Facebook Google+ Twitter

11. Tydzień Kina Hiszpańskiego

17 marca w Warszawie rusza 11. edycja tego niepowtarzalnego kinowego wydarzenia. Miłośnicy kina oraz kultury hiszpańskiej na pewno znajdą coś dla siebie.

plakat / Fot. OrganizatorTydzień Kina Hiszpańskiego jest cykliczną imprezą o zasięgu ogólnopolskim, której celem jest prezentacja i promocja kina hiszpańskiego w Polsce. To wspaniała okazja do obejrzenia niekomercyjnego kina w języku hiszpańskim i często jedyna możliwość do zobaczenia ciekawych filmów fabularnych i dokumentalnych, z których większość nie trafi do polskich kin. Są to produkcje filmowe z ostatnich lat, które prezentują "bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina Hiszpanii".
 / Fot. Licencja GNU Wolnej Dokumentacji 1.2
Tradycyjnie już Tydzień Kina Hiszpańskiego rozpocznie się w Warszawie. Kilka dni później dołączą kolejne miasta: Kraków, Katowice, Łódź, Poznań, Lublin i Gdańsk. W tym roku filmy podzielone są na 4 kategorie: Retrospektywa Alexa de la Iglesii, Nowe kino hiszpańskie, Dokumenty, Nowe kino baskijskie. Jak zapowiadają organizatorzy "w programie znalazło się 21 tytułów, z których większość trafia do Polski po raz pierwszy". Festiwal potrwa od 17 marca do 10 kwietnia.

Wydarzeniem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie retrospektywa filmów Alexa de la Iglesii, reżysera awangardowego kina, charakterystycznego dla Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza. Łączy ich przerysowany styl oraz zawrotne tempo akcji i mieszanka przemocy, seksu i czarnego humoru.

Kadr z filmu "Hiszpański cyrk" / Fot. OrganizatorFestiwal otworzy film Alexa de la Iglesii "Hiszpański cyrk" (2010 rok), który na MFF Wenecja 2010 otrzymał Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię oraz nagrodę za najlepszy scenariusz od Tarantino, przewodniczącego jury. Film ten zdobył także najwięcej nominacji (aż 15) Nagród Goya, najważniejszych nagród filmowych Hiszpanii. O czym jest ten film: "Nieśmiały i wrażliwy Javier zatrudnia się w cyrku jako "smutny klaun". Poznaje tam bezwzględnego "wesołego klauna", Sergio,który terroryzuje współpracowników. Tu zaczyna się tragikomiczna opowieść o dwóch klaunach, którzy pchani przez pożądanie będą walczyć na śmierć i życie o miłość niezwykle pięknej i okrutnej Natalii..."

11. Tydzień Kina Hiszpańskiego:

Warszawa: 17-25 marca - kina: Muranów i Kinoteka
Kraków: 20-26 marca - kino Pod Baranami
Katowice: 22-28 marca - kino Światowid
Łódź: 25-31 marca - kino Charlie
Poznań: 27 marca - 1 kwietnia - kino Muza
Lublin: 1-7 kwietnia - kino Bajka
Gdańsk: 4-10 kwietnia - Klub Żak

Organizatorami festiwalu są Ambasada Królestwa Hiszpanii, Instytut Cervantesa oraz AP Mañana. Repertuar i opisy filmów znajdują się na festiwalu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dzięki. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący festiwal. 5* za świetnie przygotowaną zapowiedź.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.