Facebook Google+ Twitter

10-lecie wymiany studenckiej "Erasmus" w Polsce

Na realizację Erasmusa w Polsce, od 1998 do 2007 roku Komisja Europejska przekazała ok. 96 mln euro, a polskie uczelnie dołożyły do tego sumę 8,5 mln euro z własnych środków. Chętnych do wyjazdów wciąż przybywa.

 / Fot. Materiały organizatoraDziś już chyba większość młodych ludzi, a zwłaszcza studentów, wie czym jest program Erasmus. Dla niewtajemniczonych wyjaśnię, że program ten zajmuje się współpracą międzyuczelnianą krajów z całej Europy. Obecnie zrzesza on 31 państw. W tym roku polska organizacja Erasmusa obchodzi swój jubileusz.

Co oferuje program Erasmus i dlaczego cieszy się coraz większym zainteresowaniem?
Erasmus posiada oferty zarówno dla studentów jak i pracowników uczelni. Studenci w ramach programu mogą wyjechać na rok lub pół roku do uczelni innych państw, aby tam w obcym języku kontynuować naukę na swoim kierunku. W tym czasie mogą poznać kulturę innego państwa oraz nawiązać znajomości ze studentami z całego świata. Uczelnia może także wysłać na taką wymianę nauczycieli lub innych pracowników, którzy mają szansę na zdobycie większego doświadczenia i także poznanie obcego języka lub jego doszkolenie. Ponadto uczelnie prowadzą w ramach tego programu wymianę wykładowców.

Oxford. / Fot. Wikimedia commons. Licencja CC.Do tej pory w programie wzięło udział ponad 53 530 studentów z Polski. W ciągu dziesięciu lat od pojawienia się programu Erasmus wzrosło znacznie zainteresowanie nim. Aby dołączyć do Erasmusa uczelnie muszą zdobyć Kartę Uczelni Erasmusa nadawaną przez Komisję Europejską. Obecnie posiadają ją 104 uczelnie publiczne oraz 136 uczelni niepublicznych.
- Polska jest aktywnym uczestnikiem Erasmusa, plasuje się w czołówce krajów europejskich, zarówno pod względem wykorzystywanych środków finansowych, jak i liczby wyjazdów studentów i pracowników do zagranicznych uczelni - powiedziała Małgorzata Członkowska-Naumiuk z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

O uczestniczenie w programie należy ubiegać się w swojej macierzystej uczelni. Każda uczelnia ma swoje wymagania. Zazwyczaj studenci rekrutowani są na podstawie odpowiednio wysokiej średniej, rozmowy klasyfikacyjnej, a także czasem znajomości języka państwa, do którego chcą wyjechać. Od pracowników wymagane jest najczęściej doświadczenie zawodowe i również znajomości językowe.

Ale czy jesteśmy dobrymi partnerami do wymian studentów i pracowników?
- W kontekście wymiany międzynarodowej i udziału w programach europejskich można powiedzieć, że nasze szkolnictwo ma jeszcze wiele do zrobienia w zakresie tzw. "umiędzynaorowienia" - m.in. nasze uczelnie muszą oferować więcej programów kształcenia w językach obcych, przede wszystkim tych szeroko stosowanych, aby zachęcić zagranicznych studentów do studiowania u nas - tłumaczyła Małgorzata Członkowska-Naumiuk.

W poprzednim roku Erasmus w Europie obchodził już 20. rocznicę powstania. Stworzono tym samym nowe określenie uczestników programu zwane „pokoleniem Erasmusa” oznaczające ludzi, którzy oprócz poczucia własnej narodowości maja także świadomość bycia Europejczykami.

***
Program Erasmus został ustanowiony w 1987 roku, jako program wymiana studentów pomiędzy krajami europejskimi. Patronem został holenderski filozof Erazm z Rotterdamu. W 1995 dołączył do programu Socrates (współpraca europejska w ramach edukacji), a w 2007 roku częścią programu „Uczenie się przez całe życie”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 11.04.2009 18:03

bardzo fajny artykul. jesli ktos jest zainteresowany programem Erasmus polecam strone http://www.erasmuse.pl, gdzie mozna znalezc opinie innych studentow!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.