Facebook Google+ Twitter

10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL

Polski festiwal filmów dokumentalnych jest jednym z najważniejszych na świecie. W tym, jubileuszowym roku zapowiada się szczególnie atrakcyjnie. Ludzie, wydarzenia i nie-fabularny ogląd świata jest niezwykły.

Plakat Festiwalu 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL / Fot. materiał prasowy10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL
Dlaczego piszę o tym wydarzeniu? Nie tylko dla zwykłej informacji, ale by „zarazić” innych oglądaniem, przeżywaniem filmów dokumentalnych, zapewniam - warto. Te obrazy, przesłania twórców, dzieje pozostają w nas. Ludzie, wydarzenia i nie-fabularny ogląd świata jest niezwykły. Od blisko dwudziestu lat pracuję dla dokumentu. Fascynuje mnie ten rodzaj twórczości.
Początki to pierwszy rok pracy - byłam asystentką reżysera Jerzego Śladkowskiego. To była moja pierwsza, duża praca przy dokumencie. Przeprowadziłam wywiad z tym niezwykłym dokumentalistą, reżyserem, scenarzystą (dodatek „Kultura” Życia Warszawy z 11-12 stycznia 1997.) Wtedy wraz z producentem Stanisławem Krzemińskim otrzymał nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej – FELIX’96. Nagroda przyznana za trudny i niezwykły film „Vendetta”.

Zacytuję mały fragment tej rozmowy. Na moje pytanie „Czy twoje filmy są obiektywne? reżyser odpowiedział: „Moje filmy nie są obiektywne, bo to zawsze jest tylko moja opowieść. To ja opowiadam widzom jakąś historię. To jest moje spojrzenie na rzeczywistość, na bohatera, moje zrozumienie – lub według kogoś może – niezrozumienie, ale ja to „przyrządzam” swoimi oczami, swoją duszą, intelektem i tak odbieram i przekazuję”.
Reżyser twierdzi, że dokument to film autorski, który czerpie z rzeczywistości, jest to relacja pomiędzy rzeczywistością i autorem. Każdy jego film to głos w dyskusji, ale jego głos. Jerzy Śladkowski mówił, że kocha ludzi, interesuje go jak borykają się z losem, stara się dowiedzieć, zrozumieć, unika ocen. Nie potrafiłby zrobić filmu bez bliskiej relacji z bohaterem, ale nie wie na ile ta bliskość ma wpływ na dokument, uważa jednak, że nie może to być negatywny wpływ, bo najważniejszy jest człowiek.

Od tej rozmowy upłynęło szesnaście lat, reżyser na stałe pracuje i mieszka za granicą. Nasze drogi zawodowe rozeszły się, ale pamiętam tę rozmowę i pracę, przy której wiele nauczyłam się. Kiedy rozpoczynał się 1. Festiwal Filmów Dokumentalnych wiedziałam, że muszę obejrzeć ile tylko dam radę. Chodziliśmy wtedy całą grupą przyjaciół, były gorące dyskusje, zmęczenie, ale było warto. W tym roku też zapowiada się filmowy maraton.

Co na Festiwalu


Polski festiwal filmów dokumentalnych jest jednym z najważniejszych na świecie. W tym, jubileuszowym roku zapowiada się szczególnie atrakcyjnie. W Warszawie w dniach 10 – 19 maja 2013 na pokazach w KINOTECE i w kinie ILUZJON zobaczymy 140 filmów. Prawie równolegle od 12 do 19 maja Festiwal gościć będzie we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Wielu projekcjom w obu miastach towarzyszyć będą spotkania z twórcami, wystawy, koncerty, warsztaty, konferencje. Poza tym od 17 do 20 maja w 20 miastach w Polsce będą „Weekendy z Festiwalem PLANETE+ DOC” – te imprezy odbywać się będą w kinach studyjnych.

Pokazane będą najlepsze i najnowsze filmy dokumentalne z całego świata, wyprodukowane w 2012 roku, w tym nowości z Berlinale, Locarno i Sundance, m.in.: „Scena zbrodni” Joshuy Oppenheimera, „Koniec czasu. Wszystko zaczyna się teraz” Petera Mettlera, „Pussy Riot. Modlitwa punka” Mik’a Lernera i Maksyma Pozdorowkina, „Green porno” Isabelli Rossellini, „Ogień 3D” Bruno Hullina i mnóstwo innych znakomitych filmów i twórców, którzy odwiedzą festiwal.

Tegoroczna edycja 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL jest dosłownie zasypana nowościami. Będą nowe sekcje filmowe: „Jedz lokalnie, myśl globalnie”, Miasto jest nasze”, „Oblicza fotografii”, oraz retrospektywy filmów słynnych twórców np. Petera Mettlera, Siergieja Łoźnicy
Z okazji polskiej premiery dokumentu "Jestem w kosmosie" Dany Rangi festiwal odwiedzi Jean-François Clervoy – francuski astronauta, członek załogi promu kosmicznego Atlantis.

Nie zabraknie oczywiście także muzyki i koncertów. Wystąpią m.in.: duński zespół alternatywnego rocka Efterklang,
jazzowy eksperymentator Fred Frith, z Maroka mistrz gry na rytualnym instrumencie gimbri Mokhtar Gania z towarzyszeniem polskiego zespołu w składzie Paweł Szpura i Wacław Zimpel, haitańska raperka Val Jeanty oraz zespół Sofa Surfers

W ramach 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL odbędą się również wydarzenia z pogranicza filmu i sztuk wizualnych m.in.: wystawy wielkoformatowych fotografii, wideoinstalacji i lightboksów Petera Mettlera (Warszawa i Wrocław) oraz świetna wystawa prac Sharon Lockhart – jednej z najwybitniejszych współczesnych artystek, której eksperymentalne prace można obejrzeć w Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Festiwal PLANETE+ DOC od lat promuje ekologiczne myślenie i przyjazny środowisku styl życia. Jako jedyny festiwal filmowy w Polsce przyznaje nagrodę Green Cross Warsaw Award dla najlepszego filmu ekologicznego, a najciekawsze filmy o tej tematyce są pokazywane w sekcji "Klimat na zmiany".

Jak co roku, festiwal PLANETE+ DOC będzie miał również swoją internetową edycję. W jej ramach w internetowym kinie Iplex.pl widzowie będą mogli zobaczyć za darmo wybrane filmy prezentowane na festiwalu w poprzednich latach.

Atrakcji na pewno nie zabraknie. Bilety można będzie kupować już od 3 maja 2013 w Warszawie w kinie Iluzjon http://www.iluzjon.fn.org.pl/ i w Kinotece www.kinoteka.pl , oraz we Wrocławiu w Dolnośląskim
Centrum Filmowym http://dcf.wroclaw.pl/ .
Wszelkie informacje znajdziemy także na stronach: http://planetedocff.pl/ , www.planetedocff.pl oraz www.facebook.com/PlaneteDoc.

Lubisz oglądać filmy dokumentalne? Nie wiesz, co jest emitowane w telewizji Sprawdź program tv!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.