Facebook Google+ Twitter

11 listopada Belweder otwarty dla zwiedzających

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2015-11-11 10:23

W dniu Narodowego Święta Niepodległości, w godzinach 12.00 - 18.00, Belweder zostanie otwarty dla zwiedzających. Będzie można zobaczyć miejsca, w których mieszkał i urzędował Marszałek Józef Piłsudski.

Belweder / Fot. © Marek and Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, via Wikimedia Commons W 1918 roku pałac znajdujący się przy ul. Belwederskiej 54/56 w Warszawie był siedzibą Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, a następnie siedzibą prezydenta Gabriela Narutowicza oraz prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Po przewrocie majowym w 1926 roku w pałacu, jako minister spraw wojskowych, ponownie mieszkał Józef Piłsudski, aż do swojej śmierci w 1935 roku.

W dniu dzisiejszym osoby ciekawe tego miejsca będą mogły zobaczyć gabinet, salonik i pokój adiutanta, a także pamiątki po Marszałku. Zwiedzić będzie można również Gabinet Orderu Wojennego Virtuti Militari, sale historyczne, w których Prezydent RP przyjmuje gości i Kaplicę pw. NMP Królowej Polski. Z okazji Święta Niepodległości na zwiedzających czeka płyta z pieśniami patriotycznymi „Bo Wolność Krzyżami się mierzy…”

Wejście do Belwederu od strony pomnika Piłsudskiego w godzinach 12.00-18.00.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Widzi Pani Premier i Wicepremier znowego rządu są albo z Małopolski albo z Krakowa - Beata Szydło z Brzeszczy, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro z Krakowa, z tego Krakowa kolejne najwazniejsze stanowisko państowe zajmuje krakowanin dr Amdrzej Duda. Ja wierzę że Kraków ukształował tych ludzi w wesokiej kulturze osobistej i politycznej iże to da "zgraną rzadzącą druzynę". Po katastrofie Smoleńskiej i pogrzebie b. prezydenta Lecha Kaczyńskiegow kryptach podwawelskich jego brat Jaroslaw stał się jakby bardziej krakowski niż warszawski. I tylko to mialem na myśli - sam jestem z Małopolski i może bardziej dostrzegam skąd pochodzą ludzie nadający ton władzy już nie z Wybrzeża czy ze Śląska. Wierzę że przyniesie to zmianę przynajmniej dla Małopolski że ten rząd zmieni politykę wszystkich dotychczaspowych niedabania o rozwoj Małopolsk. Wie Pani taka sytuacja jest po raz pierwszy od 500 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jeden by chciał mieć taki dar jasniowidzenia jak Pan, szczególnie jeśli chodzi o polityków. Hmmm, a jakby nie był z Krakowa, to by nie był idealny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie kryllem w sieci że już 2 lata temu gpdziny sluchałem spotkania p. dr Andrzeja Dudy pierwsza mysl jaka mi przyszla do glowy była: "Jest młody , kulturalny, wyksztalcony, z Krakowa" idealny na polskiego prezudenta". Jak widać nie tylko jak yak pomyslalem. Potem zaprzysiężenie i kamera dosłownie wchodzi do Belwederu" za prezydencką parą. Pomyslalem: "No to jest jak a Białym Domu, nowocześnie, po amerykańsku". To bardzo ważne aby lokator Belwederu budzil narodową dumę. Widzialem potem piekne defilady wojsk przed prezydentem i jego zaangazowanie i dumę z tego wojska. Zapewne nie ja jeden. Wczotaj w sejmie zapowiedział poslom polityke otwartych drzwi dla posłow. A to że pojechał do Bialej Podlaskiej ( sam też cenie Podlasie to hostoryczne i obecne) przyjąlem jak świadectwo i pragnienie zachowania kontaktu ze zwyklymi obywatelami. Zatem nie pokazuje sie tylko w Wisle itp kurortach jak jego poprzednik...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak w portalu W24 jest grupa oceniająca zawsze na ":1" każda "konkurencje" do wlasnej wysokiej średniej. To gra o "pietruszkę" nie warto się tym przejmować. Osobiście rzadko uzywam w ocenie jedynek, staram się nie oceniać zlych materualow zbyt częśto, wyrózniam chętnie piatkami dobre materiałua jest ich w W24 calkiem sporo. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, kto by pomyślał, to jednak coś nas łączy... A konkretnie jedynki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie też ktoś ZAWSZE daje "1" niezaleznie od jakości mojego materiału a potem jeszcze podsumowuje publicznie jak małą mam średnią ocen. Pani Ewo cenię Pani teksty w tym portalu a ten jakże aktualny na 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje też za '1". Zawsze to 3 pkt więcej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Krzysiu za info.
Dzięki Redakcjo za poprawę linku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzimy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy widzą Państwo umieszczony w art film?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.