Facebook Google+ Twitter

"11 minut" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara

Film "11 minut" Jerzego Skolimowskiego powalczy w tym roku o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

 / Fot. ARC/materiały prasowe (aip)Wiadomo już który polski film powalczy o nominację do Oskara. To "11 minut" Jerzego Skolimowskiego. Informację o tym przekazał Polski Instytut Sztuki Filmowej.

11 minut w ostatnim czasie był pokazywany na festiwalach w Wenecji oraz w Gdyni. W Wenecji film zebrał dobre recenzje. Został również dobrze przyjety w czasie fesiwalu w Gdyni. Dziś Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował o tym, że film w reżyserii Jerzego Skolimowskiego będzie walczył o nominację do Oskara. - Wybraliśmy film jednego z najlepszych i najbardziej oryginalnych polskich reżyserów. Jego osoba i twórczość są dobrze znane i cenione na rynku amerykańskim.
"11 minut" to film uniwersalny, zrealizowany dynamicznym językiem filmowym, portretujący chaos, kakofonię i pustkę współczesnego świata. Film był nominowany do Złotego Lwa na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, otrzymał także Nagrodę Specjalną Jury na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni – uzasadniał wybór Komisji Paweł Pawlikowski. Poza nim, o polskim kandydacie decydowali m.in.Agnieszka Odorowicz, Ewa Puszczyńska i Grażyna Torbicka. „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego to polski kandydat do Oscara.

Obraz na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni zdobył Nagrodę Specjalną. Był także nominowany do Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W rolach głównych wystąpili m.in. Paulina Chapko, Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Wojciech Mecwaldowski, Beata Tyszkiewicz i Agata Buzek. Jak swoje szanse na Oscara ocenia Jerzy Skolimowski?

- To długa droga, żmudna i bardzo trudna. Jeszcze się w historii Oscarów nie zdarzyło, żeby dwa razy z rzędu ten sam kraj zdobył nagrodę za film obcojęzyczny. Będzie trudno ale zawalczymy - powiedział reżyser. „11 minut” trafi na ekrany polskich kin 23 października. Państwowy Instytut Sztuki Filmowej poinformował w specjalnym komunikacie, że Komisja Oscarowa nie brała pod uwagę filmów "Body/Ciało" w reż. Małgorzaty Szumowskiej i "Obywatel" w reż. Jerzego Stuhra, które decyzją producentów zostały wycofane w tym roku z ubiegania się o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Fabuła filmu to tytułowe 11 minut z życia różnych postaci przedstawione w paralelnych wątkach dramaturgicznych. Przed upływem ostatniej sekundy jedenastej minuty ich losy połączy wydarzenie, które definitywnie zaważy na ich życiu. eżyserem i scenarzystą obrazu jest Jerzy Skolimowski. Autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski. W filmie wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Dawid Ogrodnik, Wojciech Mecwaldowski, Agata Buzek, Jan Nowicki, Piotr Głowacki, Richard Dormer i Ifi Ude.

(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.