Facebook Google+ Twitter

11 listopada w Warszawie - "Dmowski musi runąć"

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-11-11 16:07

Podczas, gdy na pl. Piłsudskiego odbywały się uroczystości rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przed pomnikiem Romana Dmowskiego zwolennicy i przeciwnicy tej postaci obrzucali się wyzwiskami.

fot. Jan AmbroziewiczPomnik Romana Dmowskiego odsłonięty został w piątek, 10 listopada. Od początku budził kontrowersje – jeszcze przed ustawieniem go przy placu na Rozdrożu spotykał się z protestami warszawiaków. Na symboliczną uroczystość odsłonięcia, przybyli przeciwnicy idei postawienia pomnika, z transparentem „noc kryształowa – pamiętamy”.

W nocy z 10 na 11 listopada tablica na pomniku została zamalowana różową farbą, na plecach Dmowskiego pojawiła się swastyka. Wokół figury wypisano sprayem cytaty z wypowiedzi przywódcy Narodowej Demokracji, dotyczące jego negatywnego stosunku do Żydów i Ukraińców. Prezes komitetu budowy pomnika - Ryszard Walczak, zapowiedział że złoży w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

Dziś, w czasie, w którym przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego odbywały się uroczystości z okazji 88. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przy pomniku Romana Dmowskiego członkowie jednej z ogólnopolskich kampanii protestowali przeciw uhonorowaniu kontrowersyjnego polityka pomnikiem. „Dmowski musi runąć” – krzyczeli.

Ludwik Wasiak, fot. Jan AmbroziewiczPonieważ w tym samym czasie pod pomnikiem spotkali się przedstawiciele między innymi Polskich Drużyn Strzeleckich oraz innych ugrupowań narodowych propagujących myśl Dmowskiego, wkrótce doszło między zgromadzonymi do nieprzyjemnej wymiany zdań. Gdyby nie ochrona kilkunastu policjantów, prawdopodobnie doszłoby do przepychanek. – To jest skandal, że staje tu pomnik tak kontrowersyjnego polityka. Będzie on tutaj przyciągał faszystów i antysemitów – mówił jeden z organizatorów protestu.

– Roman Dmowski był wielkim polskim politykiem. Chciał Polski silnej i rozległej terytorialnie, Polski która byłaby domem dla wszystkich Polaków – kontrargumentował Ludwik Wasiak ze stronnictwa kontytuującego endeckie tradycje w Polsce.

fot. Jan AmbroziewiczSytuację podgrzewały wypowiedzi osób, które przypadkowo dołączyły do protestu. – To Żydzi są wszystkiemu winni, jeszcze nie spotakałam rodziny żydowskiej, która byłaby biedna – krzyczała do zgromadzonych pani Alina.
– Na przykładzie tej pani widać kto popiera Dmowskiego – odpowiadali przeciwnicy Dmowskiego i jego pomnika.

Zgromadzeni zapowiadzieli kolejne wystąpienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

http://drdupa.wordpress.com/2010/04/29/dlaczego-wlasnie-wasiak/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dmowski był wielkim politykiem i wielką postacią - z pewnością zasługuje na pomnik bardziej niż Piłsudski, a nagonka na wymyślonych faszystów to element szerszej propagandy euro-postkomuchów, mającej na celu wyzucie Polaków z patriotycznego ducha, pozbawienie tożsamości i nauczenia ich tolerancji dla wszelkiego syfu . FAŁSZYWEJ TOLERANCJI MÓWIMY NIE !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy Adolfowi można wystawić pomnik doszukując sie jednak pewnych plusów? Malarstwo, autostrady, likw. bezrobocia, modernizacja przemysłu wojskowego, zwł. lotnictwa a w szczególności napęd rakietowy wykorzystany przez NASA?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.11.2006 10:24

No tak ale nie zapominajmy że w dzisiejszych czasach jest wyjątkowa nagonka na antysemityzm i rasizm.

Ni jestem rasistą, czy też antysemitą, tylko po prostu uważam że przekreślanie człowieka i wszystkich jego dokonań dlatego, że miał negatywną cechę taką jak antysemityzm jest nie w porządku.

Nikt nie jest idealny, każdy ma swoje wady.


A co do Piłsudskiego to gdyby nie to obalenie demokracji w 20r. zjadłoby nas ZSRR.

Demokracja jest dobra ale w spokojnych czasach. A jak wokół są systemy totalitarne to demokracja nie ma racji bytu, bo sie w takich warunkach nie sprawdza.

Już nawet starożytni Rzymianie za czasów republiki to wiedzieli i w czasach wojny, lub zagrożenia wojną wybierali dyktatora na ścisły okres czasu. (bodajże na rok)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komu jak komu, ale Dmowskiemu nigdzie nie powinno się wystawiać pomników! Miałem okazję poczytać trochę wypisów z jego przemówieniami i z przerażeniem stwierdziłem, że ideologia takiej nienawiści do drugiego człowieka rodziła się na Polskiej ziemi. Biorąc pod uwagę, że LPR tak często odwołuje się do Dmowskiego, wręcz jako ideologa zastanawiam się, kiedy zacznie się czystka etniczna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda jest taka, że i Piłsudskiemu i Dmowskiemu możemy wiele zarzucić. Obaj maja wielkie zasługi jeśli chodzi o odrodzenie Polski. Różnica polega na tym, że jednemu historia wybaczyła zamach stanu i Berez Kartuską, a drugiemu antysemityzmu i skrajnie narodowościowych poglądów nie darowała. Gdyby nie byłoby Dmowskiego pewnie nie powstałaby Błękitna Armia, nie wiadomo czy ktoś broniłby tak zażarcie sprawy polskiej w Paryżu, a w efekcie II RP byłaby mocno okrojona (bez Pomorza, Wschodniej Galicji, sporych obszarów Śląska i Wielkopolski). Nie możemy o tym zapominać i całkiem przekreślać tej postaci, bo naprawdę zrobiła wiele dobrego.
Wydaje mi się, że stawianie pomnika Dmowskiemu jest bardzo kontrowersyjnym pomysłem, ale jak wspomniał Adam, wandalizm jest wandalizmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.11.2006 12:38

Erwin nie ma tu ani słowa o czci dla Piłsudkiego. To artykuł o demonstracji przeciwko pomnikowi Dmowskiego i komentarze do niego. Przeczytaj proszę raz jeszcze. Pozdrawiam.
-A.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam a czy to nie Piłsudski obalił w Polsce demokrację i zamykał opozycjonistów w Berezie Kartuskiej? Jak śmiecie oddawać cześć totalitaryście i dyktatorowi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

wandalizm pozostaje wandalizmem i wystawia świadectwo dewastującym:((
łączenie Dmowskiego z faszyzmem (tabliczki protestujących) to absurd; w II RP istniały organizacje faszystowskie, np. Falanga i nie była to endecja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aby wszystkich zadowolić najlepiej... w ogóle nie stawiać pomników, bo każda postać jest w jakiś sposób kontrowersyjna i zawsze znajdzie się ktoś, komu ona "podpadła". Z drugiej strony, takie pomniki, jaka władza, a więc... zamiast opluwać, usuwać, zamalowywać, wyszydzać pomniki, zastanówmy się, kogo wybieramy do władz - to tak jakoś niechcąco wyszło a propos dzisiejszego dnia.

Pozdrawiam sfrustrowanych kontrowersyjnymi pomnikami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.