystrzelenie kapsuły Orion

Czym są premiery smartfonów, tabletów, zegarków, zmiany na stanowisku szefa Microsoftu przy pierwszym locie kapsuły Orion, która zabierze w 2030 r. astronautów na Marsa? W tym zestawieniu to wydarzenia mało znaczące. Na początku grudnia Orion wzniósł się na wysokość 5,8 tys. kilometrów, czyli 15 razy wyżej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i po kilku godzinach wpadł do wód Pacyfiku. Przetestowano 1,2 tys. czujników, instrumenty pokładowe, systemy komunikacji. Uczyniono pierwszy krok ku załogowej misji na Czerwoną Planetę.

1. Misja Rosetta i lądowanie Philae

W sierpniu 2014 roku sonda Rosetta znalazła się w pobliżu komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Jej lot trwał 10,5 roku. 12 listopada wystrzelony z Rosetty lądownik Philae dotknął powierzchni komety i rozpoczął jej eksplorację. Niestety już 15 listopada okazało się, że obiekt musiał przejść w stan hibernacji z powodu braku energii. Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej wierzą jednak, że Philae uda się wybudzić, gdy odnowi źródła zasilania. Lądowanie na komecie to jedno z najpiękniejszych osiągnięć współczesnej nauki. Rosetta zaś to wspaniały symbol dążeń ludzkości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.