Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6951 miejsce

11 listopada w Szczecinie. 93 lata temu walczono o dostęp do Bałtyku

Jak cała Polska, także Szczecin obchodzi 93. rocznicę odzyskania niepodległości. Największą atrakcją była dziś inscenizacja historyczna poświęcona kształtowaniu granic II Rzeczpospolitej Polskiej oraz walce o dostęp do Bałtyku.

Inscenizacja starcia z pruską strażą graniczną / Fot. Wincenty SadowskiUroczystości rozpoczęły się mszą za ojczyznę w Bazylice Archikatedralnej. O godz. 12, na Wałach Chrobrego odbyła się oficjalna część obchodów, w ramach której odbył się uroczysty apel wojskowy z udziałem pocztów sztandarowych i pododdziałów honorowych Garnizonu Szczecin. Orkiestra wojskowa zagrała koncert melodii wojskowych, w rytmie których przedefilowały pododdziały garnizonu.

Jak ostatnio w Szczecinie, główną atrakcją obchodów Święta Niepodległości, była inscenizacja historyczna poświęcona kształtowaniu granic II Rzeczpospolitej Polskiej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. oraz walce o dostęp do Bałtyku. Jej tematem przewodnim były działania Frontu Pomorskiego zimą 1920 roku, który pod dowództwem generała Józefa Hallera miał wyegzekwować wprowadzenie w życie Traktatu Wersalskiego, w sprawie przyznania Polsce administracji na Pomorzu.

Wyjście gen. Hallera, gen, Wincentego Witosa i ministra Stanisława Wojciechowskiego do symbolicznych zaślubin z morzem (w tym wypadku z Odrą). / Fot. Wincenty SadowskiNa Wałach Chrobrego byliśmy świadkami inscenizacji starć żołnierzy Frontu pomorskiego z pruską strażą graniczną, która miejscowo stawiała opór. Zakończeniem inscenizacji był symboliczny akt zaślubin z morzem dokonany przez gen. Hallera w obecności Wincentego Witosa i ministra Stanisława Wojciechowskiego i wtórze salw armatnich.

W inscenizacji udział wzięli członkowie grup rekonstrukcji historycznej ze Szczecina, Świnoujścia, Wałcza i Torunia łącznie ponad 40 osób, w umundurowaniu odzwierciedlającym różnorodność odziedziczoną po armiach państw zaborczych, w których służyli Polacy. Magnesem było wykorzystanie autentycznej broni: karabinów, ciężkich karabinów maszynowych Maxima, armaty Schneider, czy lekkiego czołgu FT – 17.

Widzowie zgromadzeni na Wałach Chrobrego / Fot. Wincenty SadowskiTo nie pierwsza taka inscenizacja wydarzeń historycznych w Szczecinie, bo inscenizacje historyczne wpisały się na stałe do obchodów rocznicowych w Szczecinie. Szczecinianie je polubili, o czym świadczą niezmiennie tłumy i zainteresowanie widzów.

Oczywiście nie obyło się bez pokazu sprzętu wojskowego i poczęstunku żołnierską grochówką. O 16 rozpoczął się Apel Pamięci pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy placu Szarych Szeregów.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Szczecinianin
  • Szczecinianin
  • 14.11.2011 09:30

Pan reklamuje restaurację na wodzie "Ładoga " , zreszta świetną .Obsługa bardzo miła alkochol nie tylko prosto z Rosji , jedzenie wyśmienite .Czasami , no może przez dziesięć razy tam byłem , a stoi ten statek już , z małymi przerwami, conajmnij 5 lat .Czy panu chodzilo o reklamę dla tej restauracji?Jeśli tak -to OK .Artykuł poniżej krytyki,taki nijaki , miałki .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Żega
  • Żega
  • 12.11.2011 10:19

Chyba w Poznaniu, Szczecinie i Gdańsku mieszka WIĘKSZOŚĆ NORMALNYCH LUDZI i nie pozwalają LEWAKOM, typu SZCZUKA, na zbyt wiele. Prowodyrów, nawołujących do blokad legalnych manifestacji, należy eliminować z mediów. W POLSCE NIE JEST POTRZEBNY RYGOR, A DYSCYPLINA!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Zadyma
  • Jacek Zadyma
  • 12.11.2011 09:45

Cóż Szczecin i Gdańsk, straciły miana stolic zadymy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Było bardzo sympatycznie. W Poznaniu też: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.