Facebook Google+ Twitter

113 tys. nowych posad w ciągu dekady. Biurokracja wciąż się rozrasta

Polska biurokracja systematycznie rośnie. Tylko w ciągu ostatniego roku przybyło 16 tys. urzędników w administracji państwowej - to wzrost o prawie 20 proc - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Siedziba Urzędu Miasta Poznania. / Fot. Wikipedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kompleks_Jezuicki_Pozna%C5%84_RB1.JPG)W latach 2000-2009 liczba urzędników systematycznie się zwiększała. W tym czasie przybyło nam 47 tys. nowych pracowników w administracji państwowej, a w samorządowej 66 tys. Wynika z tego, że ostatnia dekada przysporzyła nam 113 tys. nowych posad - to wzrost o 36 proc.

"Jeżeli to tempo zostanie utrzymane, biurokracja pożre 1,5 mld zł zaoszczędzonych dzięki zamrożeniu płac w sferze budżetowej" - wylicza "DGP". Planem obecnego rządu na walkę z tym zjawiskiem, jest ograniczenie wydatków na pensje dla urzędników oraz pozostałych pracowników sfery budżetowej. Według planów Ministerstwa Finansów w ciągu najbliższych 4 - 5 lat rosnąć będą jedynie pensje nauczycieli, którym podwyżki obiecywał premier Donald Tusk.

Na płace w państwowej i samorządowej administracji wydajemy 20 mld zł rocznie. Na same płace w administracji państwowej wydano w ubiegłym roku blisko 10 mld zł. Przeciętne wynagrodzenie urzędników w 2009 r. było o ponad 25 proc wyższe od średniej płacy w gospodarce wynoszącej 3103 zł.

Więcej na: "Dziennik Gazeta Prawna"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piotr, jest to tylko wierzchołek góry. Mnie osobiście te dane przerażają. Tak dynamiczny rozrost administracji państwowej nie jest niczym uzasadniony. W dobie powszechnej regulacji każdego kroku obywatela administracja-sterująca każdym elementem naszego państwa-liczyła, oceniam, przepraszam "na oko", połowę dzisiejszego urzędniczego korpusu jak to się ładnie nazywa. Pisze komentarz, więc nie chcę się rozwodzić, ale zakrawa to na kpinę. Prof. Kulesza, autor reformy administracji, pewnie codziennie ma tzw. "moralniaka" z chichotu historii i karykatury całkiem dobrego swojego pomysłu. Cóż, partyjny interes góruje. A nepotyzm rękę po daninę wyciąga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.