Facebook Google+ Twitter

115. rocznica śmierci Jana Matejki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-01 07:54

Dziś mija 115. rocznica śmierci Jana Matejki, wielkiego malarza, który talent poświęcił Ojczyźnie, choć za jego życia nie było jej na mapie Europy.

Matejko był wybitnym malarzem scen historycznych i batalistycznych. Pędzlem rozbudzał potriotyczne uczucia Polaków i tworzył "ku pokrzepieniu serc".

Jego największe dzieła to między innymi: "Hołd Pruski", "Bitwa pod Grunwaldem", "Stańczyk", "Kazanie Skargi", "Batory pod Pskowem" oraz jego ostatni obraz "Konstytucja 3 Maja". Matejko projektował także witraże i malowidła ścienne, brał udział w odnawianiu Sukiennic oraz w pracach Komitetu Odnowienia Krakowa.

Artysta nadawał postaciom ze swoich płócien rysy osób mu bliskich i przyjaciół. Teodora, żona malarza, użyczyła ich królowej Bonie i Barbarze Radziwiłłównie.

Twórczość Matejki od wielu lat stanowi przedmiot dyskusji i polemik wśród historyków sztuki. Raz oceniana jest bezkrytycznie, a jego obrazy budzą zachwyt, innym razem są ostro krytykowane. Niezaprzeczalna siła tych dzieł tkwi w ich ekspresji i sposobie przekazu bogatej treści.

Zmarł 1 listopada 1893 roku. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

***
Urodzony 24 czerwca 1838 roku w Krakowie, jako dziewiąte z jedenaściorga dzieci państwa Matejków, całe życie był związany z Krakowem. Był synem Czecha oraz Polki niemieckiego pochodzenia, jednak w domu Matejków panowała patriotyczna polska atmosfera. Niektórzy historycy podają jako datę urodzin Jana Matejki -28 lipca, inni 30 lipca 1838 roku.

Po ukończeniu Krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych oraz krótkich studiach w Monachium i Wiedniu Matejko wrócił do Krakowa. Założył pracownię artystyczną przy ulicy Floriańskiej, gdzie powstały jego największe dzieła.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.