21607 miejsce

10 września Dniem Polskiego Piłkarza

Dzień Piłkarza został ustanowiony piłkarskim świętem w Polsce po sukcesach polskiej reprezentacji olimpijskiej, która zdobyła złoty medal na olimpiadzie w Monachium w 1972 r.

/ Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pallo_valmiina.jpgW czasach afer korupcyjnych i braku sukcesów kadry na najważniejszych imprezach sportowych to święto zostało nieco zapomniane. Dzień Piłkarza wprowadziły władze, by upamiętnić zdobycie złotego medalu przez reprezentację olimpijską, prowadzoną przez Kazimierza Górskiego. Polska zdobyła go właśnie 10 września 1972 roku, po trudnym meczu z niepokonanymi od 1939 roku Węgrami. Po pierwszej połowie meczu, Polacy przegrywali 0:1, a wina za straconego gola spadła na Kazimierza Deynę. Kapitan reprezentacji po przerwie zrekompensował się jednak, strzelając dwa gole i rozgrywając jeden z najlepszych meczów w karierze.

Dzień Piłkarza konsekwentnie co roku obchodzony jest w Nysie. W tym roku na nyskim stadionie odbędzie się całodzienny cykl meczów. Zagrają zespoły młodzieżowe, seniorskie i oldboje z Brzegu, Wrocławia i Nysy. Rywalizować będą również zespoły futbolowych działaczy z przedstawicielami lokalnych samorządów.

Futbolowe święto obchodzone będzie także w Kazimierzu Dolnym. W sobotę, 12 września, władze zaplanowały wystawę fotograficzną poświęconą Kazimierzowi Górskiemu (zdjęcia zrobione zostały przez jego syna Dariusza, który jest fotoreporterem), dwa mecze piłkarskie i konkursy sportowe. Pierwszy mecz pomiędzy zespołem Orłów a Amatorami, odbędzie się o godzinie 11, drugi zaplanowano jest na godz. 14 (wystąpią byli znani piłkarze oraz przedstawiciele innych dyscyplin sportu).