Facebook Google+ Twitter

10. rocznica powstania Instytutu Pamięci Narodowej

Dziś mija dziesiąta rocznica powstania Instytutu Pamięci Narodowej. Został on powołany na mocy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 roku. Organizacji, która poza prowadzoną szeroko pojętą działalnością naukową nie jest wolna od wpływów polityki.

Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, budynek przy ulicy Towarowej w Warszawie. Zdjęcie znajduje się w Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów. Licencja na warunkach GNU Free Documentation License w / Fot. Hiuppo

Dlaczego powstał IPN?Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu jest instytucją naukową o charakterze śledczym. Powstał on, jak mówi ustawa o IPN (Dz.U.07.63.424), żeby zachować pamięć o ogromie strat poniesionych w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, podtrzymać patriotyczne tradycje zmagań w walce z dwoma systemami totalitarnymi XX wieku, czyli faszyzmem i komunizmem, dokumentować czyny obywateli dokonywane na rzecz Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej, ścigać zbrodnie przeciw pokojowi, ludzkości oraz zbrodni wojennych oraz wypełnić powinność zadośćuczynienia przez państwo dla tych obywateli, którzy zaznali szeroko rozumianych krzywd od państwa łamiącego prawa człowieka (PRL).

Jakie zadania ma Instytut?


Ustawa definiuje bardzo czytelnie do jakich działań jest zobligowany IPN. Przede wszystkim do jego działań należy przede wszystkim: ewidencjonowanie, gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie, zabezpieczenie, udostępnianie i publikowanie dokumentów organów bezpieczeństwa państwa, wytworzonych oraz gromadzonych od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r., a także organów bezpieczeństwa Trzeciej Rzeszy Niemieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Inne obowiązki to: wszczynanie postępowań karnych w zakresie ścigania przestępstw popełnionych na osobach narodowości polskiej, lub obywatelach polskich innych narodowości (od 1.IX. 1939 do 31.VII.1990 roku), zbrodni nazistowskich, komunistycznych oraz innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, czy ludzkości. Do tej kategorii zaliczane są również zbrodnie wojenne. Instytut zajmuje się także ochroną danych osobowych osób, których dane znajdują się w jego dyspozycji oraz działalnością edukacyjną (szkolenia dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych, zajęcia dydaktyczne dla szkół, konferencje naukowe, prelekcje, pokazy filmów o tematyce historycznej, wydawanie wartościowych pozycji książkowych dotyczących dwudziestowiecznej historii Polski), a także popularyzacją historii wśród młodzieży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Artykuł słuszny i potrzebny:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
  • Roman Kożminski
  • 09.10.2010 12:31

Propaganda przeciwników IPN zrobiła swoje! Plują na IPN ci co mają nieczyste sumienia i to drażni tzw .autorytety. Ktoś kto jest czysty nie ma sie czego obawiać. A towarzystwo szemrane powinno idpowiedzieć za swoje czyny albo przynajmniej powinni być przewajchowani na boczny tor, to chyba rozsądne panie Wiesławie !

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
  • red
  • 09.10.2010 11:23

Magdo znakomita ocena i uzupełnienie. Mądremu dość...
Tekst staranny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego (przepraszam coś mi urwało tekst) wprowadzona ostatnia nowelizacja IPN jest zamachem na demokrację, a prześladowania młodych naukowców z IPN dobitnie świadczą o tym , że w tym kraju do wolności słowa jeszcze daleko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Absolutnie nie zgadzam się z opinią pana Wiesława. IPN to nie tylko lustracja. Tę działalność przede wszystkim zauważają ci , którym ta instytucja przeszkadza. Instytut nastawiony jest na działalność edukacyjną, która rozwinęła się za czasów J. Kurtyki. To są wydawnictwa, wystawy, konferencje naukowe, gry dydaktyczne, można wymieniać ich jeszcze więcej. Przez 10 lat wydano mnóstwo pozycji naukowych, z których korzystają historycy, studenci , nauczyciele, nie tylko z Polski. Ale większość wie tylko o biurze lustracyjnym, zwłaszcza o tych "pokrzywdzonych bonzach"Wszelkie dochodzenia prowadza w IPN PROKURATORZY NIE HISTORYCY -NAUKOWCY. Zresztą biuro lustracyjne zostało przejęte dopiero w 2008 (chyba) roku i stanowi minimum pracy Instytutu. To wina rządów powstającej III RP, gdyby wtedy dokonano lustracji dzisiaj nikt nie opluwałby Instytucji i ludzi tam pracujących. To nie wina historyków z IPN, że niektórzy boją się pewnych informacji z lat 80 tych. Dlatego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety! Dla mnie IPN w obecnym kształcie, to instytucja, która robi więcej zła niż dobra. "Totalna lustracja" i taka którą mamy, nie jest już nikomu potrzebna. Wyjątkiem są politycy, których orężem są "kwity", pomówienia i insynuacje. Dla mnie, IPN powinien się zajmować wyłącznie działalnością naukową. Działalnością śledczą niech się zajmują instytucje do tego powołane, wszak mamy niezależnego prokuratora generalnego, niezależne i niezawisłe sądy. Prezesem IPN, powinna być osoba autentycznie apolityczna. Mając to na względzie, moja ocena prezesury J. Kurtyki jest jednoznacznie negatywna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Romanie, zgadzam się z Panem w całej rozciągłości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
  • Roman Kożminski
  • 08.10.2010 21:03

I ja mu tego nie wybacze do końca jego dni.!! Nie tylko Mazowiecki zawinił ale ekipa związana z Michnikiem i Geremkiem. Oni odtrąbili to jako sukces...a to była zdrada interesów posierpniowej Solidarności. Bo jak można nazwać porozumienia w Magdalence jak nie zdradą!!To Kiszczak i Jaruzelski rozdawali karty i rozdają do dzisiaj!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Romanie kiedy była możliwa całkowita lustracja, ówczesny premier a obecny doradca Prezydenta RP,T. Mazowiecki, swoimi decyzjami zaprzepaścił tę szansę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 08.10.2010 20:32

Dobrze by było gdyby, wreszcie zrobiono totalną lustracje.To by uzdrowiło scene polityczną - znikneło by mnóstwo pseudo autorytetów. Trzęsienie w polityce pomogło by w budowie zdrowego i demokratycznego państwa prawa na zdrowych fudamentach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.