Facebook Google+ Twitter

11 listopada w Katowicach - nielegalny pochód Konfederacji Polski Niepodległej

Władze samorządowe Katowic, z rezygnowały w tym roku z paradnego przemarszu ulicami miasta, pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Po uroczystej mszy w archikatedrze, tylko sympatycy Konfederacji Polski Niepodległej dochowali wieloletniej tradycji

 / Fot. Fot. Krzysztof WyszkoUroczysty program tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Katowicach, został całkowicie zmieniony w stosunku do lat poprzednich. Świętowanie zaczęło się już w piątek, 10 listopada, o godzinie 19.00 w Katowickim Parku Leśnym, gdzie miał miejsce pokaz sztucznych ogni przy akompaniamencie muzyki Wojciecha Kilara. W tym samym czasie można było zwiedzić budynek Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym udostępniony został m.in. gabinet wojewody, a także basen, skarbiec i schron.

W piątek, 11 listopada, oficjalna część obchodów Święta Niepodległości rozpoczęła się od złożenia przez wojewodę śląskiego kwiatów pod pomnikiem Józefa Poniatowskiego. O godz. 10.00 pod archikatedrą Chrystusa Króla rozbrzmiały instrumenty Orkiestry Dętej KWK Murcki - Staszic przeplatane śpiewem pieśni patriotycznych wykonywanych przez chór uczniów X LO im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Następnie w katowickiej archikatedrze została odprawiona uroczysta msza w intencji Ojczyzny, w której kazanie wygłosił odchodzący na emeryturę metropolita katowicki biskup Damian Zimoń. Wśród zgromadzonych wiernych, obecne były także kompanie honorowe Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, oraz innych służb mundurowych, harcerze, poczty sztandarowe oraz delegacje stowarzyszeń i organizacji kombatanckich z całego regionu. / Fot. Fot. Krzysztof Wyszko

Uczestnicy uroczystości w archikatedrze nie przeszli jednak w tym roku w barwnym korowodzie pod pomnik Józefa Poniatowskiego miejskimi ulicami, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach. Władze samorządowe zrezygnowały z tego punku programu. Po mszy, wojsko, wszystkie służby mundurowe, harcerze i poczty sztandarowe rozeszły się, zabrakło także ułanów na koniach i grup rekonstrukcyjnych uświetniających całe wydarzenie.

Na placu pod pomnikiem Wojciecha Korfantego nie było także pojazdów militarnych, które wcześniej przez kilka lat dodawały blasku obchodom Święta Narodowego.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Michał Wicher
  • Michał Wicher
  • 15.11.2011 22:50

Z tego co mi wiadomo to posiadacze tych pojazdów militarnych jest karana za posiadanie broni i fałszowanie dokumentów. Ja bym takich osób nie zatrudniał!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tadeusz Nowak
  • Tadeusz Nowak
  • 12.11.2011 20:48

I dobrze, że nie było tych pojazdów nie trzeba nam kryminalistów pod sejmikiem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.