Facebook Google+ Twitter

11. Konkurs Gepperta rozstrzygnięty

Kim jest Cezary Poniatowski? Zdaniem międzynarodowego jury 11. edycji Konkursu Gepperta - najlepiej rokującym młodym polskim malarzem.

Zwycięska praca 11. Konkursu Gepperta wykonana przez Cezarego Poniatowskiego. / Fot. Kamil DownarowiczTo właśnie Cezary Poniatowski zdobył Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał 30 tysięcy złotych nagrody. W tegorocznym Konkursie Gepperta zmierzyło się z sobą 25 debiutantów. Artyści zaprezentowali dzieła, które przybrały najróżniejsze formy, od klasycznego malarstwa poprzez prace wykorzystujące video art, instalacje, czy elementy trójwymiarowe. Laureatów wyłoniło, po raz pierwszy w historii konkursu, międzynarodowe jury złożone z ekspertów, kuratorów i dyrektorów instytucji kulturalnych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech i Litwy. – Werdykt był jednogłośny, mimo że jury pochodzi z różnych ośrodków artystycznych. Nie mieliśmy problemu z wyborem najlepszych prac, zaś sam poziom konkursu był bardzo wysoki. Młodzi polscy artyści mają w sobie duży potencjał, czerpią z różnych tradycji oraz środków wyrazu – podczas uroczystej gali, kiedy wyłoniono zwycięzców, mówił Cedar Lewisohn, przewodniczący kapituły konkursu.
Główna nagroda 11. Konkursu Gepperta - Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 30 tysięcy złotych – została wręczona Cezaremu Poniatowskiemu. Praca urodzonego w 1987 roku w Olsztynie artysty, składa się
z czterech powiązanych ze sobą obrazów. Wszystkie są oszczędne w formie, ograniczone do czerni i bieli oraz odcieni szarości. - Malarstwo Cezarego Poniatowskiego jest niezwykle dojrzałe. Świadomie redukuje on środki wyrazu, łączy obraz z takimi nowoczesnymi formami, jak logo czy znak graficzny - uzasadniała wybór jury Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, współkuratorka Konkursu Gepperta.

Nagrodę Prezydenta Wrocławia zdobyła Justyna Kisielewska za pracę „Obrazowanie”. Artystka prezentowała już swoje dzieła w Warszawie, Poznaniu czy w norweskim Kabelvag. Jej pracę cechuje interesujące użycie materiału, mające coś z alchemii. Obraz skłonił jury do postawienia pytań o rolę malarstwa. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego przypadła z kolei Łukaszowi Stokłosie, który odtwarza na płótnie, inspirowane filmami kostiumowymi, francuskie salony sprzed lat i ma na koncie już kilka wystaw. Szczęsny Szuwar został uhonorowany Nagrodą Rektora Akademii Sztuk Pięknych za akryle malowane temperą jajeczną. Jego obrazy przyjmują formy mające szczególne znaczenia w polskiej kulturze. Nagrodę Dyrektora BWA Wrocław zdobyła Beata Rojek za wybitne użycie koloru, wyróżniające się na tle całej wystawy. Jej prace cechują się niezwykłą energię, dzięki której jury zdecydowało się nagrodzić artystkę aktywną również w obszarze street artu. Martyna Ścibior została wyróżniona Nagrodą Tillberg Design za prace inspirowane lubelskim folklorem. Jury doceniło nawiązania do sztuki ludowej i sposób w jaki artystka przetwarza tradycyjne techniki malarskie. Łączna suma nagród wręczonych w konkursie debiutującym malarzom to 57 500 zł.

Konkurs Gepperta ma długą i bogatą tradycję. Od 1989 roku wydobywa na światło dzienne młodych, utalentowanych twórców, wkraczających dopiero na rynek sztuki.
W przeszłości swoje prace prezentowali tutaj m.in. Wilhelm Sasnal, Zbigniew Rogalski, Grzegorz Sztwiertnia czy Laura Pawela.
Wystawę prac, które wzięły udział w 11. Konkursie Gepperta będzie można oglądać w Galerii Awangarda BWA Wrocław do 24 listopada.

Laureaci 11. Konkursu Gepperta

Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 30 000 PLN
Cezary Poniatowski

Nagroda Prezydenta Wrocławia – 7500 PLN
Justyna Kisielewska

Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego – 5000 PLN
Łukasz Stokłosa

Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych - 5000 PLN
Szczęsny Szuwar

Nagroda Dyrektora BWA Wrocław – 5000 PLN
Beata Rojek

Nagroda Tillberg Design – 5000 PLN
Martyna Ścibior

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.