Facebook Google+ Twitter

11. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Jak go pamiętamy?

29 lipca 2012 minęła 11. rocznica śmierci Edwarda Gierka. Przy jego grobie na sosnowieckim cmentarzu zebrało się kilkaset osób.

 / Fot. nieznany/domena publicznaMaciej Gadaczek, asystent profesora Adama Gierka, syna byłego sekretarza KC PZPR twierdzi, że z roku na rok liczba odwiedzających grób I Sekretarza, stale rośnie. „Coraz więcej ludzi dostrzega, że to był lepszy czas dla nich”, mówi pan Gadaczek.

W wywiadzie zamieszczonym w serwisie NaTemat.pl, czytamy, że spotkania w rocznice urodzin i śmierci Edwarda Gierka służą debacie nad obecną sytuacją w kraju. Nie ma powodu stawiać mu pomników, ale warto wziąć przykład z dobrych doświadczeń dekady lat 70. W takich spotkaniach biorą udział przedstawiciele zarówno lewicy, jak i prawicy. Żadne nazwisko jednak w wywiadzie nie padło.

Maciej Gadaczek uważa, że niechęć do czasów Gierka wynika z nieznajomości historii. Ustawiając się w cichej opozycji do obecnego rządu, podaje przykłady na to, że wtedy ludziom żyło się lepiej, niż teraz.

Po dodatniej stronie bilansu tamtego okresu, Maciej Gadaczek stawia m.in. dynamiczny rozwój, sprowadzanie nowoczesnych technologii, stworzenie możliwości wyjazdu poza granice kraju, pracę i ubezpieczenia dla wszystkich, darmowe wakacje dla młodzieży, stabilizację materialną i dobrą opiekę medyczną. Po ujemnej, nie stawia niczego. Pełnia szczęścia i wszechobecny dobrobyt. Skoro tak było, to, dlaczego Lech Wałęsa stanął na czele barykady?

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (38):

Sortuj komentarze:

gierkowiec
 • gierkowiec
 • 19.08.2012 00:34

Edward Gierek przyniósł światło z Francji do zaciemniałej gomuszczyzny. Ale chciał zrobić wszystko za szybko. Polska nie dorosła wtedy do takich zmian, a przede wszystkim do tego, że nie tylko trzeba brać, ale przede wszystkim dawać...praca, praca i jeszcze raz praca

Komentarz został ukrytyrozwiń

Edward Gierek jako osoba był zaprzeczeniem Gomułki. Duży, światowy, dobrze ubrany, kojarzący się z kolorową telewizją i II programem w tejże, następca tego, który kazał strzelać na wybrzeżu.
Edward Gierek jako znamię czasu to dekada 1970 - 1980. Dla wielu (np. dla mnie) to czas młodości, inicjacji, wiosny życia. Taki czas dobrze się wspomina nawet tym, którym przypadł czterdzieści lat wcześniej...
Rozważania obiektywne o realiach tej epoki to inna pieśń...:)
Mniej radosna, irracjonalna w wielu rejestrach.
Księżycowa ekonomia, wprawdzie najweselszy, ale jednak barak w obozie demoludów, cenzura, od 1976 r. coraz to widoczniejsza korozja systemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewelino, nie ma obowiązku u wierzyć na słowo. Każdy ma na ten temat wyrobione zdanie, jeden zna te czasy z opowiadań rodzicow, a drugi przeżył to sam. Osobiście, oprócz tego, że okres ten kojarzy się ze zniewoleniem i przemocą, mam jednak sporo sentymentu do tej epoki z racji choćby radia Luxembourg , Beatlesów, Rolling Stonesów, szkolnej beztroski, pierwszych miłości....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewelina Drab
 • Ewelina Drab
 • 01.08.2012 15:29

jak mozna wierzyc takiemu Gadaczkowi z Dabrowy Gorniczej ktory popiera SLd tylko i wylacznie dla korzysci wlasnej oraz swoich corek .czysty populizm

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 01.08.2012 07:14

chciałbym ,żeby wróciły czasy socjalizmu chociaż mieszkałem 25 lat na "zachodzie" polacy nie potrafią rządzic tylko kraśc ,zamiast kapitalizmu stworzyli feudalny kraj gdzie prawo nie istnieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
 • Mirek K
 • 31.07.2012 20:59

To były obłąkane czasy, idiotyczne czasy .... zresztą bardzo podobne jota w jotę do dzisiejszych !

Z tą różnicą że wtedy próbowano coś nie coś budować ,choć niektóre inwestycje były nie trafione - dziś wszystko to się sprzedaje - obłęd . Państwo dziś jest w rozkładzie ekonomicznym i moralnym - tak jak wtedy....choć za Gierka to było na mniejszą skalę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
katolikus
 • katolikus
 • 31.07.2012 20:05

Gierek mial niewatpliwie wielkie zaslugi dla rozwoju naszego kraju.Te zaslugi pozytywnie ocenil Kaczynski

Komentarz został ukrytyrozwiń
Teresa 45
 • Teresa 45
 • 31.07.2012 20:04

Przychylam się do komentarza pana A. Chorążewicz. Dobrze wspominają tylko Ci którym było dobrze przy czerwonej komunie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie Dzisiaj 20:01 Tak wynika z moich wpisów?

Komentarz został ukrytyrozwiń
nie
 • nie
 • 31.07.2012 20:01

Panie Ireneuszu chciałby Pan by te czasy gierkowskie wróciły ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.