Facebook Google+ Twitter

110. rocznica urodzin Alfreda Hitchcock'a

Mistrz suspensu, praktycznie wynalazca gatunku filmowego zwanego thrillerem. Do jego dewiz należały: "Terror wzbudza nie sam wybuch, ale oczekiwanie aż on nastąpi" i "Na publiczności należy grać, jak na fortepianie".

Alfred Hitchcock / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hitchcock.jpg13 sierpnia przypada 110. rocznica urodzin mistrza. Alfred Hitchcock był artystą niepowtarzalnym, umiejącym jak nikt stopniować napięcie, precyzyjnie budować opowieść filmową, oplatając ją specyficznym czarnym humorem. Do tego doskonały montaż i płynna praca kamery.

Hitchcock był pięciokrotnie nominowany do Oscara („Rebeka”, „Łódź ratunkowa”, „Urzeczona”, „Okno na podwórze i Psychoza”), nigdy nie otrzymał jednak nagrody Akademii za reżyserię, przyznano mu jedynie w 1979 roku nagrodę Amerykańskiego Instytutu Filmowego za całokształt twórczości.

Alfred Hitchcock ma na swoim koncie 57 pełnometrażowych fabuł i jest uznawany za klasyka gatunku, na którego dokonania powołują się wszyscy.

Jego filmy jak charakter pisma, są nie do podrobienia. Zresztą, "sygnował" je niejako, pojawiając się w każdym z nich przez kilka sekund gdzieś w tle - charakterystyczna sylwetka tęgiego, starszego pana w nieśmiertelnym czarnym garniturze. Do dziś pozostał niedoścignionym wzorem umiejętności łączenia elementów kina artystycznego z filmową rozrywką.

Oto i sam dostojny jubilat w zapowiedzi jednego ze swoich największych dzieł, filmu "Psychoza":

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.