Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8677 miejsce

1200 nowych gatunków w Amazonii! Raport Amazon Alive

Według najnowszego raportu organizacji WWF, w latach 1999- 2009 w Puszczy Amazońskiej odkryto aż 1200 nowych gatunków kręgowców i roślin. W ciągu tych dziesięciu lat na każde trzy dni przypada odkrycie jednego gatunku.

W raporcie Amazon Alive!: "A Decade of Discoveries" 1999-2009 opisane zostało 637 nowoodkrytych gatunków roślin: 257 ryb, 216 płazów, 55 gadów, 16 ptaków i 39 ssaków. Fakt Naukowcy odkryli w Amazonii nowy gatunek Anakondy. / Fot. WWF/José Maria Fernández Díaz-Formentíten potwierdza, że Puszcza Amazońska jest jednym z największych skarbów Ziemi i ze względu na jej różnorodność i bogactwo przyrodnicze, powinniśmy zapewnić jej ochronę.

- Raport pokazuje niezwykłą różnorodność form życia w Amazonii – mówi Francisco Ruiz, Dyrektor Inicjatywy „Living Amazon” WWF - Uświadamia także, jak wiele jeszcze musimy się nauczyć o tym wyjątkowym obszarze i co możemy stracić, jeśli nie zmieni się ścieżka rozwoju, którą podążamy. Musimy zwiększyć wysiłki na rzecz ochrony regionów, które dostarczają ich Ta mała jaszczurka to Anolis cuscoensis. / Fot. WWF/Steven Poemieszkańcom tak istotnych gospodarczych, społecznych i środowiskowych korzyści.

Niebezpieczeństwa, które zagrażają przyrodzie Amazonii są coraz poważniejsze. WWF podaje, że przez ostatnie 50 lat ludzkość przyczyniła się do zniszczenia około 17% lasów równikowych. Stało się to z powodu rozwoju regionalnego i światowego rynku produktów sojowych, mięsnych i biopaliw, który powoduje wzrost popytu na ziemię. Negatywny wpływ na przyrodę lasów równikowych ma również wzrost zapotrzebowania na energię i rozwój gospodarczy.

Wilgotne lasy tropikalne Amazonii są nie tylko domem dla wielu różnorodnych gatunków zwierząt Nowa papuga w Amazonii- Barwinka / Fot. WWF/Arthur Grosseti roślin. Także człowiek może czerpać korzyści z klimatu tej części świata, jednocześnie nie naruszając jego bogactwa. Lasy równikowe gromadzą aż 90 do 140 miliardów ton dwutlenku węgla. Dalsze wylesienie i zmiana przeznaczenia gruntów spowoduje wypuszczenie tego zapasu do atmosfery i w konsekwencji przyspieszy proces globalnego ocieplenia. Jeśli w porę nie zadbamy o skarb, jakim jest Amazonia, konsekwencje naszych wyborów zmienią znacząco nasze życie:

- Żeby uniknąć najgorszego scenariusza, musimy podjąć natychmiastowe działania – dodaje Ruiz - Los Amazonii i gatunków, które ją zamieszkują, tych znanych i tych jeszcze nieodkrytych, zależny w dużej mierze od tego, czy kraje tego regionu zmienią swoją dotychczasowa ścieżkę rozwoju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawe 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawa relacja, pewne gatunki giną, nowe powstają. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednym z najciekawszych gatunków gadów Amazonii jest wąż Ślimaczarz Catesbyego Dipsas catesbyi . Zupełnie nie groźny , osiąga długość do 71 cm,składa 1-5 jaj. Jego pożywieniem są ślimaki .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.