Facebook Google+ Twitter

11 listopada dniem zgody i przyjaźni francusko-niemieckiej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-02 22:22

Dzień 11 listopada będzie od tego roku obchodzony jako dzień zgody i przyjaźni francusko-niemieckiej. O zmianie charakteru święta związanego dotąd z zakończeniem Pierwszej Wojny Światowej mówili w Paryżu ministrowie spraw zagranicznych obu krajów Guido Westerwelle i Bernard Kouchner.

Bernard Kouchner powiedział, że zmiana charakteru święta 11 listopada stała się możliwa po śmierci ostatniego żołnierza walczącego w Pierwszej Wojnie Światowej. Zmarł on w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii.

- Postanowiliśmy zatem, wspólnie z prezydentem Francji i z Angelą Merkel, że ten dzień rozcznicowy stanie się świętem przyjaźni. Będzie ono obchodzone wspólnie przez Francję i Niemcy. - powiedział Kouchner i przypomniał, że 9 listopada Nicolas Sarkozy będzie uczestniczył w Berlinie w obchodach rocznicy upadku Muru Berlińskiego.

Dwa dni później Angela Merkel po raz pierwszy weźmie udział w ceremonii rocznicy zakończenia Pierwszej Wojny Światowej. Zbieżność tych dwóch dat jest - jak powiedział francuski minister - przypadkowa, ale bardzo symboliczna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.