Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3691 miejsce

10. rocznica zamachów na Bali. Tam zginęła Beata Pawlak

Przed dziesięciu laty nikt nie był w stanie przypuszczać, że w pięknym, rajskim ośrodku wypoczynkowym, w trakcie szczytu sezonu turystycznego, na indonezyjskiej wyspie Bali, może dojść do krwawych zamachów terrorystycznych. A jednak doszło.

W 10. rocznicę zamachów na indonezyjskiej wyspie Bali – politycy Australii i Indonezji oraz krewni 202 ofiar ataków terrorystycznych i ponad 200 rannych, oddali hołd pamięci zabitych. W zamachach bombowych w październiku 2002 roku, przeprowadzonych przez islamskich bojowników, zginęło m.in. 88 Australijczyków.

Jak podały agencje prasowe, był to najpoważniejszy i największy atak na obywateli Australii w czasach pokoju. W ocenie premiera Australii, Julii Gillard, tamte zamachy przyczyniły się do zbliżenia dwóch krajów. "Indonezja i Australia nigdy nie były tak blisko siebie" - powiedziała premier Gillard, podczas głównych obchodów, w kurorcie Jimbaran na południu wyspy Bali.

Na uroczystości rocznicowe przyleciało samolotami około tysiąca Australijczyków. Na ten czas, na wyspie wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa; władze wysłały tam ponad 2 tys. policjantów i żołnierzy.

W środę lokalna policja i służby bezpieczeństwa ostrzegły przed możliwymi atakami, których celem miały być ważne osobistości, biorące udział w obchodach rocznicy zamachów – podaje portal rmf24.pl.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Och, gdybym wiedział o hybrydowaniu Tochmana,
nigdy bym niczego po nikim nie papużył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Córeńka" nie jest o życiu Beaty Pawlak :-) To intrygująca hybryda, na którą składają się częściowo zapiski reporterki GW, do których Tochman dotarł na Bali, a częściowo jego projekcje. To tytuł intrygujący. Co ciekawe w dzisiejszych czasach, trudno dostępny :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Katarzyno. Rzeczywiście. Reporterka Beata Pawlak, w swoich zainteresowaniach i tekstach, zgłębiała tematykę innych kultur i religii (bodaj najbardziej islamu). I właśnie na ten temat, za tekst opublikowany w języku polskim, od 2003 r. przyznawana jest nagroda im. Beaty Pawlak. W oparcie o jej życie - krakowski reporter młodego pokolenia - Wojciech Tochman oparł powieść "Córeńka", wydaną w 2005 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Zginęła z rąk tych, których próbowała zrozumieć" - pisał Tochman. Dlaczego tak bardzo nas nie obchodzi to, co dzieje się poza naszym podwórkiem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.