Facebook Google+ Twitter

10. Święto Kina Niemego w warszawskim Iluzjonie od 28 listopada

W czasie festiwalu zobaczymy 21 filmów, które będą zachwycać swoim klimatem retro. Każdemu filmowi towarzyszy pełna dawnego czaru muzyka, a także nowe kompozycje w wykonaniu znanych artystów. Organizatorem jest Filmoteka Narodowa.

Plakat 10. Jubileuszowego Święta Kina Niemego / Fot. Materiał www.filmweb.plCzy lubimy nieme kino, retromanię i tzw. „flashbacki”? Pewnie trochę tak i trochę nie bardzo, ale moim zdaniem warto je poznać, bo nieme kino to mimo wszystko dla naszych pokoleń coś nowego, innego i może nawet nieco dziwnego.

Przecież psychoterapeuci uważają, że tak długo jesteśmy w duszy dziećmi, jak długo potrafi nas coś zadziwić i wzruszać. Na tegorocznej gali oscarowej było sporo tych retrospekcji. Tym bardziej polecam i zapraszam do Warszawy do kina Iluzjon, bo będzie na co popatrzeć i posłuchać, program jest naprawdę imponujący.

Przy okazji warto odwiedzić pięknie odremontowane kino przy ulicy Narbutta 50A

Program festiwalu

Pokaz zainauguruje film „Natan Mędrzęc” w reż. Manfreda Noe. Ta, na ówczesne czasy superprodukcja, przez lata była uznawana za zaginioną, odnaleziona została w archiwum Gosfilmofondu, odrestaurowana przez Filmmuseum w Monachium.

Kolejne filmowe wydarzenia to: realizacja z 1921 r. „Żona Faraona”
w reż. Ernsta Lubitscha, także do niedawna uważana za zaginiony oraz „Narodziny Narodu” D.W. Griffitha, „Nowy Babilon” i słynna „Cabiria” Giovanniego Pastrone z 1914 roku.

Osobnym wydarzeniem będzie obchodzona wspólnie z Ambasadą Francji 130. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci francuskiej wybitnej i osobliwej reżyserki Germaine Dulac. Postać tę przybliży prof. Marek Hendrykowski. Natomiast dzięki Instytutowi Cervantesa poznamy zestaw filmów specjalisty tricków filmowych – hiszpańskiego operatora i reżysera Segundo de Chomona. Na pianinie grać będzie wyjątkowy muzyk Jordi Sabates.

Prawdziwym hitem będzie pokaz odrestaurowanego przez specjalistów Filmoteki Narodowej obrazu zrealizowanego w Niemczech w 1918 roku pt. „Mania” z udziałem Poli Negri. Muzykę skomponował Jerzy Maksymiuk. Uroczysta premiera tego filmu odbyła się we wrześniu 2011 r., a liczne pokazy miały miejsce w wielu miastach Unii Europejskiej w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji.

Filmowi towarzyszyć będzie w kinie Iluzjon Orkiestra Leopoldinum pod dyrekcją kompozytora Jerzego Maksymiuka.

Lata 20. XX wieku to także kino grozy, filmy obyczajowe, czasami dość odważne, przełamujące ówczesne obyczaje. Będzie także kilka filmów wybranych specjalnie dla dzieci.

Oprawa muzyczna 10. Święta Kina Niemego będzie też imponująca. Grać będą różne zespoły, a panować będzie jazz, rock, elektro, folk i muzyka kameralna. Zagra wielu znanych wykonawców: zespół Kroke, Jordi Sabates, Wojciech Hartman, Christophe Voise, Myslovitz i inni.

Nowość tegorocznego festiwalu to warsztaty dla dzieci. Będzie o dźwięku w filmach, a do obejrzenia obraz „Max i trzej muszkieterowie”. Dla widzów dorosłych w czasie trwania święta – tak jak w poprzednim roku – będzie zorganizowany plebiscyt – wybór najlepszego opracowania muzycznego filmu.

Festiwalowi towarzyszyć będą:

- w foyer kina Iluzjon - multimedialna wystawa poświęcona Poli Negri (wstęp wolny)
- multimedialna wystawa poświęcona zrekonstruowanemu filmowi „Pan Tadeusz”
- pokaz specjalny filmów dokumentalnych Bolesława Matuszewskiego i Jana Skarbka-Malczewskiego (2 grudnia 2012, sala kina Iluzjon - Mała Czarna)
- wykład prof. Marka Hendrykowskiego poświęcony twórczości francuskiej reżyserki Germaine Dulac (1 grudnia 2012; sala kina Iluzjon - STOLICA)
- spotkanie z aktorem Jerzym Radziwiłowiczem – odtwórcą roli Natana Mędrca w spektaklu warszawskiego Teatru Narodowego pod tym samym tytułem (28 listopada 2012, sala STOLICA w kinie Iluzjon)

Wszelkie szczegółowe informacje są na stronie Filmoteki Narodowej http://www.fn.org.pl/page/index.php?str=596
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.