Facebook Google+ Twitter

11 listopada w Zagłębiu Dąbrowskim

91. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę świętowano w wielu miejscowościach Zagłębia Dąbrowskiego. Jak co roku pojawiły się kwiaty i przemowy włodarzy miast. Ale niektóre miasta wymyśliły trochę inny sposób świętowania.

Marsz pod pomnik w Będzinie / Fot. Michał KusiakTego roku pogoda nie dopisała uroczystościom obchodów 11 listopada na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Wszędzie padał mocno deszcz i tylko nieliczni ludzie wyszli z domów.

Wiązanka kwiatów / Fot. Michał Kusiak
Uroczystości w Będzinie rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy. Po mszy odbył się przemarsz przez ulice miasta pod pomnik poświęcony poległym za wolną Polskę na placu 3 Maja. Przed pomnikiem prezydent Będzina Radosław Baran powiedział kilka słów o historii miasta. Po przemowach złożono kwiaty.

Las sztandarów / Fot. Michał Kusiak
W Czeladzi uroczystości przebiegały bardzo podobnie. Najpierw msza święta w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, a potem wszyscy przeszli pod pomnik "Czeladzianom Poległym Za Wolność i Niepodległość Ojczyzny", na placu Konstytucji 3 Maja.

Pokłon sztandarów w Katedrze Sosnowieckiej / Fot. Michał Kusiak
Sosnowiec uczcił dzisiejszy dzień bardziej sportowo. Od 9 rano można było podejść pod parking kina Helios i zobaczyć, jak ścigają się amatorzy w Rajdzie II KJS Niepodległości o Puchar Prezydenta Sosnowca. Także o 9 rozpoczęły się XII Mistrzostwa Sosnowca w pływaniu.
Złożenie kwiatów odbyło się przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz przed Krzyżem Wolności na Maczkach.

O godzinie 12 odbyła się msza święta w intencji ojczyzny w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, po której wystąpiła Orkiestra Kameralna Camerata Impuls. Podczas koncertu można było usłyszeć wiele polskich melodii sprzed 91 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

4+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.